Astronomická pozorování
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Diky moc, panove!
Musi to byt to pocasi...ale teda naramny veci vyvadi.
Ta situace predevcirem s "rozpulenou" oblohou Slunce/Mesic
jsem snad takhle naherne v Pze nevidel, a to tu ziju uz pres 20 let.
Kazdy vecer (nebo noc) se tesim z prace domu a hned jak prijedu,
letim na terasu, jak to vypada... Podminky ted fakt preji.
Musi to byt to pocasi...ale teda naramny veci vyvadi.
Ta situace predevcirem s "rozpulenou" oblohou Slunce/Mesic
jsem snad takhle naherne v Pze nevidel, a to tu ziju uz pres 20 let.
Kazdy vecer (nebo noc) se tesim z prace domu a hned jak prijedu,
letim na terasu, jak to vypada... Podminky ted fakt preji.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Dnes v noci maji byt optimalni podminky pro pozorovani po 23.h, kdy zapadne pouplnkovy Mesic
(to byla vcera v noci sila - mohl jsem cist knihu na terase, zaril jak letistni halogen...)
Clanek pana Gruna na Technetu k dnesku:
http://technet.idnes.cz/nocni-obloha-cy ... ntent=main
(to byla vcera v noci sila - mohl jsem cist knihu na terase, zaril jak letistni halogen...)
Clanek pana Gruna na Technetu k dnesku:
http://technet.idnes.cz/nocni-obloha-cy ... ntent=main
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- baranka
- Znalec kosmonautiky

- Příspěvky: 962
- Reputace: 2
- Bydliště: Znojmo
- Registrován: 28.8.2011 12:42
- Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování
Měsíc zapadá až v 7 hodin ráno. Těch 23 hodin je spíše o tom, že nastává astronomická noc kdy se slunce na obloze nachází více než 18° pod horizontem a sluneční světlo již nijak nenarušuje pozorování.
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Aha, no ja uz ho mam kazdopadne "pod obzorem", takze klid oproti vcerejsi noci.
Ja az ted prijel z prace a sel se hned podivat na terasu, ale neni to takova parada.
Minuly noci to bylo lepsi. Urcite zalezi, kde se clovek nachazi. Aspon mi to nebude
lito, dnes byl v praci priserny chaos a nevim, jak dlouho vydrzim...
Ja az ted prijel z prace a sel se hned podivat na terasu, ale neni to takova parada.
Minuly noci to bylo lepsi. Urcite zalezi, kde se clovek nachazi. Aspon mi to nebude
lito, dnes byl v praci priserny chaos a nevim, jak dlouho vydrzim...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Edemski
- Inženýr kosmonautiky

- Příspěvky: 1761
- Reputace: 800
- Bydliště: Ostrava
- Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Astronomická pozorování
Dnes ráno na sebe v 6:30 pěkně koukali Slunce a Měsíc. To jsem snad ještě neviděl 
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Zajimavy gif posunu Barnardovy hvezdy (malo hmotny, velmi stary trpaslik [12 mld let],
cca 6 ly od nas, takze po soustave Alpha/Proxima Centauri nejblizsi hvezda), ktery byl
vytvoren z vystupu Palomar Sky Survey, a SDSS. Pohyb je sniman v rozmezi poslednich
50 let.

cca 6 ly od nas, takze po soustave Alpha/Proxima Centauri nejblizsi hvezda), ktery byl
vytvoren z vystupu Palomar Sky Survey, a SDSS. Pohyb je sniman v rozmezi poslednich
50 let.

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
A jeste jedno dnesni pozorovani, tentokrat old-school prostym okem 
Akvaridy dnes asi nic, blizi se sem studena fronta ze zapadu, ale teda musim priznat,
ze na zapadnim obzoru uz mam uzasne divadlo. Uz se blizi stena oblacnosti a cca kazdych
5 sekund se projasni obloha svitem blesku (mezi oblaky), je to zatim tak daleko, ze zvuk
samozrejme zadny, ale uzasna scena pro oci. Jsem zvedavy, jestli se fronta pred Phou
rozbije, nebo budeme mit dnes bourky (uz by to chtelo dest!).
Vitr je porad jeste prijemne vlazny/teply, ale jeho teplota uz o malinko poklesla.
Akvaridy dnes asi nic, blizi se sem studena fronta ze zapadu, ale teda musim priznat,
ze na zapadnim obzoru uz mam uzasne divadlo. Uz se blizi stena oblacnosti a cca kazdych
5 sekund se projasni obloha svitem blesku (mezi oblaky), je to zatim tak daleko, ze zvuk
samozrejme zadny, ale uzasna scena pro oci. Jsem zvedavy, jestli se fronta pred Phou
rozbije, nebo budeme mit dnes bourky (uz by to chtelo dest!).
Vitr je porad jeste prijemne vlazny/teply, ale jeho teplota uz o malinko poklesla.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
kdyz jen preklopis stranku, uvidis, co se mi stalo par dni pred tim ( GUBAREV » 22 črc 2013, 03:17)Edemski píše:Dnes ráno na sebe v 6:30 pěkně koukali Slunce a Měsíc. To jsem snad ještě neviděl
a teda musim priznat, ze letos jsem NIC UCHVATNEJSIHO jeste nezazil/nepozoroval
Nekvalitu fotek ignoruj, foceno narychlo malym kompaktem (poradny astrofoto neumim)...
tady jen maly prehled:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
slusny kousek...
(timelapse)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
To vypada moc zajimave, jestli vyjde pocasi...
Připravte se na planetární supervíkend
http://www.astro.cz/clanek/5881?utm_sou ... ign=clanky
Na začátku srpna 2013 se nám v průběhu noci na obloze představí všech osm planet Sluneční soustavy
a ještě něco navíc. Nejlepší podmínky pro pozorování všech planet naší soustavy přitom nastanou o
víkendu, v průběhu noci ze 3. na 4. srpna 2013.
V noci ze soboty na neděli 3./4. srpna 2013 si během soumraku, noci a svítání můžeme prohlédnout
všech osm planet a navíc i náš Měsíc a „zrušenou“ planetu Pluto, která je dnes představitelem trpasličích
planet. Tu pochopitelně spatříte jen opravdu výkonným dalekohledem (o průměru nad 30 cm).
Připravte se na planetární supervíkend
http://www.astro.cz/clanek/5881?utm_sou ... ign=clanky
Na začátku srpna 2013 se nám v průběhu noci na obloze představí všech osm planet Sluneční soustavy
a ještě něco navíc. Nejlepší podmínky pro pozorování všech planet naší soustavy přitom nastanou o
víkendu, v průběhu noci ze 3. na 4. srpna 2013.
V noci ze soboty na neděli 3./4. srpna 2013 si během soumraku, noci a svítání můžeme prohlédnout
všech osm planet a navíc i náš Měsíc a „zrušenou“ planetu Pluto, která je dnes představitelem trpasličích
planet. Tu pochopitelně spatříte jen opravdu výkonným dalekohledem (o průměru nad 30 cm).
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield