Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

The Apennine mountain range near craters Eudoxus and Aristoteles

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Citron.. :)

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Metodej
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 27
Reputace: 0
Registrován: 24.8.2012 15:03
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Metodej »

Nevím, jestli to tu ještě není, tak to kdyžtak smažte, ale:
Známý australský amatérský lovec komet Terry Lovejoy objevil svou 4. kometu. Dostala označení C/2013 R1 (Lovejoy). Na potvrzování a zpřesňování dráhy se podíleli i čeští astronomové z týmu dalekohledu FRAM v Argentině. Zatím to vypadá, že by kometa mohla být vidět i malými dalekohledy, viditelnost pouhým okem také není vyloučená, i dost pravděpodobná! :o :tlesk: Ale komety jsou prostě nevyzpytatelné...
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Ta tmava prachova mracna vypadaji uzasne...
http://apod.nasa.gov/apod/ap130912.html

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Uzasny videoloop streetcamu. Bolid tak silny, ze na chvilku vypnul senzory poulicniho osvetleni.

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Copernicus Moon Crater Seen Looking Straight Down - NASA LRO
Copernicus crater as seen by the LROC Wide Angle Camera (directly above).
Arrow highlights the approximate position of Copernicus central peak on
The Moon (LROC WAC image M119985095ME; 75 m/pixel; image width is 90 km)




Southeastern lunar limb 10th September 2013 0845 UTC. 4.8 days old, 24.3% illuminated.
Mare Nectaris prominent at left, Piccolomini crater at centre with Rupes Altai heding into
the terminator, and the Janssen/Fabricus/Metius crater complex at right of picture. Meade
LX90 8" SCT, DSI II CCD (monochrome mode).


"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

A jeste se u nej zdrzim. Tyto dny je videt krasny dorustajici Mesic, dnes je sice v Pze velka
oblacnost, riskl jsem to, vysel na chvilku na terasu a mel jsem skutecne stesti, zrovna se
obloha roztrhla a ten pohled byl nadherny - az mrazivy, jak z nejakeho viktorianskeho horroru.
Dorustajici pulmesic osvicoval roztrhane okraje mraku uzasne plasticky, do toho vitr a zima,
clovek by uz cekal jen tahle vyti Baskervilskeho psa...



zdroj: http://www.space.com/22792-best-moon-ob ... e-now.html

A jedna starsi kombinovana fotka z 8.9., porizena z Las Cañas (Uruguay),
pred a po zakrytu Venuse Mesicem:



zdroj: http://apod.nasa.gov/apod/ap130913.html
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

O tomto ted ctu poprve. A prijde mi to revolucni, ale jestli zas objevuji Ameriku, tak jen dejte vedet ;) ,
tema astrofotografie me fascinuje, ale nestiham vubec vsechny updaty. Chodim pravidelne na stranky
Phila Plaita, "Bad Astronomy" (ktere se netykaji astrofotky) vzdy je tam neco zajimaveho brano
z trochu jineho pohledu. Vcera me dostal clanek o spolupraci amaterskych astronomu z ruznych casti sveta -
uplne stejne, jak spolupracuji nejvetsi pozemske (ci kosmicke) observatore/agentury. Urcite by bylo dobre
zminit autory: Michael Stauning, Michael Rask, Torben Taustrup, Flemming R. Ovesen, Morten la Cour, Paul Christiansen a Morten Balling.
Posledni z nich zkontaktoval Philovo Bad Astronomy s prosbou o technickou pomoc a kompozitni vysledek
vypada fakt skvele...Blizsi informace v prilozenem linku:

http://www.slate.com/blogs/bad_astronom ... copes.html

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“