Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od lamid »

Ako bolo spomenute, dnes 3.11. je zatmenie slnka

z astro. cz:
Zatmění Slunce budeme živě přenášet ve dvou vstupech. První vstup proběhne v celkové délce pěti minut od 13:00 do 13:05 SEČ (středoevropského času) v době maxima částečného zatmění v Evropě. Druhý vstup v celkové délce 10 minut proběhne od 15:20 do 15:30 SEČ, a pokryje úplnou fázi zatmění v Keni u jezera Turkana. Navíc budou od 14:00 SEČ každou minutu pořizovány a na webu publikovány časosběrné snímky Slunce částečně zakrytého Měsícem. Živé vysílání sledujte na našem webovém portálu live.gloria-project.eu.

este TV NOE 14:30-16:10:
živý přenos úplného zatmění Slunce 3. listopadu v neděli z Rovníkové Afriky od 14:30, kterou budou komentovat RNDr. Michal Sobotka, CSc., vedoucí Slunečního odd. AsÚ AV a Ing. Hana Druckmüllerová, matematička z VUT Brno
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

autor: Jay Pasachoff
lokace: Tennant Creek, Austrálie

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

současné zatmění z paluby letadla
November 3, from a plane at 43,000 feet & 600 miles southeast of Bermuda
zdroj: http://www.launchphotography.com/Total_ ... _2013.html
(zajímavá fotogalerie)

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od lamid »

ďakujem za odkaz. fotky sú úžasné. neveril by som , že z lietadla sa dá fotiť zatmenie. je to uzasne a ako pisu maju na to par sekund, lietadlo letelo proti slunku a muselo zmenit kurz o 90° v danom okamihu aby mali vyhlad z okien a fotograf dokazal dostat do zorneho pola zatmenie pri turbulenciach letu. neuveritelne.smekam.

skoda, ze neuvadza autor blizsie udaje. z exifu nikon d300s, zoom 17 a 8 mm a nic viac o telefoto.
Islo o sukromny let 12 osob + posadka. Zrejme hodne velky nadsenci.

Pozrel som si stranku autora a je to nadherne. Ma aj APOD

http://apod.nasa.gov/apod/ap121116.html
A jeho naj foto
http://www.launchphotography.com/Popular.html
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od lamid »

Este k zatmeniu

http://spaceweathergallery.com/index.php?title=eclipse

Foto z universe today bohuzial len ciastkove, zatial sa tam neobjavila fotka z pasu totality
http://www.universetoday.com/106045/hyb ... er-2-2013/

A gloria projekt zaujimave je to 13:40, skoda ze nemali lepsie pocasie a kameru
https://www.youtube.com/watch?v=iMF6sae ... ata_player

APOD
http://apod.nasa.gov/apod/ap131104.html
Space com
http://space.com/23419-hybrid-solar-ecl ... -2013.html
Naposledy upravil(a) lamid dne 5.11.2013 5:48, celkem upraveno 1 x.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Nárůst světelného smogu v Evropě za necelé dvě dekády:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Jinak pánové dnes se otevřelo poprvé 3D planetárium v Plzni, tak jsem začal řešit dovolenou a
tím padém možné volné termíny. Bohužel pro mě špatná zpráva je, že dovča bude jen týden (technicky
je to prostě trabl :( ), tím se mi volno smrsklo z dvou týdnů na jeden. Začátek volna: 23.12 (pondělí),
bohužel druhý den je Štědrý den, tak buď mezi svátkama, nebo ještě zkusím zabojovat, jestli by to
o dva - tři dny nešlo posunout (ideálně od pátku 20/12), pak bych zřejmě návštěvu Plzně provedl ve dnech
19-22/12 (čtvrtky mívám stabilně day off). Budu to ještě řešit, zatím jen předběžně k synchronizaci
termínů...

3D planetárium: V Plzni se ode dneška budete cítit jako uprostřed vesmíru
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... d-vesmiru/

V Plzni otevírají první české 3D planetárium, jedno z nejmodernějších v Evropě
http://www.rozhlas.cz/zpravy/technika/_ ... e--1276416

Vžijte se do kůže kosmonauta. V Plzni otevřeli unikátní 3D planetárium
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-6114678 ... -kosmonaut
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 27035
Reputace: 2806
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

Já jsem zatím předběžně počítal s cestou mezi svátky, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, zatím nemám nic, co by mi bránilo v cestě.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 10
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Já taky ještě uvidím, rád bych mezi svátky vypadl z Prahy (vyvětrat si hlavu), přemýšlím o lovu
na ISON, ale uvidím, jak to bude všechno časově. Možná se mi to povede spojit.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
digiart
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 261
Reputace: 3
Bydliště: Na severu
Registrován: 21.9.2010 1:49
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od digiart »

Já se malinko přidám, jen tak náhoudou že vlastním meteostanici a u ní i webkameru no a náhodou při pohledu na monitor jsem spozoroval jeden jev, ihned jsem popadl digifoťák a tady je výsledek:

Haluv jev kolem měsíce nad Jabloncem nad Nisou 21.10.2013 v čase 22:24

Obrázek
ve velkém rozlišení je: ZDE
Nejenže je vesmír podivnější než si myslíme, je dokonce podivnější, než si dokážeme představit.

"JOHN BURDON SANDERSON HALDANE"

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“