JWST - James Webb Space Telescope

Novinky o projektech, na kterých se podílí víc států
Odpovědět
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Sajri »

@Meyby: nechci to pitvat v diskuzi pod článkem, tak se zeptám tady.
V článku https://kosmonautix.cz/2022/01/faq-vse- ... bba-3-dil/ je odstavec, který mi moc nedává smysl:

Poškodí mikrometeoroidy zrcadla Webba?
Tato možnost se pečlivě testovala pomocí zkušebních zařízení v USA a ukázalo se, že mikrometeoroidy mají zanedbatelné účinky na beryllium. Navíc máme zkušenosti z předešlých misí. Beryliová zrcadla má například Spitzerův vesmírný dalekohled vypuštěný v roce 2003 a nepředstavovaly žádný problém. Přesto jsou všechny Webbovy systémy navrženy tak, aby přežily i dopady mikrometeoroidů, včetně zrcadel, které snesou i mírnou degradaci.


Sice píšeš, že zdroje budou uvedeny na konci seriálu, ale neměl bys už teď zdroj k tomuhle?

- Při rychlostech meteoroidů nevidím možnost, jak by beryllium mohlo být odolnější vůči jejich nárazu, než jiný materiál.
- Optickou kvalitu zrcadla naruší už poškození té zlaté vrstvičky, takže je vlastně úplně jedno, jestli je pod ní beryllium.
- Spitzerův dalekohled měl tubus, takže tam je materiál zrcadla ve vztahu k meteoroidům úplně irelevantní (samozřejmě meteoroidy tam mohly vletět vstupním otvorem, ale jejich frekvence tím byla podstatně snížena).
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1582
Reputace: 1870
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od jakubv »

začalo oživování NIRCam a hlásí první zachycený foton ...
-----------------
xx jakubv
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Sajri »

Sajri píše: 2.2.2022 9:10 @Meyby: nechci to pitvat v diskuzi pod článkem, tak se zeptám tady.
V článku https://kosmonautix.cz/2022/01/faq-vse- ... bba-3-dil/ je odstavec, který mi moc nedává smysl:

Poškodí mikrometeoroidy zrcadla Webba?
Tato možnost se pečlivě testovala pomocí zkušebních zařízení v USA a ukázalo se, že mikrometeoroidy mají zanedbatelné účinky na beryllium. Navíc máme zkušenosti z předešlých misí. Beryliová zrcadla má například Spitzerův vesmírný dalekohled vypuštěný v roce 2003 a nepředstavovaly žádný problém. Přesto jsou všechny Webbovy systémy navrženy tak, aby přežily i dopady mikrometeoroidů, včetně zrcadel, které snesou i mírnou degradaci.


Sice píšeš, že zdroje budou uvedeny na konci seriálu, ale neměl bys už teď zdroj k tomuhle?
Nakonec jsem ten zdroj našel (vlastně na mě vyskočil skoro sám): https://webb.nasa.gov/content/about/faqs/faqLite.html

Vidím, že tvůj text je překladem z téhle stránky. Nezbývá mi než konstatovat, že ten odstavec o beryliu na té stránce NASA mi nedává o nic větší smysl :-).
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od slappy »

Kdyby si někdo chtěl prozkoumat, na co bude všechno Webb v prvním cyklu koukat, tak tady: General Observer Programs in Cycle 1
Mně je nejvíc těšivo na prohlídku 59 trans-neptunických objektů..
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Meybe »

Sajri píše: 2.2.2022 9:10 @Meyby: nechci to pitvat v diskuzi pod článkem, tak se zeptám tady.
V článku https://kosmonautix.cz/2022/01/faq-vse- ... bba-3-dil/ je odstavec, který mi moc nedává smysl:

Poškodí mikrometeoroidy zrcadla Webba?
Tato možnost se pečlivě testovala pomocí zkušebních zařízení v USA a ukázalo se, že mikrometeoroidy mají zanedbatelné účinky na beryllium. Navíc máme zkušenosti z předešlých misí. Beryliová zrcadla má například Spitzerův vesmírný dalekohled vypuštěný v roce 2003 a nepředstavovaly žádný problém. Přesto jsou všechny Webbovy systémy navrženy tak, aby přežily i dopady mikrometeoroidů, včetně zrcadel, které snesou i mírnou degradaci.


Sice píšeš, že zdroje budou uvedeny na konci seriálu, ale neměl bys už teď zdroj k tomuhle?

- Při rychlostech meteoroidů nevidím možnost, jak by beryllium mohlo být odolnější vůči jejich nárazu, než jiný materiál.
- Optickou kvalitu zrcadla naruší už poškození té zlaté vrstvičky, takže je vlastně úplně jedno, jestli je pod ní beryllium.
- Spitzerův dalekohled měl tubus, takže tam je materiál zrcadla ve vztahu k meteoroidům úplně irelevantní (samozřejmě meteoroidy tam mohly vletět vstupním otvorem, ale jejich frekvence tím byla podstatně snížena).
Nejsem odborníkem na beryllium a už vůbec ne na optiku. Mohu tedy přinášet pouze to, co je uvedeno ve zdrojích. Víc bych si ani nedovolil. Celý seriál není pouhým překladem. Otázky jsou ve velké míře rozšířené a hlavně aktualizované. Ke každé otázce hledám další informace z jiných zdrojů atd.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Dugi »

Tohle video je pecka! Nádherně ukazuje geniální princip ultrajemných aktuátorů za šestiúhelníkovými segmenty JWST.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3292
Reputace: 4053
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Vaclavik »

Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3292
Reputace: 4053
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od Vaclavik »

stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od stana85 »

Tam je nějaká kamera která dokáže vyfotit primární zrcadlo?
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: JWST - James Webb Space Telescope

Příspěvek od MaG »

Přesný princip jsem nehledal, ale dokážu si představit, že když jenom zaostříš jinam, třeba v tomto případě na sekundární zrcadlo, tak v něm samozřejmě uvidíš zrcadlo primární. Takže mají možnost někde v cestě hnout něhjakým členem, který to přeostření umožnil. Tak si to představuju. A pro mě je to příjmené překvapení, že umí zrcadlo takto vyfotit.

Odpovědět

Zpět na „Mezinárodní projekty“