Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
DanHeřt
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 726
Reputace: 1
Registrován: 19.12.2015 1:38
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od DanHeřt »

A nemůže přesným barometrům vadit pracující raketový motor?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od RiMr »

To bylo jen k přesnosti běžně dostupných "nekosmických" technologií.
To co používají oni budou výsledkem spolupráce mnoha vzájemně se upřesňujících a jistících technologií, viz výše.
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
Uživatelský avatar
DanHeřt
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 726
Reputace: 1
Registrován: 19.12.2015 1:38
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od DanHeřt »

http://www.defense.gov/News/Contracts/C ... cle/642983

Třetí odstavec:
"...the development of a prototype of the Raptor engine for the upper stage of the Falcon 9 and Falcon Heavy launch vehicles."

Neboli vývoj horního stupně poháněného Raptorem pro Falcon 9 a Falcon Heavy.
To mi přijde trochu divné, zaprvé je to docela dost v rozporu s celou filosofií Spacex a za druhé, už současný druhý stupeň je celkem předimenzovaný, Raptor by měl mít až 3x větší tah než Merlin 1D a to se mi zdá na horní stupeň zkrátka příliš mnoho.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od kopapaka »

S kterou filozofií? Zatím bylo výhodné mít na obou stupních jeden typ motoru a se stejným palivem. SpaceX má ale ještě jednu filozofii: "Jede to? Tak to dáme na raketu a uvidíme." :)
A pak ještě: "Kde mám ty štípačky..."

Prostě není lepší cesty, než to testnout za provozu...
Ohledně tahu - co když první Raptor není v "plné" velikosti? Vůbec bych se nedivil, kdyby to byl Merlin překopaný na metan...

Další logický krok by pak byl i první stupeň - ať už s devíti miniRaptory nebo s třemi v "plné " palbě...
Uživatelský avatar
DanHeřt
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 726
Reputace: 1
Registrován: 19.12.2015 1:38
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od DanHeřt »

Teď trochu střílím od boku, ale mám pocit, že Musk, nebo někdo jiný ze Spacex říkal, že určitě nebudou Falcona překopávat na metan.

Jinak Merlin předělat na Raptor prakticky nejde, motory používají úplně jiná paliva a hlavně naprosto odlišný pracovní cyklus. A použít motor s otevřeným cyklem (obdobu Merlinu) na metan by s vývojem Raptoru vůbec nepomohlo.

Ale je pravda, že se píše "prototype of Raptor engine", takže možná je tím myšlena nějáká zmenšenina Raptoru, ale zase nevím jakou paseku by tady nadělal square-cube law (má tenhle zákon nějáký český překlad? :-D ).
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
Uživatelský avatar
sierra
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 82
Reputace: 1
Registrován: 26.2.2013 21:09
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od sierra »

kopapaka píše:S kterou filozofií? Zatím bylo výhodné mít na obou stupních jeden typ motoru a se stejným palivem. SpaceX má ale ještě jednu filozofii: "Jede to? Tak to dáme na raketu a uvidíme." :)
A pak ještě: "Kde mám ty štípačky..."

Prostě není lepší cesty, než to testnout za provozu...
Ohledně tahu - co když první Raptor není v "plné" velikosti? Vůbec bych se nedivil, kdyby to byl Merlin překopaný na metan...

Další logický krok by pak byl i první stupeň - ať už s devíti miniRaptory nebo s třemi v "plné " palbě...
K jaké události se váže tato filozofie? "Kde mám ty štípačky..."?? :lol:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26972
Reputace: 2739
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

NASA vybrala Dragon pro zásobování ISS v rámci programu CRS-2 - spolu s ním budou zásoby na stanici vozit i Sierra Nevada Corporation s Dream Chaserem a Orbital s lodí Cygnus. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
sierra
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 82
Reputace: 1
Registrován: 26.2.2013 21:09
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od sierra »

To je perfektní zpráva
migol1
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 11
Reputace: 0
Registrován: 16.12.2013 11:38
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od migol1 »

Aha.A já myslel,že Sierra Nevada se svým projektem u NASA skončila.Jetli je to opravdu tak,pak je to nečekaný obrat..Ale taky opravdu dobrá zpráva.Tomu jejich letounku fandím.Zdá se mi fajn.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26972
Reputace: 2739
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Sierra Nevada byla vyřazena z výběru lodí, které budou vozit na ISS posádku - Dream Chaser tehdy prohrál s Dragonem od SpaceX a Starlinerem od Boeingu. SNC proto svůj projekt předělala na nepilotovaný pro dopravu nákladu a s ním uspěla v druhém kole výzvy o dopravu nákladu na stanici.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“