Pozorování družic Starlink a jak ovlivňují pohled na oblohu

Název mluví za vše
Odpovědět
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

Mě to přijde jako dobré přirovnání. Hvězdná obloha tady byla odjakživa. Beru to jako bezohlednost. Beru to jako zásah do krajiny který uvidí celý svět a není před ním úniku. Nikoho se neptal prostě to udělá.
Víc už k tomu nemám co dodat.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Jenže tu oblohu nikdo z nás nepostavil (narozdíl od Karštejna). Navíc ty družice ji fyzicky nijak nepoškodí. Ale uznávám, že se neshodneme. Fakt si myslím, že ty družice budou na obloze sotva vidět.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

Už tam přece nějaké jsou a vidět jsou dost.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Jednak se posunou trochu výš a navíc se rozptýlí, takže nebudou tak nápadné jako teď když jsou u sebe.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starlink #1

Příspěvek od petrsida »

stana85 píše:Už tam přece nějaké jsou a vidět jsou dost.
jak píše dugi a jak jsem psal i já, jednotlivé družice jsou na hranici viditelnosti okem, vidíš je jenom proto, že jich je tolik u sebe, je to jak kdyby po obloze letěla mlhovina, fakt si večer dej tu práci a vyjdi před dům se kouknout, přelet je ve 23:38

pak se můžem bavit o tom, co jsi viděl
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Starlink #1

Příspěvek od Samo »

Navyše ako som písal teraz manévrujú, niesu ustálené, beží motor. Uvidíme keď budú tam kde majú byť. Napríklad IridiumNEXT sú väčšie družice s FV orientovanými horizontálne k Zemi a na vyššej orbite kde je možnosť na odlesky vyšie na oblohe a ich mag je v perigee pri 100% osvite okolo 3.9 bežne ale majú mag okolo 7 a zdôrazňujem to majú väčšiu odrazivú plochu viditeľnú z povrchu a sú o 400 km vyššie ako starlink teda osvietené budú vyššie nad horizontom.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Starlink #1

Příspěvek od todtv »

Psal jsem to v jiném vlákně. Mám k tomu ambivalentní vztah.
Aktuálně, dle mě, převažují mírně plusy z hlediska socioekonomického těchto konstelací v žvotně problémovějších lokalitách. Nadávání na to, že nemají co jíst, ale mají internet a fotku na Facebook, zcela zaslepuje fakt, že klidně ano, nalepí si s kručícím žaludkem fotku na Facebook (i když je to nesmysl, těm co opravdu kručí v břiše opravdu neustále nedělají selfíčka na Instagram, to je úvaha v pomatení mysli), ale hlavně při tom se dostanou ke službám a informacím, které jim život zlepší a nebude to mít také socioekonomické důsledky do budoucna pro nás. Na lidi funguje proti populační explozi zatím jen jedno - "uplatit" je kvalitnějším životem + k tomu iformace co toto přináší za problémy a co s tím. A spíše lidé od nád, kteří chtějí hlavně "pomáhat" by měli v tomto více pracovat s lokální mládeží ("starý kořen už moc z nového "nebezpečí" nenaučíte")a ne jim tam kopat strouhy na fekálie, a pak odjed a nechat je v tom být - opakovaně se ukázalo, že je to nesmysl. A nikoliv plané apely typu T. P. a Duchovní univerzity bytí zmixované s naivitou a ezoterikou apod. Ty jsem si teď k tomuto vybavil, jako nejznámější v tomto u nás.
Vnímám to v širším kontextu.
Ovšem byl bych pro tyto satelity do budoucna s rozvojem technologie co nejvíce miniaturizovat. Ne všude nejde natáhnout po zemi kabel, mobilní signál ano, ale i ten potřebuje zdroj signálu, a tam je než táhnout kabel, pozemní linku luftem někde lepší cucnout to přes družici k vysílači.
Ono totiž celkově, vzhledem k ekonomice v těchto oblastech, je levnější táhnout informace vzduchem než po zemi.
Takže když čtu komentáře typu, že nemají co jíst a jsou nazí na skládce, kde žvejkají plesnivý zbytek salámu, ale hlavně, že fotky na Facebook. Tak mě napadá, že dotyčný by měl taky vyrazit do světa a nebo to vidět také z perspektivy těcho lidí.

Určitá "neshoda" je nyní např. mezi exobiology a plánovači přistání na Marsu- znečištění prostředi pozemským životem a tak problém v možnosti detekce skutečně původního života. Na pozadí dle diskuzí vnímám, že jde více o možnost bezproblémové detekce původního typu života. Jeho případná ochrana je diskuzně zatím jakoby na druhém místě.

Je to širší, je to multidisciplinární problém, včetně humanitních oborů (kam počítám i ekonomii, která je výsledkem interakce psychologií jedinců a davů).
Naposledy upravil(a) todtv dne 26.5.2019 14:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Starlink #1

Příspěvek od jakubv »

tak teď jsem je na přeletu neviděl, asi velký světelný smog nad Prahou, ale včera to vidět bylo..
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Já na to kašlu. Před chvílí mi měly jít v nadhlavníku a co se stalo? Přišel mrak. :twisted:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starlink #1

Příspěvek od Pospíšil »

Tak jsme to se synem viděli, ve 23:30 a v porovnání s okolními hvězdami to bylo hodně slabé, našli jsme to až byly skoro nad námi. Je fakt, že 5 km od nás zářilo světlo Pardubic a poblíž i nějaká ta lampa za zatáčkou, ale byl to mazec, vidět šňůru 60 družic jak sviští po obloze. 8-)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“