Pozorování komet
Re: Pozorování komet
stíhání "Oumuamuy" ? - zahrál bych si "coby kdyby" ale reálně - vyrobit přesnou kopii NH - žádný vývoj, prostě přesně to samé , jde to zvládnout za rok ? podle mně ano , pak ji na konci 2018 posadit na FH - žádné znovupoužití každá kapka paliva do rychlosti - jak rychle by letěla a má šanci ji rozumně dohnat ?
Re: Pozorování komet
FH je na to slabý.
-
Alchymista
- Inženýr kosmonautiky

- Příspěvky: 1368
- Reputace: 581
- Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Pozorování komet
1I/2017 ʻOumuamua mal vo vzdialenosti 1AU od perihelu heliocentrickú rýchlosť 49,67km/s, vo vzdialenosti 10AU to bude 29,51km/s a vo vzdialenosti 100AU 26,65km/s - to je až príliš veľa, toľko zrejme nie je schopná dať žiadna zostava rakiet a stupňov ani s "minimálnym nákladom". ʻOumuamua sa navyše pohybuje výrazne mimo ekliptiku - to pridáva ďalšie km/s k potrebnej rýchlosti sondy.
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
- slappy
- Moderátor

- Příspěvky: 2382
- Reputace: 2931
- Bydliště: Drahany
- Registrován: 9.11.2015 18:48
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorování komet
Přesně. Žádná raketa na to nemá.
Jak vyplývá ze studie Project Lyra - jediná možnost, jak dohnat 'Oumuamua použitím chemického pohonu je gravitační manévr u Jupiteru a pak prak u Slunce.
Jak vyplývá ze studie Project Lyra - jediná možnost, jak dohnat 'Oumuamua použitím chemického pohonu je gravitační manévr u Jupiteru a pak prak u Slunce.
- jakubv
- Inženýr kosmonautiky

- Příspěvky: 1846
- Reputace: 2272
- Registrován: 4.2.2017 23:23
- Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorování komet
tady je to i česky
https://vtm.zive.cz/clanky/muskova-rake ... fault.aspx
https://vtm.zive.cz/clanky/muskova-rake ... fault.aspx
-----------------
xx jakubv
xx jakubv
-
hulvath
Setkani s Ramou
Na Harvardu pri premysleji zda kolem neletela ufounska sonda : https://www.novinky.cz/veda-skoly/45757 ... skopy.html
-
lamid
- Inženýr kosmonautiky

- Příspěvky: 1076
- Reputace: 0
- Registrován: 25.7.2013 0:22
- Kontaktovat uživatele:
Re: Setkani s Ramou
Venuje sa tomu aj astrofórum
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 05#p364743
https://www.universetoday.com/138054/br ... spaceship/
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 05#p364743
https://www.universetoday.com/138054/br ... spaceship/
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla
lamid58.blogspot.sk
Nikola Tesla
lamid58.blogspot.sk
Re: Setkani s Ramou
Zaujímavé, ale aj tak si myslím, že na založenie nového vlákna to nestačí. Viem si predstaviť už založené vlákna kam sa to dá vložiť. Alebo si založ vlákno novinky z médií a tam až na pár výnimiek môžeš dávať všetky svoje príspevky.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
- slappy
- Moderátor

- Příspěvky: 2382
- Reputace: 2931
- Bydliště: Drahany
- Registrován: 9.11.2015 18:48
- Kontaktovat uživatele:
Re: Setkani s Ramou
-
'Oumuamua se probíral ve vláknech Pozorování komet a Ostatní zajímavosti. Jestli Dušan chce, může to třeba všechno přesunout sem, už jen proto, že v následujících letech bude pozorování mezihvězdných planetek přibývat : )
Tady je koláž dostupných snímků 'Oumuamua z různých dalekohledů:

Co se týče možnosti, že se jedná o mimozemskou loď - myslím, že hlavní argument proti tomu jsou právě výrazné změny jasnosti. Kdyby to byla mezihvězdná sonda, byla by v prostoru stabilizovaná, aby mohla nafotit naší krásnou planetu. 'Oumuamua se otáčí a to navíc kymácivě, nikoli pravidelně kolem jedné osy. Samozřejmě hned mě napadl protiargument, že je roztočená schválně, aby se vyhnula ohřívání od Slunce jen z jedné strany a má jen třeba nějakou stabilizovanou plošinu s přístroji. Anebo prostě stihne snímkovat a provádět měření i během otáčení...
Kdyby se jednalo o O'Neilův cylindr, který se otáčí kvůli vytvoření umělé gravitace, bylo by otáčení zase mnohem pravidelnější.
Druhá věc, proč je to nepravděpodobné, je ve skutečnosti malá rychlost objektu. Ano, vůči Slunci se sice pohybuje hyperbolickou rychlostí, ale na mezihvězdnou sondu je to pořád neuvěřitelně pomalé. Naopak podle některých studií její vektor rychlosti odpovídá standardnímu galaktickému měřítku. Mezihvězdná soda by se pohybovala značnou částí rychlosti světla (tzn třeba 0,01 c).

-
'Oumuamua se probíral ve vláknech Pozorování komet a Ostatní zajímavosti. Jestli Dušan chce, může to třeba všechno přesunout sem, už jen proto, že v následujících letech bude pozorování mezihvězdných planetek přibývat : )
Tady je koláž dostupných snímků 'Oumuamua z různých dalekohledů:

Co se týče možnosti, že se jedná o mimozemskou loď - myslím, že hlavní argument proti tomu jsou právě výrazné změny jasnosti. Kdyby to byla mezihvězdná sonda, byla by v prostoru stabilizovaná, aby mohla nafotit naší krásnou planetu. 'Oumuamua se otáčí a to navíc kymácivě, nikoli pravidelně kolem jedné osy. Samozřejmě hned mě napadl protiargument, že je roztočená schválně, aby se vyhnula ohřívání od Slunce jen z jedné strany a má jen třeba nějakou stabilizovanou plošinu s přístroji. Anebo prostě stihne snímkovat a provádět měření i během otáčení...
Kdyby se jednalo o O'Neilův cylindr, který se otáčí kvůli vytvoření umělé gravitace, bylo by otáčení zase mnohem pravidelnější.
Druhá věc, proč je to nepravděpodobné, je ve skutečnosti malá rychlost objektu. Ano, vůči Slunci se sice pohybuje hyperbolickou rychlostí, ale na mezihvězdnou sondu je to pořád neuvěřitelně pomalé. Naopak podle některých studií její vektor rychlosti odpovídá standardnímu galaktickému měřítku. Mezihvězdná soda by se pohybovala značnou částí rychlosti světla (tzn třeba 0,01 c).

-
- jakubv
- Inženýr kosmonautiky

- Příspěvky: 1846
- Reputace: 2272
- Registrován: 4.2.2017 23:23
- Kontaktovat uživatele:
Re: Setkani s Ramou
začíná to být mediální téma, na novinkách další článek 
https://www.novinky.cz/veda-skoly/45773 ... vedec.html
https://www.novinky.cz/veda-skoly/45773 ... vedec.html
-----------------
xx jakubv
xx jakubv



