Průzkum Soustavy obecně

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
slappy
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1016
Reputace: 222
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od slappy »


Tady je volný překlad článku od Emily Lakdawalla o novinkách ve výzkumu Sluneční soustavy:


Co se děje ve výzkumu Sluneční soustavy v březnu 2016

Vítejte v mém pravidelném měsíčním přehledu více než dvaceti kosmických sond právě zkoumajících naší Sluneční soustavu. Kromě "rutinně" operujících misí roztroušených po planetách je tady blížící se start ExoMars Trace Gas Orbiteru s přistávacím modulem Schiaparelli, v současnosti plánovaný na 14. března, a obnovení pravidelného snímkování Marsu kamerou VMC na palubě Mars Express. Taktéž očekávejte spoustu novinek z planetárních věd, které spatří světlo světa na 'Konferenci měsíčních a planetárních věd' probíhající od 21. do 25. března (prvních tří dnů se zúčastním). Než si projdeme všechny mise, tady je shrnující diagram od Olafa Frohna:

[obr]http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/charts-diagrams/2016/20160226_solar-system-missions2016-03.png[/obr]

Pozemské starty a přistání (od Jasona Davise)

Březen začíná důležitým milníkem pro Mezinárodní kosmickou stanici. Celoroční členové posádky Scott Kelly a Michail Kornijenko se vrací na Zemi 2. března se Sergejem Volkovem, který na stanici přivezl čerstvý Soyuz v září. Tím začne Expedice 47 a 19. března odstartují z Bajkonuru v Soyuzu astronaut NASA Jeff Williams a kosmonauti Oleg Skripočka a Alexej Ovčinin, aby doplnili posádku vesmírné stanice zase na šest. Posádka ISS by tento měsíc měla jednou - možná dvakrát - obdržet zásilku zásob. United Launch Alliance vynese zásobovací loď Cygnus od Orbital ATK 22. března. V několika rozpisech startů se na 31. březen objevila také mise ruského Progressu, ovšem NASA musí toto datum ještě oficiálně potvrdit.

V první polovině března by mohlo dojít ke čtyřem orbitálním startům během pěti dnů. Akci odstartuje Ariane 5 s komunikačním satelitem EUTELSAT 65 West A 9. března. O den později má podle SpaceflightNow Indie v plánu vypustit navigační satelit IRNSS 1F. 12. března hodlá Rusko vypustit z Bajkonuru satelit Resurs-P3 pro pozorování Země. A konečně, taktéž podle SpaceflightNow, by mohla Indie uzavřít měsíc startem další navigační družice IRNSS 1G plánovaným na 31. března

Startujeme na Mars

Někdy mezi čtrnáctým a pětadvacátým březnem odstartuje z Kazachstánu ExoMars Trace Gas Orbiter k Marsu. Modul Schiaparelli byl k orbiteru připojen 16. února a nyní už je ExoMars natankován palivem. První příležitost ke startu nastává v 09:31 UT. (Pro Američany: Letní čas začíná den před startem, tak si správně nastavte budíky; Evropanům letní čas začíná až 27. března.)

Vnitřní Sluneční soustava

Zprávy o Akatsuki od JAXA byly omezené. Pokud si správně vykládám Google překlad jejich oficiálního účtu na Twitteru, strávili uplynulý měsíc prací s ultrastabilním oscilátorem na sondě, který je součástí radiového experimentu. Podle posledního odstavce tohoto příspěvku by měla Akatsuki zahájit vědecká pozorování v dubnu.

Okolí Země

Minulý měsíc vykonával Lunar Reconnaissance Orbiter nějaké radarové experimenty, kdy pomocí zařízení Mini-RF příjmal signály vysílané stanicí Goldstone Deep Space Network a odražené od Měsíce. "Tyto druhy měření pomohou vědcům lépe porozumnět, kde by se mohl na měsíčních pólech nacházet skrytý led," jak oznámili na Twitteru. Tady na Zemi je nová výstava velkých plakátů od LRO v Národním aerokosmickém muzeu ve Washingtonu, DC. Celou výstavu si můžete prohlédnout online zde, ale nic se nevyrovná tomu, vidět tyhle obrovské fotky vytištěné a vystavené jako muzejní exponáty, jimiž vskutku jsou.

Začínala jsem si myslet, že Yutu rover už to má za sebou, ale amatérský nadšenec do kosmické radikomunikace UHF Satcom prohlásil 22. února, že "Měsíční rover Yutu je opět v provozu! Silný signál na 8462.053 MHz spolu s postrannímy pásmy, možná nízkopřenosová data." Poslední zpráva o Chang'e 3 je, že byla vzhůru a mluvila se Zemí 18. února. Měsíční kartograf Phil Stooke si všiml, že v nedávno uvolněném balíčku dat z Chang'e 3 je dříve nepublikovaná fotka pořízená roverem Yutu v březnu 2014 z jeho finálního parkovacího místa.

