Dream Chaser

Sem patří debata o všech vesmírných projektech, které vyvíjí firma Sierra Nevada Corporation
Odpovědět
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Dream Chaser

Příspěvek od Alchymista »

Škoda. Celkom ma zaujímalo, nakoľko by bol koncept BOR-4 a Mig-105 Lapoť / EPOS funkčný a použiteľný.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1332
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Dream Chaser

Příspěvek od MrG »

Zaujimavy prehlad toho, ako sa posuval start DreamChaseru
https://forum.nasaspaceflight.com/index ... msg2721404
Tjov píše: 27.9.2025 8:46 Ve hře je i to, že se na ISS nikdy nepodívá resp. Je to velmi pravděpodobné :facepalm:
Tu by som si dovolil odhadnut, ze je to vysoko pravdepodobne, otazkou je ci vobec poleti ?
Momentalne nema, alebo neobjavila sa ziadna informacia, ze by mal DC zaistenu nosnu raketu.
Start Vulcanu, na ktorom mal DC letiet uz prebehol s maketou nakladu.

A ani vo verzii Free flyer asi nebude mat uplatnenie. Par podobnych projektov bolo (napr. Dragon Lab, ...) ale ziadny sa neuskutocnil.
Armada ma X-37 ku, takze tazko povedat, ci sa takto uzivi ???
Zostava uz len moznost sukromnych stanic, kde je otazna cena za start ???
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1368
Reputace: 581
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Dream Chaser

Příspěvek od Alchymista »

Niečo ako Dream Chaser, návratový modul s vysokou manévrovacou schopnosťou v stranovom manévri i v diaľke, by bolo potrebné u staníc s vysokým sklonom dráhy (cez 50°), kde nie je možný spoľahlivý návrat klasickej kapsule "na vlastné teritorium" z každého obehu.
:naštvaný: Prekovať meče na pluhy...
A tí, čo tak urobia, budú nimi orať pre tých, čo tak neurobia.
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1332
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Dream Chaser

Příspěvek od MrG »

Testovanie Dream Chaseru
- pozemne testy tahania a brzdenia na drahe
- testovanie komunikacie medzi lodou a pozemnymi systemami
- momentalne je 1. start Dream Chaseru planovany na Q4/2026 ako "free flyer"
- nedojde k dokovaniu k ISS, ani k priblizeniu
- ak prebehne let v poriadku, NASA bude zvazovat moznost obnovenia kontraktu na zasobovacie misie k ISS
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1332
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Dream Chaser

Příspěvek od MrG »

Siera Space uskutocnila testovanie DreamChaseru na drahe
- testovalo sa na drahe Shuttle landing facility, na drahe, kde pristavali raketoplany
- prebiehali testy v rychlostiach 40 a 70 mil/hod
- testovali mechanicke komponenty a zaroven aj komunikaciu lode so satelitmi a pozemnymi systemami
- overovali, ci lod vie, kde sa nachadza
- testovanie bolo uspesne
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 11927
Reputace: 12807
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Dream Chaser

Příspěvek od Pospíšil »

Letový kus DC úspěšně absolvoval vibro-akustické testy na KSC.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1332
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Dream Chaser

Příspěvek od MrG »

Nove informacie o Dream Chaseri
- nie je vela noviniek, clonok opisuje sucasny stav

https://aerospaceamerica.aiaa.org/after ... am-chaser/

- je to uz 9 rokov, co Siera Space uskutocnila atmosfericky let Dream Chaseru (zhodenie z vrtulnika)
- NASA na zaklade toho objednala minimalne 7 zasobovacich letov na ISS
- neskor vzhladom na pomaly vyvoj zrusila lety k ISS, a aktualne je v plane orbitalny let
- ten bude prebiehat vo podobe "free flyer" teda lod sa nebude spajat na orbite s ISS

Novinky (nie je ich vela):
- NASA ani Siera neudala presny termin, ani podrobnosti letu, nevieme parametre drahy, ani dobu aku ma byt na orbite
- start ma prebehnut z Floridy na rakete Vulcan Centaur
- nasledne pristatie na Vandenbergovej zaklasni v Kalifornii
- Sierra Space aktualne ma lod u seba vo vyrobnom zavode kde prebiehaju zaverecne testy tepelneho stitu a software
- presun do KSC by mal nasledovat 11/2026 s predpokladanym startom 12/2026

Buducnost:
* ta je pre Dream Chaser neista
* aktualne je v plane ho dokoncit a v 11/2026 prepravit na Floridu do KSC, kde sa vykonaju posledne predstartove pripravy a v 12/2026 by mal startovat
* termin startu sa ale bude asi posuvat aj kvoli anomalii Vulcanu (start vo februari), resp. kedy sa Vulcan vrati do sluzby a vykona oneskorene starty s vyssou pripritou ako je Dream Chaser
* objavil sa na vizualizaciach stanice Orbital Reef, ale Sierra ani BO nikdy oficialne nepotvrdili ziadnu objednanu misiu na tuto stanicu
* Sierra jedna s dalsimi potencionalnymi zakaznikmi, ale ziadne zmluvy zatial verejne prezentovane neboli
Uživatelský avatar
Jayhawk
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 141
Reputace: 26
Bydliště: Karlovy Vary
Registrován: 10.1.2017 11:49
Re: Dream Chaser

Příspěvek od Jayhawk »

Škoda že asi neuvidíme Dream Chasera dokovat a zásobovat ISS.
Když projekt začal měl jsem naději a radost že se vývoj vztlakových těles / raketoplánů dočká důstojného a
funkčního ukončení.
Bohužel je to náročný obor a doposud se tak nestalo.
Držím palce, aby měl Dream Cheser při svém premiérovém letu úspěch a dokázal že ještě nepatří do muzea a
našel si své zákazníky. A mi fanoušci ho viděla létat a přistávat.

Odpovědět

Zpět na „Sierra Nevada Corporation“