IRIS^2

Novinky o projektech Evropské kosmické agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
slappy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2379
Reputace: 2929
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
IRIS^2

Příspěvek od slappy »

Evropský parlament schválil vybudování družicové sítě IRIS2 (Infrastructure for Resilience, Interconnection and Security by Satellites) pro zajištění komunikace a konektivity mezi evropskými úřady a institucemi.
Evropská unie plánuje do roku 2027 vystavět vlastní konstelaci komunikačních družic IRISS

Tjov
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2772
Reputace: 3889
Registrován: 29.1.2021 9:27
IRIS^2

Příspěvek od Tjov »

Do roku 2030 bude mít Starlink a Kuiper velkou sestru IRIS2, alespoň tak zní plán.

290 satelitů
Tjov
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2772
Reputace: 3889
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: IRIS^2

Příspěvek od Tjov »

Reakce Elona (mají s Bretonem “vřelý vztah”) :mrgreen:

V roce 2030 bude nahoře 20000 až 30000 Starlinků, je to děcká hračka v porovnání se Starlinkem (zhruba 1%)
Tjov
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2772
Reputace: 3889
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: IRIS^2

Příspěvek od Tjov »

Nicméně jde o bezpečnostní otázku a není od věci mít své řešení na orbitě. Snad to půjde rychleji než s Galileo a vyneseme si to sami :palec nahoru: .
athena
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 1
Registrován: 20.10.2025 4:49
Re: IRIS^2

Příspěvek od athena »

Zajímavé! 🚀 Bude fascinující sledovat, jak se IRIS2 postaví vedle Starlinku a Kuiperu — konkurence ve vesmírném internetu rozhodně zrychluje vývoj.
Slope Run

Odpovědět

Zpět na „Evropská ESA“