Blue Moon Lunar Lander

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Zdenecek »

NASA oznámila, že lander pro misi Artemis V postaví Blue Origin a jeho partneři Lockheed Martin, Boeing, Draper, Astrobotic a Honeybee Robotics.

Vizualizace landeru:
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Pospíšil »

Zajímal by mě, pánové, váš názor na tento projekt BO/Národního týmu.
Mám dojem, že to byl právě Jeff Bezos, který kritizoval a dokonce soudně žaloval rozhodnutí NASA za to, že pro A3 vybrala HLS lander od SpX, že je moc složitý, neověřený a tím i nebezpečný a nejistý. A teď vyhrál konkurenční projekt s podobně složitou, nebo ještě složitější architekturou. Není to “pěkný” paradox? :-D

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Zdenecek »

Pospíšil píše: 20.5.2023 11:54 Zajímal by mě, pánové, váš názor na tento projekt BO/Národního týmu.
No, když se kouknu na ten obrázek, tak mi to připadá ještě složitější než (rádoby) složitý projekt SpX. Docela by mě zajímalo, jestli bude New Glenn pro tento projekt připraven, když ještě ani neletěl (narozdíl od Starship).
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od JHošek »

Zdenecek píše: 20.5.2023 18:21 Docela by mě zajímalo, jestli bude New Glenn pro tento projekt připraven, když ještě ani neletěl (narozdíl od Starship).
S tím může souviset stanovení milníků kontraktu, které jednotlivé týmy ve svých nabídkách navrhly. SpaceX mělo před prvním startem Super Heavy Starship nárok na více než 63 % z původní hodnoty kontraktu (1,833 z 2,89 miliardy USD). U Blue Origin to může být podobné.
https://www.usaspending.gov/award/CONT_ ... NE-_-NONE-
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Blue Moon lunar lander pro program Artemis

Příspěvek od Pospíšil »

Zakládám nové vlákno pro přesun relevantních příspěvků a diskusi k udělenému kontraktu na druhý lunární lander programu Artemis konsorciu National team pod vedením Blue Origin. (první lander, pro mise Artemis 3 a 4, je HLS Starship od SpaceX)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Blue Moon Lunar Lander

Příspěvek od Pospíšil »

Hmm, velmi zajímavá podobnost mezi Blue Moon a landerem od NA Rockwell z roku 1972. :roll:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Blue Moon Lunar Lander

Příspěvek od Pospíšil »

Takže co o tomto landeru zatím víme z NASA tiskovky o udělení kontraktu:

- Hodnota NASA kontraktu je něco málo přes 3,4 mld USD
- Podíl BO na zakázce bude více než 50%'. Jejich (BO) vlastní prostředky, vložené do projektu, budou více než 3,4 mld USD
- Celkové náklady by tedy měly být více než 6,8 mld USD
- Lander je jednostupňový s LOX/LH2 pohonem
- Lander bude zůstávat na NRHO dráze; tj. nebude se po misi na povrchu Měsíce vracet na LEO pro dotankování
- Pro zásobování landeru palivem bude sloužit tankovací zásobník (dodá L-M), pendlující mezi LEO a NRHO. Ten bude naplněn palivem na LEO pomocí několika přilétajících tankovacích lodí. Pak přeletí sám na NRHO, kde se spojí s landerem a dotankuje ho.
- Všechny prvky této architektury budou vynášeny na raketě New Glenn (lander, tankery i tankovací zásobník)
- Lander se vejde do 7 m aerodyn. krytu NG
- Výška landeru cca 16 m
- Suchá hmotnost landeru cca 16 t
- Celková hmotnost landeru cca 45 t
- Schema landeru ze spodu nahorů: motory BE-7, kabina posádky, nádrž LOX s připojenými solarními panely, nádrž LH2 s připojenými radiátory, nahoře komunikační antény a RCS.
- Na kabině posádky je z jedné strany dokovací port pro loď Orion (dodá Boeing) a naproti němu boční průlez pro výstup na povrch
- Kabina dokáže pojmout až 4 členy posádky ve skafandrech
- První mise s posádkou (Artemis 5) zůstane na povrchu Měsíce 1 týden
- Lander může při bezpilotní misi doručit na Měsíc až 20 t nákladu (ve znovupoužitelné konfiguraci)
- Nebo může na povrch Měsíce dopravit až 30 t nákladu při jednorázové misi bez posádky
- Bude provedeno několik testovacích misí pro ověření nových technologií, speciálně chlazení pohonných látek na 20°K pomocí FV panelů
- První test BO landeru posádkou bude až ve chvíli, kdy bude lander zadokován u stanice Gateway na NRHO, tj. pravděpodobně až rovnou při misi Artemis 5.
- Před misí Artemis 5 s posádkou ve 2029 proběhne minimálně jeden bezpilotní test o rok dříve, tedy 2028.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Blue Moon Lunar Lander

Příspěvek od Tjov »

Pospíšil píše: 21.5.2023 8:34 Hmm, velmi zajímavá podobnost mezi Blue Moon a landerem od NA Rockwell z roku 1972. :roll:
To je ta inovace 21. století v režii Old Space Contractors :mrgreen:

A k té složitosti bez komentáře ( Bezos by se měl chytit za nos ), akorát se to celé posouvá o řád dále díky spolupráci několika "konkurenčních" firem :mrgreen: a dodávce dílů z každého koutu USA :tlesk:
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Malky »

Pospíšil píše: 20.5.2023 11:54 Zajímal by mě, pánové, váš názor na tento projekt BO/Národního týmu.
Můj názor na tento projekt je veskrze pozitivní. Je zde vidět obrovský posun oproti původnímu návrhu. Přišli s něčím, co skutečně dává smysl. Teď jen doufejme, že se to podaří ukočírovat, New Glenn poletí co nejdříve, a skutečnost se nebude od renderů lišit zas tak dramaticky.

Naproti tomu můj názor na Bezose raději nebudu veřejně prezentovat ;)
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10177
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Pospíšil »

Malky píše: 22.5.2023 12:38 Je zde vidět obrovský posun oproti původnímu návrhu. Přišli s něčím, co skutečně dává smysl.
Hm, v uživatelské příručce New Glenn se píše například, že:
- provozní koncept New Glenn počítá s 12 starty z jedné startovací rampy za rok...
- BO pro New Glenn zamýšlí 30-ti denní startovací kampaň ...
- mezi rolloutem a startem New Glenn se počítá s 5-6 hodinami odpočtu...

https://forum.nasaspaceflight.com/index ... sess=15903

Jsem opravdu zvědav, kolik času BO zabere vynesení tankovacího zásobníku, za ním několikrát s tankovacími loděmi pro jeho naplnění LOX/LH2 a následně lander Blue Moon a to vše pomocí New Glenn z jediné startovací rampy. :Drbe se na hlavě:

Připomínám, že aktuální plán na první start New Glenn je ... někdy ve 2024.
... a to si nemyslím, že hned při prvním startu dají i přistání, aby první stupeň znovu použili ...

Edit:
Pro NASA by BO ve startovacím okně 6. - 15.8.2024 mělo pomocí New Glenn vynést dvě sondy EscaPADE k Marsu .
Tak fingers crossed.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“