Vystoupení v médiích

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Tohle téma vzniklo kvůli tomu, že někteří z nás mohou čas od času něčím přispět do médií. Ať už jsou to média tištěná, rozhlasová, či televizní. Pokud tedy někdy noviny (třeba i regionální) otisknou nějaký váš článek, budete mluvit do rádia, nebo televize, nenechte si to pro sebe a napište nám o tom. Jedinou podmínkou je to, aby vaše vystoupení nějak souviselo s vědou. Ideálně kosmonautikou a příbuznými obory (např. astronomie, fyzika atd.).
No a první příspěvek sem přidám já. Dnes jsem si totiž odbyl svou televizní premiéru. Tedy abych byl přesný – premiéru před kamerou. Redaktorka z televize Prima mne pořádala, zda bych jí neposkytl krátký rozhovor na téma – proč je Slunce v těchto dnech nízko nad obzorem. Sice jsem ji upozornil, že mým primárním oborem je kosmonautika, ale nakonec jsem souhlasil. Po natočení rozhovoru jsem štábu ještě poslal několik screenshotů z programu Stellarium a dneska večer se už reportáž vysílala v hlavních zprávách na TV Prima Family. Vzhledem k tomu, že mi během rozhovoru svítilo do obličeje ostré slunce (ano, tématicky se to tam hodilo), musím výraz své tváře hodnotit jako lehce dementní.
Zmiňovaná reportáž začíná v čase 16:47.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od baranka »

Pěkné, profesionální. Jinak já se takhle tvářím zcela normálně. :(
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od tomas »

Taky bych neřekl, že by ten výraz tváře byl nějak dementní. Je vidět, že máš zkušenosti ze zpravodajství. Bylo to jasné, věcné, stručné, přesně jak to mají v médiích rádi.

Musím říct, že bych si tě dokázal představit i jako hosta Hydeparku nebo pořadu, který popularizuje vědu. Upřímně, není u nás moc lidí, kteří by rozuměli problematice a zároveň by měli tzv. mediální průpravu. Vždyť o jednoho z nejlepších (ne-li úplně nejlepšího) jsme nedávno přišli.

P.S. Moje vystoupení v médiích bych sem dát nemohl. To by tady musela být kategorie Vtípky a srandičky, ale bez kosmonautiky. :lol:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

S rozhovorem jsem počítal dopředu, tak jsem si udělal trochu kostru. Přemýšlel jsem co tam říct a co už ne (třeba řeči o obratnících jsem nakonec vyřadil jako zbytečné). Stejně jsem se ale během rozhovoru několikrát zasekl a museli jsme to jet znova. Ale nakonec se to podařilo.

S tím vystupováním v TV bych zatím moc nespěchal. Tohle natáčení mi ukázalo, že mám ještě velké rezervy a rozhodně bych teď nešel do žádného živého vysílání. Mám se ještě hodně co učit. A na nedostižného mistra Vítka nikdo nemá. :(

Jen tak mimochodem - o čem jsi mluvil do médií? A do jakého? :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od tomas »

V živém vysílání se už nedá vzít nic zpátky. Co se řekne, to tam je. Je pravda, že hlavně u odborných témat se člověk může zaseknout na jednom termínu nebo obtížněji vysvětlitelné problematice. U záznamu nebo u psané formy, si je to možné rozmyslet nebo dohledat další zdroje. Při živém vysílání si člověk nic nedohledá. Na to byl pan Vítek jedinečný, že měl všechno v hlavě, navíc skvěle setříděné.

Ohledně mého vystupování v médiích. Dřív jsem dělal v knihovně, takže to bylo do místní tv a do místních novin. Většinou proto, že se ostatní styděli. Takže témata se týkala akcí knihovny, internetu nebo novinek.

To, co by patřilo do té kategorie vtípky a srandičky bylo vystoupení na Kiss Jižní Čechy. Rádio zaměřené na taneční muziku, kde moderátory napadlo, že by mohli připravit posluchačům téhle muziky pořádný šok. No, nečekal jsem, že budu mít první vystoupení v rádiu v ruštině. Odkaz zde. Začíná to asi v první třetině záznamu.

Omlouvám se, že tohle nemá nic společného s kosmonautikou, pokusím se to v dalších tématech napravit. ;)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od Dugi »

Tak to je dobrý! :palec nahoru: :lol:
Koukám, že příští měsíc na setkání členů našeho fóra v Jihlavě bude určitě o zábavu postaráno :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od PetrKK »

ježiš.....
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Vystoupení v médiích

Příspěvek od tomas »

PetrKK: Tady mu můžeš říkat normálně...Dugi :lol:
marcellino4
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 87
Reputace: 1
Registrován: 22.7.2012 23:10
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od marcellino4 »

ahojte,

neviem kam mam dat tento prispevok, ale tusim ze toto miesto by mohlo byt fajn. Vcera vecer som telefonicky vystupoval na TA3 v priamom prenose:

http://www.ta3.com/clanok/1003846/24-ho ... gusta.html
http://spacepapermodels.blogspot.sk/

tak co vy na to? Pre mna osobne to bol prvy medializacny krok v mojom zivote...kludne sa do mna pustite :andílek:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Doporučené odkazy

Příspěvek od Dugi »

Na tohle máme speciálně vyčleněné vlákno, hned to tam přesunu ;)

A k vystoupení - klobouk dolů! Dělám v oboru, takže to dokážu ocenit. Tohle bylo evidentně živé vysotupení a poradil sis s tím naprosto perfektně! Super, plně profesionální výkon! "Živáč" je sviňa, stát se může cokoliv. Sám jsem před kamerou vystupoval jen jednou a děkoval jsem přitom osudu, že to není živě. Takže ještě jednou - poradil sis s tím naprosto perfektně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“