Astronomická pozorování
- haluzarium
- Zájemce o kosmonautiku

- Příspěvky: 98
- Reputace: 6
- Registrován: 1.10.2013 22:46
Re: Astronomická pozorování
Vlastne ešte dnešné (19. 10. 2013) Polotieňové zatmenie Mesiaca
Keďže výhľadom na juh nedisponujem musel som pre tento úkaz zvoliť mne menej obľúbenú variantu OOA (Outdoor Observation Activity:). Podľa predpokladu, a tak ako už Gubarev spomenul som sa musel ako pozorovateľ veľmi-veľmi presviedčať, že vidím to čo mám vidieť. Pozorovanie cez triéder bolo síce pôsobivé, ale už po malej chvíli hraničilo s "Aluščiným zíráním do Slunce". Cez kukátko som si krátil čas medzi jednotlivými zábermi pohľadom na Jupiter (pekne aj s mesiačikmi) a najmä Veľkú hmlovinu v Orióne (moc hezký).
Nikon D40 s Nikkor 55-200 na 200mm (zapnutá stabilizácia obrazu) z ruky bez statívu. Čas 1/640, clona 9, ISO 200. Snáď to zatmenie aspoň trochu na fotkách vidno:

Keďže výhľadom na juh nedisponujem musel som pre tento úkaz zvoliť mne menej obľúbenú variantu OOA (Outdoor Observation Activity:). Podľa predpokladu, a tak ako už Gubarev spomenul som sa musel ako pozorovateľ veľmi-veľmi presviedčať, že vidím to čo mám vidieť. Pozorovanie cez triéder bolo síce pôsobivé, ale už po malej chvíli hraničilo s "Aluščiným zíráním do Slunce". Cez kukátko som si krátil čas medzi jednotlivými zábermi pohľadom na Jupiter (pekne aj s mesiačikmi) a najmä Veľkú hmlovinu v Orióne (moc hezký).
Nikon D40 s Nikkor 55-200 na 200mm (zapnutá stabilizácia obrazu) z ruky bez statívu. Čas 1/640, clona 9, ISO 200. Snáď to zatmenie aspoň trochu na fotkách vidno:

Re: Astronomická pozorování
Kluci, pokud byste se fakt dohodli na návštěvu planetária v Plzni na období mezi svátky, tak bych uvažoval o tom, že bych taky přijel.
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Krásně zachycený polostín. Autorem je Frank A. Rodriguez, který pořídil fotky v rozsahu 2 hodin
na Kanárských ostrovech.

na Kanárských ostrovech.

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Astronomická pozorování
Tohle zatmění Měsíce mě trochu zklamalo. S mýma bídnýma očima jsem ho vůbec nezaznamenal. Přitom jsem byl v oblasti téměř bez světelného smogu. 
Ad 3D planetárium: prohlédni si Dugi ten program. Mezi svátky jsou tam hodně atraktivní programy a mají otevřeno nejen dopoledne ale i odpoledne. Možná bychom mohli zkusit domluvit termín a provést registraci.
Ad 3D planetárium: prohlédni si Dugi ten program. Mezi svátky jsou tam hodně atraktivní programy a mají otevřeno nejen dopoledne ale i odpoledne. Možná bychom mohli zkusit domluvit termín a provést registraci.
Re: Astronomická pozorování
Koukal jsem, láká mně to. pokud by se to navíc dalo spojit se setkáním s dalšími členy našeho fóra, byl bych pro všema deseti. Přijel bych ráno, přes den prohlídka a večer cesta domů. Takový pěkný výlet na jeden den. 
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
na SV majestatni oranzovy couvajici Mesic. Kdo ma moznost, kouknete...uzasny.

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Letošní podzim je úžasný už jen z důvodu, že vůbec JE.
Všimli jste si toho, že po letech, kdy se léto překlopilo rovnou do zimy a my už zapomínali, jak krásný
vlastně podzim je, až konečně letos je tomu jinak. Tedy nevím, jak u vás, asi se to liší dle polohy,
ale tady určitě. A do toho máme jako bonus nádherné divadlo...
Čtyři vlasatice podzimu:

Všimli jste si toho, že po letech, kdy se léto překlopilo rovnou do zimy a my už zapomínali, jak krásný
vlastně podzim je, až konečně letos je tomu jinak. Tedy nevím, jak u vás, asi se to liší dle polohy,
ale tady určitě. A do toho máme jako bonus nádherné divadlo...
Čtyři vlasatice podzimu:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
A hned navážu:
Prodělala kometa C/2012 X1 (LINEAR) megaburst?
http://www.kommet.cz/page.php?al=prodel ... _megaburst

Prodělala kometa C/2012 X1 (LINEAR) megaburst?
http://www.kommet.cz/page.php?al=prodel ... _megaburst

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Kometa Lovejoy 2013 R1 v souhvězdí Velkého psa (timelapse)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield



