Astronomická pozorování
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Pozorování hvězd... brnkačka
Docela pěkný pomocník při pozorování oblohy a nejen to:
http://www.hvezdarnazebrak.cz/pages/ast ... obloha.php
http://www.hvezdarnazebrak.cz/pages/ast ... obloha.php
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Ty krasny barvy pri zapadu Mesice za obzor...nadhera.
Digifoto z Dobsona 12"
zdroj: http://www.flickr.com/photos/sarahlarla ... otostream/

Digifoto z Dobsona 12"
zdroj: http://www.flickr.com/photos/sarahlarla ... otostream/

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Astronomická pozorování
Jo jo, nádherná fotka. Včera byl ve 3:00 ráno nádherný, sytě oranžový Měsíc. Mít u sebe foťák, tak neváhám.
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Rano bude Venuse a Regulus v konjunkci, tohle mi dnes napsal jeden sikula, tise zavidim...
Včera jsem měl štěstí. Byl docela klidný vzduch a našel jsem pomocí dalekohledu Venuši jako malý měsíček
mezi čtvrtí a úplňkem. Ještě větší klika přišla vzápětí, když jsem najel správně na nedalekou hvězdu Regulus
ve Lvu, která má 1,4 mag. Takže jsem po dlouhé době viděl hvězdu ve dne. Naposledy asi při zatmění
29.3.2006
Nejslabší hvězdu ve dne jsem viděl někdy v roce 2000 na Kleti, když se mi podařilo najít
dvojhvězdu Cor Caroli se složkami 2,85 a 5,52 mag. Velkou kleťskou třicítkou na perfektně modrém nebi
šla vidět i ta složka skoro 6 mag, což obvykle nemusí být vidět ani v noci volným okem. Doporučuju zkoušet,
zvláště s počítačem naváděnou montáží ...
Mesic dnes v prizemi a zitra uplnek ale uz sajni tak, ze jsem na nej radsi ani nezameroval,
pac po jen par minutach v seru jsem na nej nemohl koukat ani okem...
Aspon poslu dve nadherny od Bruna Yporti:


Včera jsem měl štěstí. Byl docela klidný vzduch a našel jsem pomocí dalekohledu Venuši jako malý měsíček
mezi čtvrtí a úplňkem. Ještě větší klika přišla vzápětí, když jsem najel správně na nedalekou hvězdu Regulus
ve Lvu, která má 1,4 mag. Takže jsem po dlouhé době viděl hvězdu ve dne. Naposledy asi při zatmění
29.3.2006
dvojhvězdu Cor Caroli se složkami 2,85 a 5,52 mag. Velkou kleťskou třicítkou na perfektně modrém nebi
šla vidět i ta složka skoro 6 mag, což obvykle nemusí být vidět ani v noci volným okem. Doporučuju zkoušet,
zvláště s počítačem naváděnou montáží ...
Mesic dnes v prizemi a zitra uplnek ale uz sajni tak, ze jsem na nej radsi ani nezameroval,
pac po jen par minutach v seru jsem na nej nemohl koukat ani okem...
Aspon poslu dve nadherny od Bruna Yporti:


"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
O tohle se jeste musim podelit. Stalo za to to vydrzet a nejit spat...
Na jedne strane oblohy uz svita, nadherny barvy a presne na protejsi strane ozoru
jeste blaznive sviti Mesic, vsechny ty barvy se michaji po obloze a nad tim porad
jeste kraluje skoro v zenitu letni trojuhelnik.
Je to uchvatne. Vzdycky me v techto chvilich napada, co si asi mysleli nasi predci
v davnych dobach, kdy jeste nebyly ani naznaky nejake astronomie, ci nebeske
mechaniky - a popravde receno, asi cast tech pocitu s nimi sdilim...i kdyz vim -
tezko rict, jak to byvalo, jen to divadlo je opravdu famozni.
A to jsem ve meste. Jake to musi byt nekde v horach, ci v kopcich daleko od civilizace?...
Na jedne strane oblohy uz svita, nadherny barvy a presne na protejsi strane ozoru
jeste blaznive sviti Mesic, vsechny ty barvy se michaji po obloze a nad tim porad
jeste kraluje skoro v zenitu letni trojuhelnik.
Je to uchvatne. Vzdycky me v techto chvilich napada, co si asi mysleli nasi predci
v davnych dobach, kdy jeste nebyly ani naznaky nejake astronomie, ci nebeske
mechaniky - a popravde receno, asi cast tech pocitu s nimi sdilim...i kdyz vim -
tezko rict, jak to byvalo, jen to divadlo je opravdu famozni.
A to jsem ve meste. Jake to musi byt nekde v horach, ci v kopcich daleko od civilizace?...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
...a meni se to po minutach. Z trojuhelniku uz zari jen Vega.
uff, omluva, ale musim aspon takhle hloupe mym malym digikompaktem,
tu krasu na vas neprenesu, spis vam to jen zkazim (Baranko, promin!),
ale aspon nastin...
SV:

JZ:

uff, omluva, ale musim aspon takhle hloupe mym malym digikompaktem,
tu krasu na vas neprenesu, spis vam to jen zkazim (Baranko, promin!),
ale aspon nastin...
SV:

JZ:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
- Gubarev
- Zkušený kosmonaut

- Příspěvky: 6684
- Reputace: 10
- Bydliště: Praha Letná
- Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování
Zvlastni vec, poradil by nekdo?
Vcera byl Mesic v prizemi, dnes je uplnek, ale intenzita svitu je skoro nesrovnatelna.
(vzdalenost se preci nemohla radikalne od vcerejska zmenit, snad jen to albedo)
Vim, ze je to subjektivni a muzu se oprit jen o porovnani pozorovani ze vcerejsi a dnesni
noci. Dnes je Mesic obrovsky "halogen", ktery tvori na protejsich strechach jasny stiny
vsech vycnelku a tvaru. Vcera to bylo mekci/jemnejsi , ale nechapu, ze rozdil pozorovani
dela jen cca 20 hodin. Asi hodne zavisi i na momentalnich stavech pocasi... hmm.
Diky za kazdou pripadnou odpoved (na zrejme uplne hloupou otazku,
ale jen se snazim konfrontovat pozorovani...)
Vcera byl Mesic v prizemi, dnes je uplnek, ale intenzita svitu je skoro nesrovnatelna.
(vzdalenost se preci nemohla radikalne od vcerejska zmenit, snad jen to albedo)
Vim, ze je to subjektivni a muzu se oprit jen o porovnani pozorovani ze vcerejsi a dnesni
noci. Dnes je Mesic obrovsky "halogen", ktery tvori na protejsich strechach jasny stiny
vsech vycnelku a tvaru. Vcera to bylo mekci/jemnejsi , ale nechapu, ze rozdil pozorovani
dela jen cca 20 hodin. Asi hodne zavisi i na momentalnich stavech pocasi... hmm.
Diky za kazdou pripadnou odpoved (na zrejme uplne hloupou otazku,
ale jen se snazim konfrontovat pozorovani...)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
CHris Hadfield
Re: Astronomická pozorování
Nevím, jestli ti poradím. Taky spíš trochu tipuju. Nejpravděpodobnější příčinou bude naše atmosféra. Podle předpovědi se blíží srážky, čemuž napovídá i efekt tzv. "příliš jasných dálek", kdy se například vzdálené kopce zdají být blíž a jsou na nich vidět větší detaily, např. jednotlivé stromy lesa. Tento efekt by mohl ovlivňovat i pozorování Měsíce.
- baranka
- Znalec kosmonautiky

- Příspěvky: 962
- Reputace: 2
- Bydliště: Znojmo
- Registrován: 28.8.2011 12:42
- Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování
Září nádherně a když se tak dívám na své snímky pomocí webky tak se mě skoro zdá že je od úplňku k úplňku jasnější. Když jsem fotil super úúplněk pře dvěma roky tak šlo pořídit video každé oblasti Měsíce a nyní když zaměřím jasnou část Měsíce a dám spustit tak na vterinu je nádherný obraz který vystřídá v podstatě přesvětlený obraz.
Pro ilustraci:


Ale asi dělám něco špatně. Jinak také bych to viděl v čísté atmosféře protože doopravdy je ten rozdíl ve velikosti Měsíce nepatrný.
Pro ilustraci:


Ale asi dělám něco špatně. Jinak také bych to viděl v čísté atmosféře protože doopravdy je ten rozdíl ve velikosti Měsíce nepatrný.