Podle emailu od vědce Jaspera Halekase jsou sondy ARTEMIS momentálně v dobrém stavu a pracují podle plánu na velmi stabilní vysoce eliptické orbitě; "měli bychom je tam udržet po několik nadcházejících let." Zaměřují se na heliofyziku a spolupracují s dalšími sondami THEMIS, s Van Allenovými sondami a s misí Magnetospheric Multiscale (MMS), ale z povahy jejich umístění ve vesmíru studují také interakci slunečního větru s Měsícem.

Nemám žádné zprávy o stavu další aktivní sondy Chang'e ani o Hayabuse2. Hayabusa2 má před sebou dlouhou cestu, k asteroidu Ryugu má dorazit v půli roku 2018.

Mars

Nemám zatím žádné zprávy o Odyssey na její nové 06:45 se sluncem synchronizované orbitě - možná příští měsíc.

Mars Express byla potichu, protože měla "sezónu zatmění", tedy období, kdy je na své orbitě při každém oběhu 40 minut ve stínu Marsu, což družici nutí spoléhat na baterie. Tato konkrétní sezóna zatmění přišla v době, kdy je Mars poblíž afelu, kde sonda negeneruje mnoho energie ani když vidí na Slunce. To omezuje přísun dat (protože radivý vysílač spotřebuje hodně energie). Jeden z důsledků sezóny zatmění je, že VMC (Marsovská webkamera) byla několik měsíců vypnutá, ovšem nyní už by měla být opět v provozu! Tohle všechno je vysvětleno v dlouhém a informativním příspěvku na blogu ESA od Simona Wooda.

Tento měsíc oslaví Mars Reconnaissance Orbiter 10 let na oběžné dráze Marsu. U příležitosti výročí bude projektový vědec Rich Zurek dávat 24. března webovou přednášku. Přepsání flashové paměti, které jsem zmínila minulý měsíc, bylo úspěšně dokončeno začátkem února a sonda se vrací k běžnému provozu.

Družice MAVEN právě uvolnila fajnový obrázek Phobosu pořízený ve dvou různých ultrafialových pásmech. Podle příspěvku na webových stránkách MAVEN, se během listopadu a prosince loňského roku družice několikrát přiblížila k Phobosu až na 500 kilometrů. MAVEN je jediná družice NASA, která se k Phobosu může dostat tak blízko; pravidelná pozorování Phobosu provádí také Mars Express. Na letošní červen a červenec má MAVEN naplánovány dva hluboké ponory do atmosféry.

Opportunity je zrovna uprostřed zimy, takže toho moc nenajezdí. Zato si užívá velkolepé výhledy z výspy, která doufejme vypadá více vratká než je ve skutečnosti, na kraji hřebene Knudsen, v údolí Marathon. Tyhle obrázky samozřejmě nejsou jen pro pěknou scenérii, vědci podle nich vybírají cíle pro zkoumání přístroji MI a APXS, na čemž Opportunity pracuje od minulého týdne. Opportunity doposud najela 42,66 km. Sledovat jí můžete na oficiálních stránkách mise.

Na opačné straně Marsu Curiosity opustila dunu Namib a připravuje se k jízdě přes náhorní planinu Naukluft. Jakmile na ní vystoupá, měla by Curiosity mít poprvé čitý výhled na Murray buttes a na průjezd mezi písečnými dunami. Nejsou žádné novinky ohledně stavu anomálie se zařízením CHIMRA na robotické paži, které se stará o prosévání, třídění a doručování vzorků k přístrojům pro analýzu. Naštěstí současnou prioritou pro Curiosity je jízda, jízda, jízda.

Za Marsem

Kometární aktivita Churyumova-Gerasimenkové utichá zatímco se kometa vzdaluje od Slunce. To znamená, že se Rosetta mohla přiblížit ke kometě více než v předchozích měsících a právě mapuje jižní polokouli ze vzdálenosti 35 kilometrů. Podle aktualizace na blogu ESA pojmenovali kartografové mapující kometární morfologii tři nové oblasti na jižním pólu 67P: Bes, Geb a Neith. Zjistili, že jižní polokoule je méně zaprášená než severní, takže se dají snadno rozeznat strukturální detaily komety.

Dawn nyní obíhá Ceres v nejnižší výšce, kterou kdy dosáhne: okolo 385 kilometrů. Mrkněte na obrázky z poslední doby na Photojournalu, mě obzvlášť dostává tento pohled zešikma přes okraj Cerery. Dawn je k Ceres tak blízko, že se můžeme cítit, jako bychom koukali z okna letadla!

