Pochlubte se!

Vše o hře Kerbal Space Program
Odpovědět
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Wopat »

Karel: Máš pravdu, sonda je gravitací planety nejdříve urychlena, ale při cestě od planety je mírně zpomalena. ALE! Planeta samotná obíhá kolem Slunce ukrutnou rychlostí a právě část této energie věnuje prolétající sondě. Pokud ji sonda míjí ve směru oběhu planety, planeta ji za sebou jakoby táhne. Takto se rychlost sondy zvýší a její orbita se na opačné straně natáhne. Naopak při cestě do vnitřních částí soustavy je nutno letět v opačném směru, aby planeta sondu zpomalila. Více na http://cs.wikipedia.org/wiki/Gravitační_manévr

Ke tvé otázce s raketama - na těch si také dávám záležet. Bylo by docela divné, kdybych se páral se sondou, kterou bych pak vypustil na nějakém hnusu. Sondy vypouštím na těch raketách, které je vypustily ve skutečnosti. Takže musím při konstrukci myslet i na to, aby se mi sonda vešla pod aerodynamický kryt. Nejvíce používám Sojuz ST, Ariane 5, Vegu a občas Proton. Jsou to nádherné kopie, jejichž výkon není nijak zvýšen. Všechny jsou buďto v Soviet Packunebo v ESA European Historical Packu. Americké rakety nemám, takže se vždy snažím postavit co nejvěrnější napodobeninu.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Karel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 0
Bydliště: Zlínský kraj
Registrován: 20.6.2013 23:44
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Karel »

Wopat píše: ALE! Planeta samotná obíhá kolem Slunce
No jasně! Zapomněl jsem na pohyb okolo Slunce, tohle už mi dává smysl. Dík. Ariane rakety musí být nádherné, Jsem fandou ESA, ti mají tak aerodynamicky čisté a monotónně fádní tvary, jako třeba evropské airbusy a to já miluju :tlesk:
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od chobolatom »

Už je to hodně dlouho co jsem se pořádně ponořil do KSP, a tak jsem si řekl, že si něco postavím. No a co z toho vzniklo? Stanice ve stylu ISS. Zatím ji obydlují pouze Bob a Bill, ale zítra přiletím s ATV a s dalšími kerbonauty. Popravdě řečeno, čekal jsem, že to nebude takový obr. :lol: Výsledek posuďte vy. ;)




Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Wopat »

To je macek! Parádní práce :palec nahoru: Líbí se mi, že jsi připojil i moduly, ze kterých sešlo.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Karel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 0
Bydliště: Zlínský kraj
Registrován: 20.6.2013 23:44
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Karel »

:o :klaní se: žasnu, krásná stanice :tlesk:
Uživatelský avatar
Karel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 0
Bydliště: Zlínský kraj
Registrován: 20.6.2013 23:44
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Karel »

A máme tady další KVP novinky:

Po té, co proběhla série úspěšných startů v programu Kapollo 11 až 18 (viz foto):





se rozhodlo vedení tento program opustit (údajně už všechno zjistili a dále není na Munu co zkoumat ??!!?!? ) a začít urputně pracovat na zvládnutí techniky pilotáže pro rendezvous manévr. (Má to český ekvivalent?) Laboratoř výzkumu a navigačních hejblátek poskytla modul ORDA, se kterým by se to mělo údajně dát provést. Cíl byl jasný: Vynést na orbitu nejprve dokovací target a při druhém startu samotný modul, vybaven dokovacím systémem.

Pokud všechno dobře půjde, tak kromě rande na oběžné dráze, se pokusí kerbonauté také o první dokování.

Pro tyto účely konstruktéři přišli s raketou Dock-bar I a II (jako je čokoládová tabulka, tak tohle je dokovací :-D)



Orbita byla zvolena 135° ve výšce 115 km.



Vynesení první části proběhlo v pořádku. Nosič se osvědčil a my tak mohli odstartovat i s druhým modulem. Tady však zřejmě soudruzi z KVP udělali chybu, když se vůbec nezaobírali vhodnou dobou startu. Odstartovat z rampy když cíl zrovna orbituje na druhé straně planety, se nejeví jako cesta k úspěchu :roll:. Vedoucí směny to stroze komentoval slovy: "No cooo no, tohle je pro nás úplná novinka. Jsme zatím nikdy nepotřebovali hlídat si dobu startu,no.. :krčící rameny: ."

A tak napodruhé už si inženýři, docentové, bakaláři, doktorandi a všichni ti zbyteční kerbalové vhodný čas startu pohlídali. Přesně když křivka orbity procházela nad Kájovým Vesmírným Střediskem, motory zažehly první jiskru. Hahaha, v duchu se smál hlavní inženýr jak vyzrál nad hloupou přírodou a jak teď všem ukáže, jak snadno se spojí s mateřskou základnou. (Něco si totiž nastudoval o normal a antinormal zážezích v uzlech a tak se tajně těší až vytasí tohle eso v rukávu.)

