Program Apollo

Novinky o projektech Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku
Odpovědět
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Program Apollo

Příspěvek od AS504 »

Zdravim,
pokud vim, tak ty zdroje, ze kterych ten clovicek cerpa (vydane kolekce DVD) byly ochuzeny o pauzy, tedy prazdny sum a etericky ruch v dobe cekani na signal, z duvodu mnozstvi dat na nosicich.
navic, pokud si dobre vzpominam, toto uz bylo receno xkrat. ale bohuzel to uz tak byva, pokud jim nejaky fakt nehraje do noty, proste ho ignoruji.

kousek dal taky dobre perli ohledne komunikace z vozitka a smerovani anteny smerem na zem pro primy prenos.
neustale zdurazuje nutnost presneho smerovani. a rika, ze astronauti by vlastne museli neustale zamerovat, protoze vzajemna rychlost zeme a mesice je velika a ze neustale meni svoji polohu.
pak jako dukaz udava, ze s kamaradem pomoci maleho teleskopu pozorovali mesic a neustale jim utikal ze zaberu.
a ze kdyz se to deje smerem zeme - mesic, musi se to dit i ze smeru mesic - zeme.

no, dal uz na to zaludek nemam.
a argumentovat, duvodem rychlejsiho pohybu mesice po zemske obloze, nez zeme na mesicnim, je rozdilna rychlost rotace techto dvou teles, to by asi zas nasli nejakou jinou 'zajimavost'.

nuz, pokud se clovek nechce vylozene bavit nad lidskou hlouposti, tak sledovani podobnych poradu pokladam za naprosto nesmyslnou ztratu casu.
Sam :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Program Apollo

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Program Apollo

Příspěvek od stana85 »

To že hluchá místa byla odstraněna mě taky napadlo. Taky mě dost pobavilo jak srovnává scénu z nějakého filmu tuším z roku 2006 a záběry Apolla. S těmato lidma nemá smysl diskutovat. Melou si svoje. A nepřesvědčí je ani kdyby na Měsíc letěli a viděli to na vlastní oči.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Program Apollo

Příspěvek od AS504 »

fronak píše: 14.1.2014 18:23 Během učení se na zkoušku sem narazil na super článek of NASA z 80. let o tom jak se vlastně začaly v kosmonautice a letectví používat Kalmanovi filtry a stavová zpětná vazba. Bylo to při řešení navigace a orientace během letů Apollo. Drsný je, že autor při poledu zpět říká "Nebýt jich, tak se na měsíc nikdy nedostaneme." Kdyby se někdo nudil jako já o zkouškový tak doporučuju přečíst ;) http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi. ... 003843.pdf
ten popis mne zaujal, tak jsem se chtel podivat do toho dokumentu, ale uz na puvodnim miste neexistuje.
chvilka badani a nasel se:
https://ntrs.nasa.gov/api/citations/198 ... 003843.pdf
Sam :)
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Program Apollo

Příspěvek od stana85 »

Co pili astronauté během výstupů na Měsíční povrch? Vodu?
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Program Apollo

Příspěvek od Vaclavik »

stana85 píše: 21.6.2022 17:59 Co pili astronauté během výstupů na Měsíční povrch? Vodu?
Ano vodu. Té měli v ISDD cca 950 ml.

Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Program Apollo

Příspěvek od AS504 »

dnes jsem narazil na zajimave video, jak se za letu holili (aspon pocas mise Apollo 14): mechanickym holicim strojkem na klicek :-D

Sam :)
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Program Apollo

Příspěvek od vai777 »

Jo, mechanický strojek měli, ale strašně na něj nadávali. Prý spíš vousy trhal, než holil. :-D
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Program Apollo

Příspěvek od Lynx »

To muselo být v rámci nějakého experimentu, jinak si neumím vysvětlit, proč se trápili a těch pár dní to nevydrželi :-D
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Program Apollo

Příspěvek od AS504 »

fakt nemam zdani, v cem by ten experiment spocival.
podobny mechanicky strojek mel uz muj deda, a jak si vzpominam, taky ho moc nepouzival, radsi se holil klasickou britvou.

jinak mne to zaujalo hlavne protoz, ze jsem si uvedomil, ze jsem narazil na video ze skylabu 4, kde byli clenove posadky na stanici pekne zarostli.
a pritom pred startem byli krasne oholeni :-D
Sam :)

Odpovědět

Zpět na „Americká NASA“