Juno je nyní 127 dní a 70 miliónů kilometrů od Jupiteru. Amatérští astronomové zásobují fotkami databázi JunoCam obrázků, aby pomohli týmu plánovat budoucí snímkování.

Cassini právě začala 233. oběh, který má sklon dráhy 20,6 stupňů. Během tohoto oběhu nebudou žádné cílené průlety; ten další, kolem Titanu, přijde 4. dubna. Cassini využívá svojí nově skloněnou dráhu k zachycování nádherných pohledů na rozevřené prstence. Roční období nyní pokročilo do takového bodu, kdy už stín Saturnu nedosahuje k vnější hraně prstenců; díky tomu Saturn vypadá hodně podobně, jako když kolem něj prolétaly Voyagery.

New Horizons pokračuje v odesílání dat z červencového průletu. Minulý týden bylo dokončeno stahování obrázků Pluta s nejvyšším dosaženým rozlišením. Dalším pozorovaným cílem má být v dubnu 1994 JR1. Pokračují v uvolňování snímků každý čtvrtek. Několik posledních obrázků zahrnuje geologické mapy; o jejich kartografické práci a o vědeckých výkladech z Měsíční a planetární vědecké konference napíšu koncem tohoto měsíce.

Konečně, Voyagery stále pokračují, pokračují, pokračují. Voyager 1 je 134,2 AU od Slunce a Voyager 2 110,5 AU.

To by bylo pro březen. Další shrnutí výzkumu hlubokého vesmíru očekávejte v dubnu!

Tento text se objevil původně v angličtině na webu planetary.org. Byl přeložen a uveřejněn se svolením Planetary Society.
Naposledy upravil(a) slappy dne 1.3.2016 21:04, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1648
Reputace: 256
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od MaG »

Zasloužilo by to i pravidelný seriál článků na blogu. Ne každý si to umí přečíst anglicky. Parádní věc.
Uživatelský avatar
slappy
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1016
Reputace: 222
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od slappy »

Právě! Říkal jsem si, že tohle posdílím, ale nevím jestli budu mít chuť a čas to překládat pokaždé..
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1153
Reputace: 2
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od Agamemnon »

ak v tom chcete pokračovať... vybavte si povelenie... autorské práva
Per aspera ad astra [42]
ptpc
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 5822
Reputace: 700
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od ptpc »

Ako paráda! :) :) :)
Uživatelský avatar
slappy
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1016
Reputace: 222
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od slappy »

Agamemnon píše:ak v tom chcete pokračovať... vybavte si povelenie... autorské práva
Díky za připomínku, raději jsem jí rovnou napsal..
EDIT: Vyřešeno..
ptpc
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 5822
Reputace: 700
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od ptpc »

slappy píše:
Agamemnon píše:ak v tom chcete pokračovať... vybavte si povelenie... autorské práva
Díky za připomínku, raději jsem jí rovnou napsal..
EDIT: Vyřešeno..
Mám otázku - vyriešené k spokojnosti?
A ešte raz sa ti chcem poďakovať za ten preklad. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Lynx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 520
Reputace: 22
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od Lynx »

slappy píše:Právě! Říkal jsem si, že tohle posdílím, ale nevím jestli budu mít chuť a čas to překládat pokaždé..
Díky moc! To chce hned několikrát :palec nahoru: :palec nahoru: :palec nahoru:
Jojo, je tam všechno. Trochu mi chyběli Spitzer, Kepler, Gaia a LISA Pathfinder, ale když jde jen o průzkum Sluneční soustavy, tak je to asi v pořádku.
Překvapuje mě Yutu. Že ještě vysílá. Ale divím se, že Číňani sami nemedializovali takovou událost, jakou je zachycení jeho signálu z Měsíce.
Pak je tu docela vzácná informace o sondách ARTEMIS/THEMIS. Zvlášť o těch dvou, co jsou na oběžné dráze Měsíce, je informací jako šafránu, takže alespoň zpráva o funkčnosti je fajn.
Naposledy upravil(a) Lynx dne 2.3.2016 8:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1153
Reputace: 2
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od Agamemnon »

ptpc píše:
slappy píše:
Agamemnon píše:ak v tom chcete pokračovať... vybavte si povelenie... autorské práva
Díky za připomínku, raději jsem jí rovnou napsal..
EDIT: Vyřešeno..
Mám otázku - vyriešené k spokojnosti?
A ešte raz sa ti chcem poďakovať za ten preklad. :palec nahoru:
myslím, že áno, vzhľadom na:
Tento text se objevil původně v angličtině na webu planetary.org. Byl přeložen a uveřejněn se svolením Planetary Society.
Per aspera ad astra [42]
ptpc
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 5822
Reputace: 700
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Průzkum Soustavy obecně

Příspěvek od ptpc »

Agamemnon: díky za info. :)

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“