Firmu Planetary Resources založily osobnosti, které mají ve světě zvuk - režisér James Cameron (Filmy jako Titanic, či Avatar), šéfové vyhledávačské jedničky Google Larry Page a Eric Schmidt, vesmírný turista a také bývalý hlavní softwarový inženýr Microsoftu Charles Simonyi a na závěr Peter H. Diamandis, čelní představitel projektu soutěže X prize.
O co téhle firmě jde? Plány jsou to smělé - těžit na blízkozemních asteroidech látky, které jsou na Zemi příliš drahé a je jich málo. O co by se konkrétně mělo jednat? Hlavně o vodu a tzv. platinové kovy.
ruthenium - šedivě bílý kov, který ve slitinách zvyšuje tvrdost a mechanickou odolnost, po přidání do titanových slitin zlepšuje odolávání korozi. Využití najde tento kov i ve farmacii. Jeho sloučeniny totiž mohou sloužit jako cytostatika (léčba nádorů). rhodium - chemicky mimořádně stálý stříbřitě bílý kov. Používá se třeba na výrobu chemického nádobí, které je určené pro tavení vzorků za vysokých teplot. Využití najde i ve sklářském průmyslu při výrobě optických vláken. Důležité je i pro výrobu autokatalyzátorů. Vyrábí se z něj i termočlánky, nebo povrchové vrstvy pro šperky. palladium - šedě bílý kov využitelný třeba v katalyzátorech, šperkařském průmyslu (bílé zlato), nebo dentální slitiny osmium - modrošedý kov, jehož slitiny s ostatními platinovými kovy najdou využití jako chirurgické implantáty, nebo velmi odolné hroty plnících per. Prvek se dá použít i jako katalyzátor. iridium - šedobílý kov, který je mimořádně chemicky stálý a má ze všech prvků největší hustotu. Nachází využití ve slitinách pro chemické nádobí odolné vysokým teplotám, výrobu zapalovacích svíček s výjimečnou životností pro automobily. Uplatní se i v katalyzátorech. platina - stříbřitě bílý kov s velkou chemickou stálostí. Své použití má jednak ve šperkařství, sloučeniny poslouží pro výrobu chemického nádobí odolného vysokým teplotám. Hodí se pro výrobu katalyzátorů, farmacie ji využívá pro výrobu cytostatik. Hodí se pro výrobu termočlánků využitelných ve sklářském a hutním průmyslu, nebo na výrobu dentálních slitin.
Drahé kovy se jako drahé neoznačují zbůhdarma. Na Zemi je jich bohužel málo a s některými z nich se dokonce obchoduje i na burze. Jsou tak vzácné, že lidstvo ani nezná a nerozvíjí možnosti jejich dalšího uplatnění. Je jich tak málo, tak proč hledat další cesty, když množství, které je k dispozici postačí sotva na to, k čemu je využíváme teď? A voda? Ta najde uplatnění v kosmonautice. Nejen jako tekutina pro posádku, ale i pro chlazení přístrojů, pěstování rostlin, štít proti kosmickému záření, nebo na výrobu paliva.
Přitom jeden 500 metrový asteroid by mohl poskytnout tolik vzácných kovů, kolik jich lidstvo za celou svou existenci stačilo vytěžit. Je tu ale problém, jak v kosmu těžit, jak přepravovat natěžený materiál atd. Budou se kovy zpracovávat přímo na místě, nebo se přepraví na LEO, kde bude nějaká zpracovna? Budou se kovy dostávat na Zemi, nebo najdou využití jen na LEO? To jsou otázky, na které zatím neznáme odpověď. Jisté je, že firma Planetary Resources má velmi slušně našlápnuto.
Re: Základní informace o Planetary Resources
Napsal: 25.4.2012 8:05
od tomas
Pěkně shrnuto . To je možná ten správný impuls, který může rozhýbat kosmonautiku.
To je totiž konečně činnost, na které se nechá vydělat za oběžnou dráhou Země.
Důsledky si dokážu představit. Pokud bude dostatek platiny, tak se může rozšířit výroba vysoce účinných palivových článků. Vedlejším produktem může být kosmická čerpací stanice ze zdrojů, které se nemusí tahat ze Země a s tím související zlevnění kosmické turistiky, rozvoj kosmických lodí pro kyvadlovou dopravu, atd...
Re: Základní informace o Planetary Resources
Napsal: 25.4.2012 10:35
od petrsida
Dugi díky za perfektní doplnění. Byla to taková malá zprávička, která by sama o sobě zapadla, ale mohlo by to pěkně rozhýbat rozvoj kosmonautiky, konečně by totiž padl argument proč podporovat něco, co peníze jenom "spotřebovává" (i když to tak samozřejmě není, ale efekt není vidět hned).
Re: Základní informace o Planetary Resources
Napsal: 25.4.2012 13:21
od tomas
Na youtube je několik videí společnosti Planetary Resources, která ukazují, jak bude přibližně vypadat realizace jejich smělých plánů.
video s animacemi a ukázkami z prvních kroků vývoje.
Videa jsou fajn. V tom prvním hezky použili aktuální materiály ze sondy Dawn kolem Vesty. Vymyšlené to mají pěkně, jen si z technického hlediska nedokážu představit tu fázi, kdy se do okolí asteroidu nasune ona konstrukce. Bavíme se o rozměrech desítek až stovek metrů!
A ve druhém mě zaujal Bruce Willis
Prosim lidi jak sem vložit obrázek mám nápad na dobrý těžební stroj pro systematickou těžbu.
Re: Základní informace o Planetary Resources
Napsal: 28.10.2012 19:23
od Dugi
Obrázek nahraješ někam na internet. Třeba na svoje ftp úložiště, nebo využiješ služeb imagehostingů (jsou i free). Adresu obrázku pak při psaní příspěvku vložíš mezi tagy img (u malých obrázků), nebo mezi tagy obr (u větších obrázků).