Starship lunar lander pro program Artemis - HLS

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Tjov
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2772
Reputace: 3889
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Starship lunar lander pro program Artemis - HLS

Příspěvek od Tjov »

Jízdní řád dle SpaceX

- demo přečerpání paliva červen 2026
- Demo bez posádky červen 2027
- Artemis III pak srpen 2028
bulbar
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 25.12.2025 21:47
Re: Starship lunar lander pro program Artemis - HLS

Příspěvek od bulbar »

Ten harmonogram vypadá na papíře hezky, ale u SpaceX bych ty termíny bral spíš orientačně. Především přečerpávání paliva na orbitě je úplně klíčová a dost složitá věc, takže jakýkoliv posun je dost pravděpodobný. Artemis III v roce 2028 je za mě reálný jen v případě, že všechny testy Starshipu proběhnou bez větších problémů.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 11927
Reputace: 12806
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starship lunar lander pro program Artemis - HLS

Příspěvek od Pospíšil »

Nový SpX interní cílový termín pro bezpilotní přistání na Mesíci: březen 2027. To je zkrácení o 3 měsíce oproti předchozímu plánu.
Tak uvidíme jak se bude dařit s testy SS v3.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MrG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1134
Reputace: 1331
Registrován: 21.6.2023 8:00
Re: Starship lunar lander pro program Artemis - HLS

Příspěvek od MrG »

SpaceX zacalo zo stavat prvy inziniersky (testovaci) kus kabiny pre posadku
- na zaklade vykresov pre letovy hardware
- stavia sa podla standardov a spostupmi, ktore sa pouziju na letovy hardware
- obsahovat bude kompletne vybavenie
- stavba uz zacala v Starbase (pan vo videu pouzil Boca Chica)

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“