Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Pratele, MAM JI!!!!! Ted se konecne rozfoukala oblacnost
Hrozne mi pomohlo najit dnes Delfina a tahle mapka:

Obrázek

zdroj: http://www.meteorwatch.org/a-bright-nov ... delphinus/
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Uz ma magnitudu 5.2! Po par desitkach hodin. Skvele! :)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2375
Reputace: 530
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od marekS »

Super očakával som že Nova bude už iba slabnúť a ona zjasňuje!
Tu je aktualizovaný graf s údajmi jasnosti z rôznych pozorovacích miest.
http://www.aavso.org/lcg/plot?auid=000- ... an=&vmean=

Jedná sa o klasickú Novu teda nabalovanie hmoty zo svojho súputnika na bieleho trpaslíka ,prekročenie limitu a následná explózia.

Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 27035
Reputace: 2806
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

Magnituda 4 až 4,5? Luxus! Večer možná mrknu, ale s tím mým drobátkem to nebude nic extra.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2375
Reputace: 530
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od marekS »

DSS archív + Nova DEL 2013 animácia.http://129.164.179.22/apod/ap130816.html
Pôvodne tam bola hviezda okolo 17 magnitúdy.Teraz Novu pozorujú aj volným okom.

Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Nadhera!! :slint: :slint:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2375
Reputace: 530
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od marekS »

Kto má silnejší ďalekohlad môže vedľa Novy pozorovať aj planetárnu hmlovinu NGC 6905 ,ktorú objavil r.1784 W.Herschel.Nova DEL 2013 je modrá jasná hviezda vlavo dole.Planetárna hmlovina je vpravo hore a jasnosť má 11 mag.
Autor: André van der Hoeven

Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od baranka »


Jednoduchou technikou a podprůměrným fotákem Olympus C-500 ZOOM . Expozice 2x 15 sec. Na klik a myšítko více podrobností.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Tak ted koukam/posloucham Live Space hangout (v realnem case) a dle Americke astronomicke
asociace ma Nova Delphinus uz 4. magnitudu! Uz jsem doma z prace a pomalu se chystam
na pozorovani...Mesic za puli uz celkem sajni, uvidim, ale myslim, ze mimo mesta uz budete
moci videt ji i pouhym okem. A mozna i ja, podminky nejsou spatne... :o
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“