Jaké však bylo jeho zděšení, když při zahajování náklonu do 135° byla vykreslovaná orbita kolmá na tu cílovou ! "Hoooouuuuuuu" zašumělo v lavicích řídícího střediska a všechny zelené hlavy se k němu otočily. Zhluboka polkl, (polk) a zatímco zvenčí rudnul :oops: , tak zevnitř mu přicházela na mysl jediná otázka: "Co - to - jako - zase - má - být??"

Tlučte a bude vám otevřeno. Ptejte se a bude vám odpovězeno. Mohly by znít verše z bible.

Cink :idea:

Že ona ta orbita je ke mně zády o 180°? No jistěže. Při dalším startu bude zapotřebí počkat v časové kompresi nejen až se jednou dráha satelitu protne s pozemní rampou, ale počkat až se nad ní prožene podruhé. "Hmm, mazané. Ten Vesmír nehraje čistými kartami", pomyslel si hlavní inženýr.

A tak při startu č.3 se již podařilo úspěšně setkat s modulem na orbitě. Naše první RANDEVŮŮŮ !!



Rande proběhlo v pořádku. No - i když, jak se to vezme. Ke kontaktu nedošlo, dokovací porty jakoby nefungovaly. Nemají ony snad nějaký tajný klíč v sobě ? :Drbe se na hlavě:


PS: Prosím vy, co jste někdy používali ORDU pro ver. 0.16, bylo ještě něco zapotřebí udělat, aby se dokovací porty připojily? Dík. Jo a Dost se učím ty kosmické zákonitosti z anglických zdrojů. Jenže pak netuším jaká je správná česká terminologie. Měl by někdo link na česká názvosloví? (uzlů, druhy zážehů -jako prográdní a normálové?, atd..)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Dugi »

Zase jsem si perfektně početl.
Rád ti pomůžu s terminologií.Nasyp mi sem termíny, které bys potřeboval přeložit a já ti k nim dám české ekvivalenty. ;)
Jinak rendezvous manévr se do češtiny překládá jako setkávací, nebo také přibližovací manévr. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Alfik
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 16
Reputace: 1
Registrován: 29.3.2013 14:21
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Alfik »

Jojo. Všechno má (skoro všechno) i český. Ovšem u spousty se to latinské nebo anglické tak vžilo, že jde o přejatá slova.
Potkávací, setkávací či přibližovací (už bylo psáno). Dockování je spojování - spojovací manévr.
Prográdní se většinou nechává, ale jinak posměrný. Retrográdní dtto, jinak protisměrný.
Uzly jsou vzestupný a sestupný, přičemž vzestupný je ten, kdy míříš z jižní strany ekliptiky na severní.
Apoapsis a periapsis je od- a pří- těleso, tzn. apokerbium je odkerbiní, apogeum odzemí, peridunum příduní, perimunum přímuní... Pro samotné apoapsis a periapsis bez tělesa se používají tyto latinské termíny, protože bez tělesa jde o geometrický pojem, nikoli astronomický :)
Normální a protinormální (rozhodně nikdy nenormální!!! :Takhle tedy ne: :P ) jsou i v češtině, páč norma, normální jsou slova převzatá, běžná a "normální" :-D
Co tam máš dál?
Jinak, pokud chceš potkávací manévr s co nejmenším množstvím spotřebovaného paliva, tak doporučuji startovat další loď zhruba ve chvíli, kdy je ta na orbitě v půli toho moře před kontinentem s KSC - přesný bod časem vypozoruješ. Když to klapne, tak vyrovnáš (cirkuluješ) orbitu právě u ní.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Dugi »

Já bych možná ještě doplnil, že
periapsis = periapsida
apoapsis = apoapsida
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Karel
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 0
Bydliště: Zlínský kraj
Registrován: 20.6.2013 23:44
Re: Pochlubte se!

Příspěvek od Karel »

Výborně, Díky moc oběma. Tohle mi zatím stačí.

PS: Aktuálně probíhá v našem hangáru stavba nové nosné rakety Ariane - 6. Přesně podle reálného vzoru.(Inspirací byl článek o této raketě na blogu Kosmonautix). Pokud se osvědčí i její letové vlastnosti, bude v následujících týdnech až měsících využívána pro dopravu satelitů a vesmírných objektů na nízkou oběžnou dráhu Kerbinu.

Foto: Ještě ne zcela hotová verze.


Odpovědět

Zpět na „Kerbal Space Program“