Astronomická pozorování
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
The Apennine mountain range near craters Eudoxus and Aristoteles


"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
dnes bylo hruzny pocasi...
http://www.space.com/22706-see-saturn-v ... 3911701184
37. vesmírný týden 2013
http://www.astro.cz/clanek/5951?utm_sou ... ign=clanky
http://earthsky.org/tonight/moon-two-pl ... eptember-9



"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Astronomická pozorování
Nevím, jestli to tu ještě není, tak to kdyžtak smažte, ale:
Známý australský amatérský lovec komet Terry Lovejoy objevil svou 4. kometu. Dostala označení C/2013 R1 (Lovejoy). Na potvrzování a zpřesňování dráhy se podíleli i čeští astronomové z týmu dalekohledu FRAM v Argentině.
Zatím to vypadá, že by kometa mohla být vidět i malými dalekohledy, viditelnost pouhým okem také není vyloučená, i dost pravděpodobná!
Ale komety jsou prostě nevyzpytatelné...
Známý australský amatérský lovec komet Terry Lovejoy objevil svou 4. kometu. Dostala označení C/2013 R1 (Lovejoy). Na potvrzování a zpřesňování dráhy se podíleli i čeští astronomové z týmu dalekohledu FRAM v Argentině.
Zatím to vypadá, že by kometa mohla být vidět i malými dalekohledy, viditelnost pouhým okem také není vyloučená, i dost pravděpodobná! - Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Uzasny videoloop streetcamu. Bolid tak silny, ze na chvilku vypnul senzory poulicniho osvetleni.


"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Copernicus Moon Crater Seen Looking Straight Down - NASA LRO
Copernicus crater as seen by the LROC Wide Angle Camera (directly above).
Arrow highlights the approximate position of Copernicus central peak on
The Moon (LROC WAC image M119985095ME; 75 m/pixel; image width is 90 km)

Southeastern lunar limb 10th September 2013 0845 UTC. 4.8 days old, 24.3% illuminated.
Mare Nectaris prominent at left, Piccolomini crater at centre with Rupes Altai heding into
the terminator, and the Janssen/Fabricus/Metius crater complex at right of picture. Meade
LX90 8" SCT, DSI II CCD (monochrome mode).

Copernicus crater as seen by the LROC Wide Angle Camera (directly above).
Arrow highlights the approximate position of Copernicus central peak on
The Moon (LROC WAC image M119985095ME; 75 m/pixel; image width is 90 km)

Southeastern lunar limb 10th September 2013 0845 UTC. 4.8 days old, 24.3% illuminated.
Mare Nectaris prominent at left, Piccolomini crater at centre with Rupes Altai heding into
the terminator, and the Janssen/Fabricus/Metius crater complex at right of picture. Meade
LX90 8" SCT, DSI II CCD (monochrome mode).

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
A jeste se u nej zdrzim. Tyto dny je videt krasny dorustajici Mesic, dnes je sice v Pze velka
oblacnost, riskl jsem to, vysel na chvilku na terasu a mel jsem skutecne stesti, zrovna se
obloha roztrhla a ten pohled byl nadherny - az mrazivy, jak z nejakeho viktorianskeho horroru.
Dorustajici pulmesic osvicoval roztrhane okraje mraku uzasne plasticky, do toho vitr a zima,
clovek by uz cekal jen tahle vyti Baskervilskeho psa...

zdroj: http://www.space.com/22792-best-moon-ob ... e-now.html
A jedna starsi kombinovana fotka z 8.9., porizena z Las Cañas (Uruguay),
pred a po zakrytu Venuse Mesicem:

zdroj: http://apod.nasa.gov/apod/ap130913.html
oblacnost, riskl jsem to, vysel na chvilku na terasu a mel jsem skutecne stesti, zrovna se
obloha roztrhla a ten pohled byl nadherny - az mrazivy, jak z nejakeho viktorianskeho horroru.
Dorustajici pulmesic osvicoval roztrhane okraje mraku uzasne plasticky, do toho vitr a zima,
clovek by uz cekal jen tahle vyti Baskervilskeho psa...

zdroj: http://www.space.com/22792-best-moon-ob ... e-now.html
A jedna starsi kombinovana fotka z 8.9., porizena z Las Cañas (Uruguay),
pred a po zakrytu Venuse Mesicem:

zdroj: http://apod.nasa.gov/apod/ap130913.html
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
O tomto ted ctu poprve. A prijde mi to revolucni, ale jestli zas objevuji Ameriku, tak jen dejte vedet
,
tema astrofotografie me fascinuje, ale nestiham vubec vsechny updaty. Chodim pravidelne na stranky
Phila Plaita, "Bad Astronomy" (ktere se netykaji astrofotky) vzdy je tam neco zajimaveho brano
z trochu jineho pohledu. Vcera me dostal clanek o spolupraci amaterskych astronomu z ruznych casti sveta -
uplne stejne, jak spolupracuji nejvetsi pozemske (ci kosmicke) observatore/agentury. Urcite by bylo dobre
zminit autory: Michael Stauning, Michael Rask, Torben Taustrup, Flemming R. Ovesen, Morten la Cour, Paul Christiansen a Morten Balling.
Posledni z nich zkontaktoval Philovo Bad Astronomy s prosbou o technickou pomoc a kompozitni vysledek
vypada fakt skvele...Blizsi informace v prilozenem linku:
http://www.slate.com/blogs/bad_astronom ... copes.html

tema astrofotografie me fascinuje, ale nestiham vubec vsechny updaty. Chodim pravidelne na stranky
Phila Plaita, "Bad Astronomy" (ktere se netykaji astrofotky) vzdy je tam neco zajimaveho brano
z trochu jineho pohledu. Vcera me dostal clanek o spolupraci amaterskych astronomu z ruznych casti sveta -
uplne stejne, jak spolupracuji nejvetsi pozemske (ci kosmicke) observatore/agentury. Urcite by bylo dobre
zminit autory: Michael Stauning, Michael Rask, Torben Taustrup, Flemming R. Ovesen, Morten la Cour, Paul Christiansen a Morten Balling.
Posledni z nich zkontaktoval Philovo Bad Astronomy s prosbou o technickou pomoc a kompozitni vysledek
vypada fakt skvele...Blizsi informace v prilozenem linku:
http://www.slate.com/blogs/bad_astronom ... copes.html

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield



