Astronomická pozorování
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Pratele, MAM JI!!!!! Ted se konecne rozfoukala oblacnost
Hrozne mi pomohlo najit dnes Delfina a tahle mapka:

zdroj: http://www.meteorwatch.org/a-bright-nov ... delphinus/
Hrozne mi pomohlo najit dnes Delfina a tahle mapka:

zdroj: http://www.meteorwatch.org/a-bright-nov ... delphinus/
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Uz ma magnitudu 5.2! Po par desitkach hodin. Skvele! 
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Astronomická pozorování
Super očakával som že Nova bude už iba slabnúť a ona zjasňuje!
Tu je aktualizovaný graf s údajmi jasnosti z rôznych pozorovacích miest.
http://www.aavso.org/lcg/plot?auid=000- ... an=&vmean=

Jedná sa o klasickú Novu teda nabalovanie hmoty zo svojho súputnika na bieleho trpaslíka ,prekročenie limitu a následná explózia.

Tu je aktualizovaný graf s údajmi jasnosti z rôznych pozorovacích miest.
http://www.aavso.org/lcg/plot?auid=000- ... an=&vmean=

Jedná sa o klasickú Novu teda nabalovanie hmoty zo svojho súputnika na bieleho trpaslíka ,prekročenie limitu a následná explózia.

Re: Astronomická pozorování
Magnituda 4 až 4,5? Luxus! Večer možná mrknu, ale s tím mým drobátkem to nebude nic extra.
Re: Astronomická pozorování
DSS archív + Nova DEL 2013 animácia.http://129.164.179.22/apod/ap130816.html
Pôvodne tam bola hviezda okolo 17 magnitúdy.Teraz Novu pozorujú aj volným okom.

Pôvodne tam bola hviezda okolo 17 magnitúdy.Teraz Novu pozorujú aj volným okom.

- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Nadhera!!

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Astronomická pozorování
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Tak ted koukam/posloucham Live Space hangout (v realnem case) a dle Americke astronomicke
asociace ma Nova Delphinus uz 4. magnitudu! Uz jsem doma z prace a pomalu se chystam
na pozorovani...Mesic za puli uz celkem sajni, uvidim, ale myslim, ze mimo mesta uz budete
moci videt ji i pouhym okem. A mozna i ja, podminky nejsou spatne...
asociace ma Nova Delphinus uz 4. magnitudu! Uz jsem doma z prace a pomalu se chystam
na pozorovani...Mesic za puli uz celkem sajni, uvidim, ale myslim, ze mimo mesta uz budete
moci videt ji i pouhym okem. A mozna i ja, podminky nejsou spatne...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield





