Kosmonautika - přednášky

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Wopat »

Nic z toho, co jsi napsal, nemění nic na tom, že slušnější by bylo napsat to Milanovi soukromě a hlavně věcně. Z tvého "vyhodnocení" bych si v jeho kůži vzal velké kulové, protože jsi nepřišel s ničím konkrétním. Autor přednášky tudíž nemůže svůj výkon zlepšit, pokud neví, co udělal špatně. A po tvém ponižujícím příspěvku bych jako autor rozhodně neběžel právě za tebou a nežádal tě o pomoc. Ten příspěvek na mě působil jen jako snaha o jeho veřejné zostuzení a poukázání na nízkou odbornou kvalitu. Spolu s tvým druhým příspěvkem to vnímám jako jeho obecné hodnocení, ke kterému jsi využil jednu konkrétní přednášku, spíš než kritiku té konkrétní přednášky. Pokud vysvětluješ, proč to děláš veřejně, tak bys alespoň mohl uvést pár konkrétních chyb, které udělal, spolu s návrhem na jejich opravy. Pokud to uděláš, je to cenná zpětná vazba (ať už si z ní Milan něco vezme nebo ne). Z takové zpětné vazby totiž mohou brát i ostatní. Pokud to ale neuděláš, neděláš vola jen z Milana ale i sám ze sebe.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Vaclavik »

Wopat píše:Nic z toho, co jsi napsal, nemění nic na tom, že slušnější by bylo napsat to Milanovi soukromě a hlavně věcně. Z tvého "vyhodnocení" bych si v jeho kůži vzal velké kulové, protože jsi nepřišel s ničím konkrétním. Autor přednášky tudíž nemůže svůj výkon zlepšit, pokud neví, co udělal špatně. A po tvém ponižujícím příspěvku bych jako autor rozhodně neběžel právě za tebou a nežádal tě o pomoc. Ten příspěvek na mě působil jen jako snaha o jeho veřejné zostuzení a poukázání na nízkou odbornou kvalitu. Spolu s tvým druhým příspěvkem to vnímám jako jeho obecné hodnocení, ke kterému jsi využil jednu konkrétní přednášku, spíš než kritiku té konkrétní přednášky. Pokud vysvětluješ, proč to děláš veřejně, tak bys alespoň mohl uvést pár konkrétních chyb, které udělal, spolu s návrhem na jejich opravy. Pokud to uděláš, je to cenná zpětná vazba (ať už si z ní Milan něco vezme nebo ne). Z takové zpětné vazby totiž mohou brát i ostatní. Pokud to ale neuděláš, neděláš vola jen z Milana ale i sám ze sebe.
Stručně. Nemám nic proti Milanovi jako člověku, naopak. Dělá plno dobrých aktivit a kdyby to tak nebylo tak bychom nebyli přátelé a já nejezdil a nepřednášel na skvělém setkání KNP apod. Ale, a to jsem psal i v mém sáhodlouhém příspěvku, Milan na věcnou kritiku nereaguje a své vystoupení a přednášky nevylepšuje. Naproti třeba Dušanovi, kterého já často zahrnu kritikou (a často i veřejně), ale on si z toho mnoho vezme a již stejné chyby neopakuje. Proto ten veřejný pranýř, protože (a to jsem vysvětlil podrobně výše) mi i jako učiteli záleží a náleží bránit vzdělání a vzdělanost.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Squierik »

V prvom rade chcem napísať, že dané prednášky som nevidel. Preklikal som si ich a audiovizuálne ma nezaujali. Obzvlášť ten zvuk je v dnešnej dobe fakt tragédia. Cenovo dostupné mikrofóny existujú a zážitok diváka je potom niekde úplne inde.

Načrtla sa tu ale jedna téma, ku ktorej sa musím vyjadriť. Viackrát sa tu objavili komentáre typu "je to pre deti, nie je to pre odborníkov, doležité je popularizovať a nie chyby v obsahu". Najskor sa opýtam Vás, čo ste sa takto vyjadrili, máte deti?

Ja som majiteľ 5 ročného syna, asi 2 roky je veľký fanúšik kozmonautiky a svojimi vedomosťami hravo sfúkne bársakého laika. Ale to len preto, že má doma kvalitnú literatúru. A najvačší problém, ktorý riešime nie je to, že niečo nepochopí, ale keď je niečo niekde napísané zle. Našťastie som si vybudoval v jeho očiach určitý punc kvality a vačšinou nakoniec dá na moje slová, ale viete ako ťažké je dieťati vysvetliť, že to, čo pozerá v telke alebo na nejakej prednáške nie je pravda? Deti nechápu, že dospelí sa možu mýliť, alebo nebodaj úmyselne zavádzať. Keď mu čítam z nejakej detskej knihy, kde sú isté veci zjavne zjednodušené, ba až zavádzajúce, tak tieto pasáže radšej hneď preskočím, pretože on tomu uverí a bude sa s vami týždeň hádať, že to tak je. Bolo to v knihe, tak to je pravda!

A toto sa netýka len detí tohoto veku. Ja sa s týmto stretávam naprieč generáciami. Koľko ľudí kupuje nefungujúce sprostosti len preto, že to videli v reklame a na web stránke majú kladné komentáre a ikonky vyhraných cien? Dnes ľudia vobec neselektujú a veria všetkému. Niekto napíše sprostú konšpiráciu na facebook a potom 3000 17 ročných "dospelákov" toto zdieľa a veria tomu :facepalm:

Viem, že toto už je extrémne OT, ale chcem tým poukázať na to, že nech ktokoľvek z vás robí čokoľvek, nikdy to nemože byť na úkor kvality. Latka kvality sa má zvyšovať a nie znižovať, inak sa ľudstvo prestane posúvať vpred.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Dugi »

Do diskuse si dovolím vstoupit i já. Ono je strašně těžké popularizovat. Hledá se při tom hranice mezi srozumitelností a věcnou správností. Každý autor i příjemce mají tuto hranici individuálně nastavenou jinak. Co někomu přijde jako dobré přirovnání, považuje někdo jiný za přespřílišné zjednodušení a ohýbání pravdy.
S Michalem jsem na tohle téma vedl několikahodinové debaty, takže znám jeho postoj. Ale myslím si, že je potřeba, aby zazněla i druhá strana. Nikdo z nás nechce mít v přednáškách lži nebo matoucí vyjádření, ale je potřeba si uvědomit, že zdaleka ne všichni posluchači jsou ideálními posluchači. Dám příklad - když se děti ve škole poprvé setkají s atomem, učitel jim řekne, že je to základní a dále nedělitelná jednotka hmoty. A za pár let se ty děti (třeba i od stejného učitele) dozví, že to s tou nedělitelností není tak úplně pravda.
Ideální je samozřejmě u podobných zjednodušujících tvrzení říct, že jde o zjednodušení. Ale tady se dostáváme k tomu, že takový přístup je užitečný jen u ideálních posluchačů. Radoslavův syn je evidentně bystré dítě a je to dobře. On je to, čemu já říkám ideální posluchač. Chápe totiž význam sdělení a umí pracovat s informacemi. Pochopí určitě, co znamená upozornění, že je něco zjednodušené. Ale takoví bohužel nejsou všichni - to je realita. Za ty roky, co dělám popularizaci, jsem se kolikrát setkal s lidmi, kteří si někde něco přečetli, zapamatovali si z toho jen něco a pak to slepili dohromady. Třeba jeden divák mi nedávno psal, jestli je pravda, že Gateway poletí v roce 2024 k Marsu. Když jsem mu řekl, že je to blbost, argumentoval, že to četl na webu NASA. V tom článku opravdu ta jednotlivá hesla byla, jen v úplně jiných souvislostech. A v tom je problém. Část posluchačů prostě neumí pracovat s informacemi - pro ně je upozornění, že jde o zjednodušení, házením hrachu na zeď. Jasně, nejsou takoví určitě všichni. Ale ta rozumná část, která s informacemi pracovat umí, podle mého názoru zvládne časem přijmout, že se atom dá rozdělit, i když se to dřív učili jinak.
Abych to uzavřel. Chápu v tomhle případě argumenty obou stran a každému dávám zapravdu v jiném bodě. S Michalem souhlasím, že přespřílišné zjednodušování není správné (byť jak jsem psal, každý cítí jinak, co je a co není přespříliš). Na druhou stranu si myslím, že kdyby Michal uvedl nějaké konkrétní příklady, případně i s uvedením na pravou míru - samozřejmě na úrovni posluchačů, kterým byla přednáška určena - tak by tím nejen dal Milanovi cennější zpětnou vazbu, ale taky by se ostatní čtenáři dozvěděli něco nového. Celkově si myslím, že lidem asi víc vadila ta forma Michalova sdělení, než důvody, které jej k tomu vedly. Věcná správnost je samozřejmě důležitá, ale lidem se asi nelíbil styl, jakým to prezentoval.
Myslím, že tím bychom mohli tuhle epizodu ukončit a vrátit se k tématu vlákna.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Vaclavik »

Dugi píše:Na druhou stranu si myslím, že kdyby Michal uvedl nějaké konkrétní příklady, případně i s uvedením na pravou míru - samozřejmě na úrovni posluchačů, kterým byla přednáška určena - tak by tím nejen dal Milanovi cennější zpětnou vazbu, ale taky by se ostatní čtenáři dozvěděli něco nového. Celkově si myslím, že lidem asi víc vadila ta forma Michalova sdělení, než důvody, které jej k tomu vedly. Věcná správnost je samozřejmě důležitá, ale lidem se asi nelíbil styl, jakým to prezentoval..
Milan dostal zpětnou vazbu přímo v průběhu své přednášky do komentářů pod videem (tam je i každý najde), kdy jsem se cíleně dotazoval na věci, které by mohly zajímat laika. Odpovědi jsem se dočkal pouze jednou a to odkazem na Wikipedii, která ale na můj dotaz vůbec neodpovídala. Souhlasím s Dušanem, klidně tuto debatu prosím přesuň do nějakého jiného vlákna. V každém případě ale já ve své aktivitě v těchto věcech nikdy nepolevím a na tyto nešvary budu upozorňovat.
Uživatelský avatar
TomasPribyl
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 10
Registrován: 23.5.2012 21:40
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od TomasPribyl »

S dovolením jedna upoutávka na akci, které se - navzdory dnešní nestandardní době - lze „osobně“ zúčastnit. V Technickém muzeu v Brně si 23. dubna 2020 připomeneme přednáškou třicáté výročí vypuštění Hubbleova kosmického teleskopu - a když pošlete (svoji) fotografii, můžete být přítomni v sále!

Za každou zaslanou fotografii věnují zaměstnanci Technického muzea v Brně (nejméně) 50 Kč na podporu Fakultní nemocnice U Svaté Anny v Brně, která je spádovou oblastí pro nejtěžší případy spojené s útokem koronaviru COVID-19.

Podrobnosti jsou na webu Technického muzea v Brně:
http://www.technicalmuseum.cz/aktuality ... teleskopu/

Přijďte na přednášku, ať už jste jakkoliv daleko - a navíc pomůžete dobré věci!

Díky všem, kdo „přijdete“! (A díky i za ty, kterým Vaše účast pomůže!)

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Dugi »

To je skvělý nápad, hned jsem Ti poslal mail. ;-) :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Děkuji za všechny vaše reakce, určitě se jimi budu zabývat.

Další dvě přednášky cyklu "V kůži kosmonauta" se uskuteční tento týden v úterý a ve středu od 14 hodin na facebookových stránkách Mobilního planetária (https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/)



-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

V KŮŽI KOSMONAUTA (5)
Úterý 21. dubna 2020 od 14 hodin na FB stránkách Mobilního planetária.
https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/

Houstone, máme problém! Příběh Apolla 13 a jeho lidí…
Měla to být triumfální cesta Jima Lovella a jeho posádky k Měsíci. Výbuch kyslíkové nádrže však změnil let třetí americké měsíční expedice v boj o život. Začíná nejdramatičtější záchranná operace v dějinách NASA. Tisíce lidí na Zemi bojuji o návrat posádky, miliony dalších sledují kosmický let v televizi.
Dochází elektrická energie, kyslík, hromadí se problémy.

-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

V KŮŽI KOSMONAUTA (6)
Středa 22. dubna 2020 od 14 hodin na FB stránkách Mobilního planetária.
https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/

Zvířata ve službách kosmonautiky, aneb „Čtvernozí (a někdy i vícenozí) kosmonauti
Jméno prvního živého tvora ve vesmíru zná většina z nás – fenka Lajka do kosmu vzlétla 3. listopadu 1957. Ze své cesty se však nevrátila a v kosmu zahynula. Fenky Strelka a Bělka už měli větší štěstí – ze své kosmické výpravy se v srpnu 1960 v pořádku vrátily zpět na Zemi.
Už před prvními psy se na hranici vesmíru dostalo ve speciálních výškových raketách několik živých tvorů – ovocné mušky, malé opičky nebo myšky. V kabině americké kosmické lodě Mercury si v roce 1961 vyzkoušeli na krátkou chvíli stav beztíže šimpanzové Ham a Enos. První kočičí kosmonaut odstartoval v roce 1963 – byla jí francouzská kočička jménem Felicette. Krátce před ní do vesmíru nahlédla i krysa Hector. Dalšími vesmírnými cestovateli se postupně stali želvy, pavouci, mloci, morčata, žáby, mouchy, kobylky, laboratorní králíci, škorpioni, akvarijní rybky, mravenci, termiti, …
Zvířata tak lidem ukazovala cestu v dobývání kosmu a pomáhala jim poznat nebezpečí, které může v kosmu na lidské kosmonauty číhat. Jejich cesty byly velmi často zakončeny smrtí při výbuchu startující rakety nebo při tvrdém přistání kosmické lodě.

-------------------
Milan H.
www.halousek.eu

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“