Astronomická pozorování
Re: Astronomická pozorování
Netušíš Gubareve, jak dlouhá byla expozice u fotky tvého známého ze Slovenska?
- baranka
- Znalec kosmonautiky

- Příspěvky: 962
- Reputace: 2
- Bydliště: Znojmo
- Registrován: 28.8.2011 12:42
- Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování
Tak u nás bylo také zataženo, již jsem měl problém prí pořízení snímku Měsice kde jsem hrál na honěnou s Měsícem mezi mraky a už od 22 hodin jsem to musel ukončit. Měsíc tedy mám a na novu se mrknu na snímky z pondělního rána kde bych měl mít onu oblast zachycenou.
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Vyzjistim a pripojim i tu druhou fotku pro porovnani.tomas píše:Netušíš Gubareve, jak dlouhá byla expozice u fotky tvého známého ze Slovenska?
Jestli bude dnes lepsi pocasi, tak vytahnu na terasu asi i vetsi kukadlo. Rozhodne budu dnes na strazi,baranka píše:Tak u nás bylo také zataženo, již jsem měl problém prí pořízení snímku Měsice kde jsem hrál na honěnou s Měsícem mezi mraky a už od 22 hodin jsem to musel ukončit. Měsíc tedy mám a na novu se mrknu na snímky z pondělního rána kde bych měl mít onu oblast zachycenou.
zatim je nadherne, slabounka trhana mistni oblacnost, ale uvidim vecer...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Tak Tomasi - expozice trvaly cca 30 sec. u obou snimkovani.
Kdyby te zajimaly treba ISO/clona, tak v noci bude doma a napise mi, ted je v terenu.
slibovane druhe foto (komplet letni trojuhelnik).

Kdyby te zajimaly treba ISO/clona, tak v noci bude doma a napise mi, ted je v terenu.
slibovane druhe foto (komplet letni trojuhelnik).

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Shodou nahod se zrovna dnes objevila na verejnosti data, ktere namerily satelityvai777 píše:Doufám, že to sem už někdo nedával.
Hádejte, na co ukazuje ta šipka:
NASA a nesledovaly nic jineho, nez rozptyl stovek tun prachu v atmosfere po
explozi Celjabinskeho meteoru a po nekolik mesicu se zvolna rozptylovaly.
kratke video NASA+NPP:
Na obrazku jsou namerena data 4 dni po dopadu bolidu. Nejvetsi cast prachovych castic obletela
severni polokouli a temer se vratila nad Celjabinsk. (vyznacena cervene)
zdroj: http://www.universetoday.com/104100/sat ... emisphere/

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
A jeste se vratim k headline tydne (tedy aspon prozatim). Ted sleduji oblacnost a bohuzel se ku Praze
blizi celkem masivni, jednolita fronta. Na prehanky to nevypada, ale dohlednost a seeing budou nulove.
Uvidime, jeste mam minimalne 6 hodin cas. Par upresnujicich informaci z G+ sekce Astronomie a
kosmonautika:
Japonský astronom Koichi Itagaki objevil 14. srpna 2013 v souhvězdí Delfína novu. #Nova Delphini,
jak je pojmenovaná, má momentálně jasnost něco před 6 magnitud, čili těsně za hranicí viditelnosti
pouhým okem. Pokud byste ji chtěli spatřit i malým dalekohledem, mám pro vás menší vodítko v podobě
mapky níže a ekvatoreálních souřadnic, které jsou: rektascenze 20 h 23 min 30,72 sec a deklinace
+20° 46′ 03,4″. Přeji příjemný lov.

No a kdo musel byt samozrejme jednim z prvnich "lovcu s vrypem na pazbe"?
Samozrejme John Chumack.
Nova in Delphinus - PNV J20233073+2046041 at Mag. 6.1
QHY8 Cooled Color CCD Camera + Homemade 16" Newtonian scope. 30 minute exposure
zdroj: http://www.galacticimages.com/

A druhy uspesny lovec Shahrin Ahmad
iTelescope T12 Tak FSQ 106ED SBIG STL-11000
Luminance 180s (60sx3) 2013-08-15 12:05:42 UT
Brightness seems to be equal to the nearby HR 7811 (magnitude 5.69)

blizi celkem masivni, jednolita fronta. Na prehanky to nevypada, ale dohlednost a seeing budou nulove.
Uvidime, jeste mam minimalne 6 hodin cas. Par upresnujicich informaci z G+ sekce Astronomie a
kosmonautika:
Japonský astronom Koichi Itagaki objevil 14. srpna 2013 v souhvězdí Delfína novu. #Nova Delphini,
jak je pojmenovaná, má momentálně jasnost něco před 6 magnitud, čili těsně za hranicí viditelnosti
pouhým okem. Pokud byste ji chtěli spatřit i malým dalekohledem, mám pro vás menší vodítko v podobě
mapky níže a ekvatoreálních souřadnic, které jsou: rektascenze 20 h 23 min 30,72 sec a deklinace
+20° 46′ 03,4″. Přeji příjemný lov.

