ClearSpace-1

Tady můžete diskutovat o družicích a sondách Evropské vesmírné agentury
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 27035
Reputace: 2806
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ClearSpace-1

Příspěvek od Dugi »

Federální polytechnická škola v Lausanne navrhla projekt s názvem CleanSpace One, který má za úkol likvidovat vysloužilé družice na oběžné dráze. Pokud totiž vysloužilá tělesa zůstanou kroužit okolo Země, zvyšuje se riziko jejich srážky, které znamená vytvoření velkého množství úlomků, které následně ohrožují další satelity.
Družice CleanSpace One se má do vesmíru vydat během tří až pěti let. Její cena má být deset milionů švýcarských franků (+/- 209 milionů Kč). Bude opatřena iontovým motorem, s jehož pomocí domanévruje k vysloužilé družici (prvním cílem má být jedna ze švýcarských družic Swisscube (vypuštěna roku 2009) nebo TIsat (rok 2010)). Následně CleanSpaceOne s pomocí svých robotických paží zachytí vysloužilý satelit, zažehne své motory a vstoupí do atmosféry, kde shoří. Postupem času vědci plánují, že by celý systém mohl být znovupoužitelný a teoreticky by umožňoval návrat vysloužilých družic na Zemi.
Ilustrační video stojí za to a je dostupné i ve FullHD.

Naposledy upravil(a) slappy dne 16.6.2026 23:29, celkem upraveno 1 x.
Důvod: úprava názvu sloučeného vlákna
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: CleanSpace One

Příspěvek od rebus »

Tak tohle je velice zajímavý projekt. Už se těším.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4838
Reputace: 49
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: CleanSpace One

Příspěvek od tomas »

Ohledně iontového motoru CleanSpace One vyšel článek na thetechjournal.com (zdroj odkazu: Commodus Aurelius).

Stalo se tak v souvislosti s možným využitím odvozeného pohonu na mikro-sondách směřujících k Měsíci (a dál). Cesta by takové sondě trvala okolo půl roku.

Mikro-sonda potřebuje samozřejmě i mikro-motor. Tento se jmenuje Micro-thrust a neváží více než 200 g !
Názorně je vysvětlena funkce motoru i průběh případné mise k Měsíci na tomto videu:


Další podrobnosti si můžete přečíst na http://www.theverge.com/2012/3/30/29135 ... ion-system nebo přímo na stránkách švýcarské École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), která za projektem stojí.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 646
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: CleanSpace One

Příspěvek od Wopat »

Ve dnech 22. - 25. dubna se bude konat šestá Evropská konference vesmírného odpadu (European Conference on Space Debris). Konference se bude konat v ESA’s European Space Operations Centre (Darmstadt, Německo) a očekává se, že to bude doposud největší takto zaměřená akce. Jsou očekávány stovky expertů z celého světa, aby sdílely nejnovější poznatky ze svých výzkumů a diskutovali o možných řešeních. Mezi hosty nebudou chybět, mimo jiné, konstruktéři, specialisti na vesmírné právo, vědci, operátoři vesmírných i pozemních systémů a také zástupci Evropské unie a OSN.

Jen pro zajímavost doplním, že vědci odhadují dnešní množství vesmírného odpadu kroužícího kolem Země na 29 000 objektů větších než 10 cm, 670 000 kousků větších než 1 cm a více než 170 000 000! úlomků větších než 1 mm.

zdroj: http://www.esa.int/Our_Activities/Opera ... ace_debris
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 646
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: CleanSpace One

Příspěvek od Wopat »

Informace o European conference on space debris, která zkončila ve čtvrtek 25.4. Především doporučuju podívat se na video.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 646
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: CleanSpace One

Příspěvek od Wopat »

Sice to není nejaktuálnější video, ale přesto je zajímavé...

The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 646
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: CleanSpace One

Příspěvek od Wopat »

The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4838
Reputace: 49
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: CleanSpace One

Příspěvek od tomas »

Jedno videjko od týmu této kosmické uklížečky.


CleanSpace One by měl startovat v roce 2018. Snad tedy do té doby vydrží malý SwissCube-1 na orbitě, aby se otestovalo jeho zachycení a eliminace.
Obrázek
http://www.space.com/30007-space-junk-c ... roach.html
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: CleanSpace One

Příspěvek od marian007 »

tomas píše:
CleanSpace One by měl startovat v roce 2018. Snad tedy do té doby vydrží malý SwissCube-1 na orbitě, aby se otestovalo jeho zachycení a eliminace.
SwissCube je na orbite o výške až 702 x 713 km, takže určite vydrží. Aj keby sa projekt opozdil o 30 rokov. :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 27035
Reputace: 2806
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ClearSpace-1

Příspěvek od Dugi »

ESAp odepsala dohodu se švýcarským startupem ClearSapce. V roce 2025 má odstartovat družice, která stáhne z oběžné dráhy ve výšce 801 - 664 km horní část adaptéru VESPA z rakety Vega. Půjde o první likvidaci vysloužilého kosmického objektu jinou družicí v historii.

Obrázek

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Sondy“