Podrobnosti o ISS

Novinky o dění na Mezinárodní vesmírné stanici
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od petrsida »

Můj názor je, že to nejmenší, co v příštích letech nastane je nová studená válka, spíš to bude ještě horší, v takových podmínkách přes veškerou snahu půjde spolupráce z dlouhodobého hlediska k ledu

ISS do 24, pak rusové neprodlouží smlouvu, jak s tím naloží ostatní by už teď měli začít přemýšlet

ještě z jiného soudku, včera byla při bojích patrně zničena Mrija, nosič sovětského raketoplánu.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Snoopy »

Studená válka začala nejpozději v roce 2008 kdy Putin stejným způsobem napadl Gruzii. Ani na Ukrajinu nevpadl včera, ale v roce 2014. Od té doby v Rusko‐Ukrajinské válce padlo 14.000 lidí (za 8 let, Afghánistán 5.000 spojeneckých vojáků za 20! let).

Já proto vidím problém v technických a finančních možnostech Rusů spíš než v geopolitické situaci. Určitě podepíšu, že je na místě uvažovat jak s ISS bez Rusů. Ať už by byl důvod jakýkoliv.

Je už ta Mrija potvrzena? Na webu je kolem toho rozpor.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Dugi »

Zničení nakonec nebylo potvrzeno, ale nové informace už několik hodin chybí.
K Rogozinovi asi stačí jen říct, že nijak neuhnul ze svého tradičně pokřiveného způsobu vyjadřování. Zaujaly mne ale dva jeho faktické přešlapy.
1) ISS nad Ruskem nelétá - Tohle není pravda. ISS létá na dráze se sklonem 51,6° vůči rovníku. To znamená, že přelétává nad územím planety mezi 51,6° severní a jižní šířky. V této oblasti leží i ruské území. Pravda, většina ho je severněji od této hranice, ale přesto se pod úrovní 51,6 severní šířky nachází jen v evropské části Ruska například města Voroněž, Saratov, Volgograd, Rostov na Donu či Krasnodar. Na Dálném východě se pak přidává třeba Vladivostok či Chabarovsk.
2) Není pravda, že dráhu ISS mohou měnit pouze motory na lodích Progress či na ruských modulech stanice. Je sice pravda, že se k tomu ve většině případů využívají, ovšem monopol nemají. 10. července 2018 provedla k ISS připojená kosmická loď Cygnus v rámci mise OA-9E testovací zážeh svých motorů trvající 50 sekund. Šlo tehdy o experiment, který měl ověřit, zda by takové činnosti byly tyto lodě schopné - ať už v případě závady na ruském segmentu nebo jen pro potřeby vlastní samostatnosti. K ISS je aktuálně připojena loď Cygnus vypuštěná v rámci mise NG-17. Ještě před vyhrocením celého konfliktu bylo oznámeno, že by tato loď měla po připojení k ISS provést úpravu dráhy stanice.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od petrsida »

Mrija potvrzená není, ale jestli tam stála, jako že se zdá že ano, tak je po ní, potvrzení teď nečekejte, mají úplně jiné starosti

se studenou válkou nejpozději od roku 2014 souhlas, ale teď to přejde do úplně nové kvality, viz například současné zákazy vstupu do vzdušného prostoru

já si myslím, že doteď jsme si na ni tak trochu hráli, teď to bude naostro, kam to zavede ISS ví jen ... no ani ten ne
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od jakubv »

Suchá odpověď pro Rogozina na twittru od EM, kdo zachrání ISS před neřízenou deorbitací :-D
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Snoopy »

Zničení Mriji je pravděpodobné, ale pořád ne 100% https://twitter.com/JosefMecel/status/1 ... 92/photo/1

Edit. Jeho zničení potvrdil v neděli odpoledne ukrajinský MZ Kubela... :facepalm:
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10820
Reputace: 10245
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Pospíšil »

NASA udělila SpX kontrakt na další 3 mise CD s rotací posádky na ISS (celkem 9) až do 2028.
https://www.nasa.gov/feature/nasa-award ... ce-station

Nikdo jiný s funkční pilotovanou kosmickou lodi na západě momentálně ani není k dispozici.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10820
Reputace: 10245
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Pospíšil »

Snoopy píše: 27.2.2022 13:19 Zničení Mriji je pravděpodobné, …
Uniklo mi něco? Mriji je mi samozřejmě líto (i když mnohem méně než mrtvých ukrajinců), ale jakou to má souvislost s ISS = proč je tato informace v tomto vlákně?
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Snoopy »

Pospíšil píše: 1.3.2022 7:14
Snoopy píše: 27.2.2022 13:19 Zničení Mriji je pravděpodobné, …
Uniklo mi něco? Mriji je mi samozřejmě líto (i když mnohem méně než mrtvých ukrajinců), ale jakou to má souvislost s ISS = proč je tato informace v tomto vlákně?
Uniklo. O pár postů výše to nakousl petrsida a přišlo mi vhodné to uzavřít. Howgh na téma Mriji.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10820
Reputace: 10245
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Podrobnosti o ISS

Příspěvek od Pospíšil »

Ještě k tomu "tahači" západního segmentu ISS po eventuálním "odchodu" Rusů z projektu stanice. Myslím si, že Cygnus nebude mít na růžích ustláno, protože startuje na Antares, která má 1.st vyráběný na Ukrajině a motory z Ruska.

Jako trochu pravděpodobnější bych viděl tu možnost, že SpX urychleně dokončí vývoj Dragonu XL, původně určeného pro zásobování Gateway, tak aby mohl fungovat i jako tahač a mohl sloužit jako náhrada Progressů na ISS.
Co si o tom myslíte?
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „ISS“