Pozorování komet

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Milanek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 0
Registrován: 2.10.2012 13:28
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Milanek »

stíhání "Oumuamuy" ? - zahrál bych si "coby kdyby" ale reálně - vyrobit přesnou kopii NH - žádný vývoj, prostě přesně to samé , jde to zvládnout za rok ? podle mně ano , pak ji na konci 2018 posadit na FH - žádné znovupoužití každá kapka paliva do rychlosti - jak rychle by letěla a má šanci ji rozumně dohnat ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 27035
Reputace: 2806
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Dugi »

FH je na to slabý.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Alchymista »

1I/2017 ʻOumuamua mal vo vzdialenosti 1AU od perihelu heliocentrickú rýchlosť 49,67km/s, vo vzdialenosti 10AU to bude 29,51km/s a vo vzdialenosti 100AU 26,65km/s - to je až príliš veľa, toľko zrejme nie je schopná dať žiadna zostava rakiet a stupňov ani s "minimálnym nákladom". ʻOumuamua sa navyše pohybuje výrazne mimo ekliptiku - to pridáva ďalšie km/s k potrebnej rýchlosti sondy.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
slappy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2382
Reputace: 2931
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorování komet

Příspěvek od slappy »

Přesně. Žádná raketa na to nemá.

Jak vyplývá ze studie Project Lyra - jediná možnost, jak dohnat 'Oumuamua použitím chemického pohonu je gravitační manévr u Jupiteru a pak prak u Slunce.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1846
Reputace: 2272
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorování komet

Příspěvek od jakubv »

-----------------
xx jakubv
hulvath
Setkani s Ramou

Příspěvek od hulvath »

Na Harvardu pri premysleji zda kolem neletela ufounska sonda : https://www.novinky.cz/veda-skoly/45757 ... skopy.html
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Setkani s Ramou

Příspěvek od lamid »

"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
matej
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 645
Reputace: 159
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Setkani s Ramou

Příspěvek od matej »

Zaujímavé, ale aj tak si myslím, že na založenie nového vlákna to nestačí. Viem si predstaviť už založené vlákna kam sa to dá vložiť. Alebo si založ vlákno novinky z médií a tam až na pár výnimiek môžeš dávať všetky svoje príspevky.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
slappy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2382
Reputace: 2931
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Setkani s Ramou

Příspěvek od slappy »

-
'Oumuamua se probíral ve vláknech Pozorování komet a Ostatní zajímavosti. Jestli Dušan chce, může to třeba všechno přesunout sem, už jen proto, že v následujících letech bude pozorování mezihvězdných planetek přibývat : )

Tady je koláž dostupných snímků 'Oumuamua z různých dalekohledů:



Co se týče možnosti, že se jedná o mimozemskou loď - myslím, že hlavní argument proti tomu jsou právě výrazné změny jasnosti. Kdyby to byla mezihvězdná sonda, byla by v prostoru stabilizovaná, aby mohla nafotit naší krásnou planetu. 'Oumuamua se otáčí a to navíc kymácivě, nikoli pravidelně kolem jedné osy. Samozřejmě hned mě napadl protiargument, že je roztočená schválně, aby se vyhnula ohřívání od Slunce jen z jedné strany a má jen třeba nějakou stabilizovanou plošinu s přístroji. Anebo prostě stihne snímkovat a provádět měření i během otáčení...
Kdyby se jednalo o O'Neilův cylindr, který se otáčí kvůli vytvoření umělé gravitace, bylo by otáčení zase mnohem pravidelnější.

Druhá věc, proč je to nepravděpodobné, je ve skutečnosti malá rychlost objektu. Ano, vůči Slunci se sice pohybuje hyperbolickou rychlostí, ale na mezihvězdnou sondu je to pořád neuvěřitelně pomalé. Naopak podle některých studií její vektor rychlosti odpovídá standardnímu galaktickému měřítku. Mezihvězdná soda by se pohybovala značnou částí rychlosti světla (tzn třeba 0,01 c).


-
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1846
Reputace: 2272
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Setkani s Ramou

Příspěvek od jakubv »

začíná to být mediální téma, na novinkách další článek :-)
https://www.novinky.cz/veda-skoly/45773 ... vedec.html
-----------------
xx jakubv

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“