Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Huh, podobny model, jako na spodni fotce uz jsem snad i daval sem, ale ten horni me ted prekvapil.
Nevite nekdo, jak se s timhle manipuluje? Kolika chlapu je na to potreba? Je to vsechno na silnych
motorech?



"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Ech, obloha ted zajimave oziva a u nas porad zatazeno.. :(
Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9.
http://www.astro.cz/clanek/5956?utm_sou ... ign=clanky
http://www.skyandtelescope.com/observin ... 02401.html



"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Pred nedavnem jsem do jineho vlakna daval nestastnou letici zabu, tohle je daleko optimistictejsi -
slunecni halo, ktere zachytil John Chumack i s proletavajici vazkou nad svou domaci observatori.
http://www.universetoday.com/104791/ast ... dragonfly/

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Machi »

Gubarev píše:Huh, podobny model, jako na spodni fotce uz jsem snad i daval sem, ale ten horni me ted prekvapil.
Nevite nekdo, jak se s timhle manipuluje? Kolika chlapu je na to potreba? Je to vsechno na silnych
motorech?
Těžko říct kolik chlapů je potřeba na samotné přenesení, je možné že mají zvedák přímo na autě a pak stačí jen jeden. Ale co se týče pohonu je pravděpodobné, že to zvládne jen velmi malý motorek.
U Haleova teleskopu o průměru 508 cm, u něhož pohyblivé části váží 530 tun, pohon obstarával 50-ti Wattový motorek!
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Machi: Jasně, dobré vyvážení.. ;)
Naposledy upravil(a) Gubarev dne 20.9.2013 0:56, celkem upraveno 1 x.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Hm, ani jsem si letos nestačil to léto užít (vyjma jednoho týdne) a už tu máme další sezónu.
V neděli začíná na severní polokouli podzim. Zajímavé jsou změny datumů počátků jednotlivých
ročních období, z důvodu asynchronicity různých typů kalendářů a měření času dle různých metod.
Zajímavý článek na téma podzim:
http://www.space.com/22852-fall-equinox ... ained.html



"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Ve 22:43 začíná astronomický pozim
http://www.skyandtelescope.com/observin ... 70151.html

Obrázek

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Skutečně úžasná pozorování kamerou Jupitera, ale hlavně Měsíce - fascinující detaily...
Pak také nějaké mlhoviny, či hvězdokupy. Bohužel funkce "Captions" nefunguje v CS,
pouze defaultně v AN, takže určitě můžete pomoci vidět původní titulky, ale i kdyby
člověk nerozuměl - je to sice škoda, ale užijete si to stejně...

Naposledy upravil(a) Gubarev dne 24.9.2013 3:26, celkem upraveno 1 x.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Vypadá to, že Deep Astronomy budou mít svůj videooportál. Skvělé! Držím palce.
Nejvíc mě na tom všem překvapila "zkousnutelnost" CZ titulků, v porovnání s jinými
weby, většina autorů (a následně poskytovatelů) na to kašle. Nu, uvidíme. Čím
rychleji se z toho stane standart, tím lépe...

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Ještě k Měsíci:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“