Kosmonautika - přednášky

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Stýská se mě po přednáškách, "absťák" je ze dne na den větší...
Takže od příštího týdne se na vás všechny budu těšit každé úterý a středu odpoledne při on-line přednáškách v rámci vzdělávacího programu Mobilního planetária (https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/)

-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Vaclavik »

MilanSpace píše:Stýská se mě po přednáškách, "absťák" je ze dne na den větší...
Takže od příštího týdne se na vás všechny budu těšit každé úterý a středu odpoledne při on-line přednáškách v rámci vzdělávacího programu Mobilního planetária (https://www.facebook.com/mobilniplanetarium/)
Zejména první dvě přednášky mě velmi zajímají. Doufám, že "absťák" vedl k odbornému vyladění přednášek.
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Vaclavik píše:Zejména první dvě přednášky mě velmi zajímají. Doufám, že "absťák" vedl k odbornému vyladění přednášek.
Jsou zaměřeny především na žáky a studenty, takže "odbornost" tam bude nastavena zhruba na úroveň této věkové kategorie...
M.

-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Meybe »

Ty přednášky mají jistě své publikum a odborníci nebudou ona cílová skupina...
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Vaclavik »

Meybe píše:Ty přednášky mají jistě své publikum a odborníci nebudou ona cílová skupina...
No viděl jsem první. Pokud se vžiju do role studenta, tak jsem se dozvěděl jenom, že vše je "jinak". Ale už nebylo řečeno jak a proč jinak. A Milane promiň, ale některé tvé úvahy a vysvětlení nebyly zjednodušením, ale byly vyloženě špatně po stránce fyzikální, chemické či medicínské. Nic proti snaze popularizovat i v současné době, ale toto bylo prostě zlé.
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MilanSpace »

Vaclavik píše:
Meybe píše:Ty přednášky mají jistě své publikum a odborníci nebudou ona cílová skupina...
No viděl jsem první. Pokud se vžiju do role studenta, tak jsem se dozvěděl jenom, že vše je "jinak". Ale už nebylo řečeno jak a proč jinak. A Milane promiň, ale některé tvé úvahy a vysvětlení nebyly zjednodušením, ale byly vyloženě špatně po stránce fyzikální, chemické či medicínské. Nic proti snaze popularizovat i v současné době, ale toto bylo prostě zlé.
Dík :-)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od MaG »

Takhle, Milan šel prostě s kůží na trh jinou formou, než se o to snažíte vy s Dušanem. Vaše videa těžko zaujmou jeho cílovou skupinu. Tak to prostě je. Kvalita je věc jiná, dá se na tom pracovat. Mě to přišlo z laického pohledu zajímavé a nepřesnosti bych autorovi asi poslal SZ, aby věděl, co zlepšit. Napsat, že to je zlé je s prominutím k ničemu. Zlé to rozhodně nebylo. Mělo to ukázat, že ve vesmíru se žilo a žije a jak a proč. Poselství splněno. Detaily neřeším, to je tvoje úloha, abys nás Michale poučil, protože my to chceme dělat co nejlíp.

Milan určitě dokáže klidně do některého z příštích videí udělat vsuvku a uvést něco na pravou míru, ale po tvé reakci neudělá nic. A jak jsem psal, šel s kůží na trh. Kdo jiný si to troufl?
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Meybe »

Vaclavik píše:No viděl jsem první. Pokud se vžiju do role studenta, tak jsem se dozvěděl jenom, že vše je "jinak". Ale už nebylo řečeno jak a proč jinak. A Milane promiň, ale některé tvé úvahy a vysvětlení nebyly zjednodušením, ale byly vyloženě špatně po stránce fyzikální, chemické či medicínské. Nic proti snaze popularizovat i v současné době, ale toto bylo prostě zlé.
Michale všichni tu víme, že jsi skutečný odborník. Většina z nás má k tobě respekt a úctu, včetně mě. Za tu dobu co jsem v komunitě kosmonadšenců jsem ovšem poznal jednu věc, a to tu, že každý do té popularizace dává všechno. Neznám nikoho kdo by to dělal jen napůl.
Nepřijde mi prostě fér takto veřejně někoho zostuzovat jen proto, že nepřednáší podle tvých představ a přání. Vždy máš možnost tomu člověku napsat přímo a vyjasnit si to přímo sním. Napsat mu v čem byly největší chyby, tak aby na tom mohl skutečně zapracovat. Veřejné snižování mi naopak přijde velmi neprofesionální až dětinské.
Milan je v oboru aktivní už hezkou řadu let a mám k němu a jeho práci úctu, stejně jako k tobě a něco takového si prostě nezaslouží. Lidé na jeho přednášky chodí a zejména děti ho mají rádi za formu, kterou přednáší. Zaujmout bandu dětí není nic jednoduchého a ještě těžší je nadchnout je pro danou věc. Daří se to. Co to ocenit?
Co kdyby jsi někdy přivřel oko a naopak ocenil pozitivní stránku věci? Nadšení? Zápal? Oslovení určité skupiny lidí? Věřím, že díky činnosti Milana se k oboru dostala celá řada lidí a to i přes to, že někde řekne stav beztíže. Ano, protože každý hned ví co to je. Tedy 90 procent laiků ocení tento výraz před použitím mikrogravitace. Stav beztíže jim dá prostě víc a tak je logické, že to použije. Až se člověk dostane na vyšší úroveň pak si osvojí i pojem mikrogravitace.
Všiml jsem si ještě jedné věci v kosmokomunitě. Je strašně zajímavé, že když se něco nepovede, tak se ozve celá řada lidí a hned kritizuje. nejlépe veřejně. Naopak, když se něco podaří, tak ozve se málokdo a málokdy. Copak je to samozřejmost? Dělat věci správně a dobře? Za tu dobu co píšu jsem pochopil, že kvalita v téhle zemi nestačí k tomu, aby si někdo všiml nebo někdo pochválil a jinak ocenil.
A tohle je mi fakt líto...
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od tonda »

Já nechci přidávat nějaké plané plky,ale musím se zastat Milana Halouska,jeho přednáška se mě líbila,souhlasím a podepisuji se pod příspěvky MaG a Meybeho.Nezpochybňuji vysokou odbornost pana Václavíka,to je bez debat,ale zpochybňuji jeho přístup ke kritice jiných.Milan není ani chemik ani doktor,jen popularizuje kosmonautiku,zdarma,z nadšení,a patří mu za to určitě dík.Možná by se pan Václavík měl vrátit zpět do historie a vzít si příklad z pana Antonína Vítka,jak přistupoval k lidem,kteří chybovali v dobré víře o popularizaci vesmíru,jakým způsobem se je učil jejich chyby napravovat a jak se k nim choval.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kosmonautika - přednášky

Příspěvek od Vaclavik »

Děkuji moc všem za reakce, popravdě jsem je takové nečekal, ale pokusím se vám hromadně odpovědět a vysvětlit mé počínání. Prvně nikterak nerozporuji snahu o popularizaci vědy a jakékoli lidské činnosti. Ale mám jednu zásadu, kterou se snažím hájit. Tato aktivita musí být pravdivá a reflektovat správný stav věcí. Bohužel to, co dělá Milan Halousek tomuto plně neodpovídá. Jsem schopen (a vlastně mi to ale ani nepřísluší) odpustit nějaké drobné přebrepty, nepřesnosti apod., ale nikdy nebudu přehlížet popírání i např. elementárních fyzikálních zákonů a podobně. Mnoho věcí jde opravdu zobecnit, ale musí to být uděláno citlivě a hlavně správně. Bohužel ta negativa se v přednášce Milana na kterou reaguji vyskytují. A dovolím si říct, a ono to vyplyne i z dalšího textu že nejde o nic dětinského či neprofesionálního (z čehož jsem byl osočen uživatelem Meybe). A ty chyby se vyskytují ne jednou, ale systematicky a není to tedy přehlédnutí, ale neznalost autora (bohužel). A to nikdy nepřipustím, aby například moje děti vůbec měli k dispozici zdroj informací jako je tento. Bohužel dnes již nefunguje ten systém, kdy se informace získávaly z knih, které byly revidovány skupinou odborníků a bylo celkem jasné která je dobrá a která ne. A pouze snadný přístup k informacím dnes nikterak negarantuje jejich kvalitu.

Ptáte se mě také, proč Milana osočuji veřejně. Odpovědí je, že Milan bohužel takto vystupuje dlouhodobě a i v dobách kdy pracoval pro Českou kosmickou kancelář nebral ohled na komentáře kolegů, třeba i mnohem vzdělanějších či informovanějších v daném oboru. Prostě si jel a jede to své. Proto není jiné cesty, než tohoto veřejného „pranýře“, protože prezentované informace mohou být opravdu nebezpečné. Kdo z vás má malé děti (základní, střední škola) nebo na takové škole učí, tak ví, jak děti reagují na informace „od odborníka“. A asi nechcete, aby si fixovaly špatné návyky i na tak elementární věci jako je třeba Newtonovská fyzika. A bohužel tyto nepravdy a mnoho jiných jsou obsahem přednášek Milana.

Neříkám, že každý musí být odborník na vše. To ani nejde, ale každý by měl podle mě mít jistou záklopku / jisté morální vnitřní tlačítko a říct si: „stop, na to už nemám“. To bohužel v přednášce Milana nenajdete, kdo se pozorně díval a a přečte si i mé komentáře uvidí jak třeba Milan reagoval na můj dotaz na problematiku povrchového napětí u kapalin ve stavu mikrogravitace a stavu na povrchu Země. A jsme opět o pár vět výše. Divák, dítě, student uvěří tomu výkladu z videa a naučí se bohužel část fyziky špatně.

Co se týká mě, tak nemám taky problém kohokoli v jeho činnosti podpořit. Dušan by mohl říct své, když jsme si celkem dlouho a intenzivně vyjasňovali co by mělo být třeba obsahem popularizačního pořadu Vesmírná technika na Mall.tv. A jsme zpět u toho, že Dušan se vůbec nebál mě oslovit (pravda známe se) a dohodli jsme se, že já dám pořadu jistý punc odbornosti a on zařídí to co já neumím, sestříhá to, sežene fotky, videa, umístí to na server apod. A to vše bez jakékoli averze. Dušan si cení mých informací, já naopak jeho práce s tím jak to umí prodat, což já bych sám nikdy neuměl.

V jednom z komentářů se objevil odkaz na Tondu Vítka. V tomto doporučuji autorovi vážit slova (případně mi napsat soukromou zprávu). S Tondou Vítkem jsem na jeho encyklopedii spolupracoval od roku 2001 a byly jsme velcí a opravdoví přátelé. Tonda byl na venek nesmírně mírný a úžasně milý člověk. Možná jsem s ohledem na svůj věk více zbrklý, než byl třeba Tonda Vítek, ale nikdy jsem nikomu neodmítl odbornou pomoc.

Tímto bych ukončil můj příspěvek a nechal na každém jaký si udělá názor.

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“