No a kdo musel byt samozrejme jednim z prvnich "lovcu s vrypem na pazbe"?
Samozrejme John Chumack.
Nova in Delphinus - PNV J20233073+2046041 at Mag. 6.1
QHY8 Cooled Color CCD Camera + Homemade 16" Newtonian scope. 30 minute exposure
zdroj: http://www.galacticimages.com/

A druhy uspesny lovec Shahrin Ahmad
iTelescope T12 Tak FSQ 106ED SBIG STL-11000
Luminance 180s (60sx3) 2013-08-15 12:05:42 UT
Brightness seems to be equal to the nearby HR 7811 (magnitude 5.69)

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Astronomická pozorování
Je to neuveritelné. V dnešnej pretechnizovanej dobe kde máme všade samé automatické senzory (satelity,teleskopy,detektory) objaví takýto významný úkaz vo vesmíre amatérsky astronóm.
Japoncovi čo túto Novu objavil vyjadrujem hlbokú poklonu.
Japoncovi čo túto Novu objavil vyjadrujem hlbokú poklonu.
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Souhlasim s tebou, ale dovol mi te doplnit o to, co dela tuto dobu revolucni.marekS píše:Je to neuveritelné. V dnešnej pretechnizovanej dobe kde máme všade samé automatické senzory (satelity,teleskopy,detektory) objaví takýto významný úkaz vo vesmíre amatérsky astronóm.
Japoncovi čo túto Novu objavil vyjadrujem hlbokú poklonu.
Treba bolidova/meteoricka sit pozorovatelen je uz takrka plne automatizovana,
kdyz se stane neco zajimaveho, astronomum uz jen prijde mail a SMSka, ale to
je trochu neco jineho. Jde o prunik telesa do atmosfery, takze senzory okamzite
zaznamenaji svetelny peak (rozdil) a neni potreba, aby chudaci pozorovatele travili
nekonecne hodiny cekanim na ukaz.
Ale s hvezdnou oblohou je to preci jen jinak. Jde o tak obri plochy, ze jeste nemame
technologie, ktere by nam umoznily vhodne plosne - a zaroven detailni sledovani oblohy.
(Proto bude naprosto prelomova treba observator E-ELT, ktera se uz buduje)
Ta revoluce je v tom, ze technologicky pokrok umoznil vyrobu lepsich pristroju, ktere si
muze dovolit koupit i amater. A tech je neumerne vic, nez profiku na observatorich. Proto
dnes uz tvori amaterska pozorovani vyraznou pomoc v celkovem sledovani oblohy. Viz nedavny
bolid na Jupiteru, objeveny nezavisle dvema amatery, ktery zapricinil rychle nasmerovani
HST na Jupiter !!! Neni treba se zminovat, jak narocny proces je pridelovani pozorovacich
casu pro jednotlive projekty, ktere resi Hubbleova astronomicka komise.
Holt porad ten lidsky faktor je nezastupitelny.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Velka oblacnost se rozptylila, ale obloha je cela v mlecnem oparu, letni trojuhelnik vidim,
ale zadna slava. Jsem jak na trni. Uplne symbolicky se totiz dnes, spolu s novou, otevrely
registrace do CERN LHC - kdo chce do podzemi videt detektory, musi si pres online ucet
registrovat vstup. Prvni varka byla dnes behem nekolika minut plna. Ale budou to uvolnovat
v casovych intervalech a dnes v noci hlidam ja. Takze litam od pocitace na terasu...
Vsem preji dnes v noci cistou a jasnou oblohu!
ale zadna slava. Jsem jak na trni. Uplne symbolicky se totiz dnes, spolu s novou, otevrely
registrace do CERN LHC - kdo chce do podzemi videt detektory, musi si pres online ucet
registrovat vstup. Prvni varka byla dnes behem nekolika minut plna. Ale budou to uvolnovat
v casovych intervalech a dnes v noci hlidam ja. Takze litam od pocitace na terasu...
Vsem preji dnes v noci cistou a jasnou oblohu!
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Tak zde jsou doplnujici info:tomas píše:Netušíš Gubareve, jak dlouhá byla expozice u fotky tvého známého ze Slovenska?
5790 - F7.1 / 30s / ISO 400 / f 22mm
setovy objektiv 18-55mm / Canon 350D
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield

