Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Diky, mam z nej fakt radost. 8-)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »



ISS + Mesic, autor: Maximilian Teodorescu
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

GUBAREV píše:
Připravte se na planetární supervíkend
http://www.astro.cz/clanek/5881?utm_sou ... ign=clanky
Tuto noc! Ale ze zapadu se blizi bourka...

Obrázek

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

na SZ obzoru probiha nadherne bleskove divadlo. Neni slyset ani decibel, vse je daleko,
s tou absenci zvuku to vypada opravdu bizarne a uchvatne.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

GUBAREV píše:na SZ obzoru probiha nadherne bleskove divadlo. Neni slyset ani decibel, vse je daleko,
s tou absenci zvuku to vypada opravdu bizarne a uchvatne.
Tak to, co se pred par minutama spustilo, je tedy masivni tropicka bourka,
clovek by se skoro obaval, pac zitrkem zacina dovolena, ale verim, ze rano uz
nebude po teto prutrzi ani znamka. (doufam! Jinak by to byl ne uplne stastny
zacatek... :) )
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Jo a kdo bude moci, nezapomente na Perseidy 12/13, pisu radsi dopredu, protoze kdo vi,
kdy se dostanu k netu. At se vam vsem moc dari, ja se moc tesim na to "civilizacni zredeni",
analogovou prirodu, ale hlavne na ta nocni predstaveni na obloze... :) :)

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 27035
Reputace: 2806
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

Petr Kubala z webu exoplanety.cz mi doporučil tohle super video, které láká na pozorování Perseid. :palec nahoru:

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 646
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Wopat »

Zrovna jsem se vrátil z nočního lovu Perseid. Letos jsem to poprvé zkusil už takto brzy před maximem a nelituju. Naopak, udělal jsem moc dobře. Poprvé v životě jsem viděl bolid. Zářil jasněji než kterákoliv hvězda na obloze a jeho viditelný let trval cca 7 sekund. Byla to paráda. Navíc noční nebe nad pouští je úplně jiná liga než u nás doma. Celkově jsem za necelé dvě hodiny viděl 16 meteorů. Neseďte v noci doma a vyražte pod noční oblohu. Letos nám pozorovací podmínky přejí. Nebudete litovat ;)
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
zdenekjihlava
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 28.7.2013 11:17
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od zdenekjihlava »

Kdyz ta poust je trosku z ruky :-D
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Panove, ted 2 krasne jasne bolidy rovnou smerem z Persea, uz to slusne fici :)
[i kdyz peak ma byt az v noci ze zitrka na pozitri http://www.astro.cz/clanek/5893]
Trosku naplast na ten muj navrat do reality (plus dnesni vecerni dorustajici srpek,
ktery ale uz davno zapadl za obzor...)

Jinak astro-dovca paradni, pozorovani mlecne drahy a DSO binokulem ve str. Cechach uzasne,
pozorovani na severu prekazila oblacnost, ale zazitek skvely. Kamos z KALu (Klub astronomu
Liberce) se o me krasne postaral
Detaily pozorovani mlecne drahy me zas nabily na mesice dopredu, to byla pohadka.
A ujistil jsem se, ze ten muj binokul je uzasny v pomeru cena/vykon/+transport!
Jen ten navrat do realu bude ted tezky...

kamos se svym refrakem, zatim terestricka pozorovani:

nas pozorovaci flek i s burtiky na ohni :)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“