Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Tohle je skutecne priserne! Svetelny smog v nejhure postizene zeme v Evrope - v Holandsku:
:Takhle tedy ne: :Takhle tedy ne:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Snimek objektu, ktery pozorovali obyvatele kanadskeho mesta Waterloo. Podle fotky to vypada na
segment kosmicke rakety, zajimave je, ze byl viditelny po dobu 15-20 minut, ale jak se uvadi v clanku,
mohl to zpusobit uhel, pod kterym objekt padal vzhledem k pozorovatelum a jeho nasviceni vecernim
Sluncem. (pozorovani se udala kolem osme hodiny vecerni tamniho casu.)
zdroj: http://www.astrowatch.net/2013/08/myste ... n-sky.html

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4838
Reputace: 49
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od tomas »

S tím smogem máš pravdu. Když přijedou holandské děti na tábor do ČR, tak je nejvíc fascinuje hvězdné nebe. To je pro ně suverenně největší atrakce, kterou doma nemají.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

tomas píše:S tím smogem máš pravdu. Když přijedou holandské děti na tábor do ČR, tak je nejvíc fascinuje hvězdné nebe. To je pro ně suverenně největší atrakce, kterou doma nemají.
Ach jo, to je nejen smutny, ale i strasny... :hlavou proti zdi
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

to je fofr...Po nove Delphinae tu mame dalsi, opet objevenou japonskym astronomem
Koichi Itagakim vcera (objevitel novy v Delfinovi). Mag 15-16, ale v dalsich dnech
se ocekava zjasneni.

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2375
Reputace: 530
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od marekS »

Myslim ze tentoraz to je supernova co vybuchla v tej spiralovej galaxii NGC6956
Nova objavena 14.8 vybuchla "nedaleko" v nasej galaxii.
Tato supernova moze byt od nas vzdialena aj takych 200 milionov svetelnych rokov.
Ten Japonec je fakt dobry tak to teda ano. :palec nahoru:

NGC6956 pred vybuchom
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Ano, je to v NGC6956, Koichi Itagaki je uzasnej Sherlock nocni oblohy..:)
Panove admini - prosba, v puvodni zprave jsem prehledl preklep v jeho prijmeni,
prosim, muzete umazat to "m"? Dekuji moc!
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 27035
Reputace: 2806
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

Já si myslím, že to překlep není "opet objevenou japonskym astronomem Koichi Itagakim" - kým čím, čili to m je tam správně. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

To sklonovani japonskych jmen je udesne... :roll:
Ale jestli tak - o to lepe. :)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od lamid »

Ja som prekvapeny, ze je to zase suhviezde Delfin a po nove je tu supernova. Sice magnitudu 15 nehrozi ze najdem na oblohe,
uz samotna galaxia ma mag 14, cize pre bezneho amatera neviditelna.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“