Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Informace o zkouškách nových technologiích firmy SpaceX.
Odpovědět
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 469
Reputace: 190
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Stepan »

Zaujímavé sledovať ako vypadávajú jednotlivé motory...
Nepovedal by som, že výpadky sú spôsobené náporov vzduchu - výška je ~84km a rýchlosť pod 1,3km/s, takže nápor bude nízky a na funkciu motorov by nemal mať vplyv... (leda že by dokázal "zatlačiť" "plameň" do motorového priestoru a narobiť tam škodu...)
Už to někdo psal, mě přijde jako nejpravděpodobnější problém se sáním (dostání paliva do motorů). Už jen to že to vypadlo na jedné straně a ta raketa rotuje (-slušná uhlová rychlost) tak to není jednoduché zajistit. Samozřejmě může být problém i hot staging, jestli něco nezpusobil. Těším se na výsledky vyšetřování.
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 469
Reputace: 190
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Stepan »

Podrobná fotka od SpX ukazuje místa na S25, kde po startu odpadly dlaždice TPS - většinou ve spojích segmentů a pár na kormidlech.
Pěkné Machovy kužely v proudu spalin.
Byl jsem hodně mrzutý že to Starship nedala až do přistání, ale když vidím tyto fotky odpadlých dlaždic, tak mám pocit že to moc nevadí. Pochybuju že tolik chybějících ji nezlikviduje. Každopádně doufám že vyšetřování bude rychlé a hurá na další start :)
znovu a lépe
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1291
Reputace: 2146
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Tjov »

Insprucker uvedl, že zámky co drží SuperHeavy jsou po začátku tankování uvolněné a při startu už je to jen o vytvoření tahu který je dostatečný pro zvednutí sestavy.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10857
Reputace: 10356
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Pospíšil »

Jj, myslím, že to otevření upínacích zámků nastalo během tankování ve chvíli, kdy měla sestava kolem 1000 tun.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 334
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Squierik »

Tak páni, nejaká špekulácia čo sa stalo so Starship není?
A dúfam, že sa vtáky a morské želvy nebudú sťažovať na silný hluk
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1591
Reputace: 1887
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od jakubv »

no, četl jsem názor, že po otočce se jim palivo přelilo jinak než potřebovali a některé koše pro vstup paliva do poloviny motorů byly na sucho a proto jim některé motory na boost back zhasly. a FTS to vyhodnotilo moc citlivě a ukončilo to...
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3886
Reputace: 3053
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od petrsida »

Stepan píše: 18.11.2023 18:17
Zaujímavé sledovať ako vypadávajú jednotlivé motory...
Nepovedal by som, že výpadky sú spôsobené náporov vzduchu - výška je ~84km a rýchlosť pod 1,3km/s, takže nápor bude nízky a na funkciu motorov by nemal mať vplyv... (leda že by dokázal "zatlačiť" "plameň" do motorového priestoru a narobiť tam škodu...)
Už to někdo psal, mě přijde jako nejpravděpodobnější problém se sáním (dostání paliva do motorů). Už jen to že to vypadlo na jedné straně a ta raketa rotuje (-slušná uhlová rychlost) tak to není jednoduché zajistit. Samozřejmě může být problém i hot staging, jestli něco nezpusobil. Těším se na výsledky vyšetřování.

viděl bych to taky tak, zdá se mi, že ji preklopili úplně vzhuru nohama, to s falconem nedělají

viděl bych to bud na lehkou změnu sekvence otáčení, nebo přidání nějaké protisplouchave přepážky, nic moc dramatického
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1291
Reputace: 2146
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Tjov »

Pospíšil píše: 18.11.2023 18:33 Jj, myslím, že to otevření upínacích zámků nastalo během tankování ve chvíli, kdy měla sestava kolem 1000 tun.
Aha, nesledoval jsem ten čas kdy o tom hovořil :-)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10857
Reputace: 10356
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Pospíšil »

Z NOAA satelitu máme radarové mapy trosek boosteru i Starship.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1029
Reputace: 341
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Druhý integrovaný let Super Heavy / Starship (B9/S25)

Příspěvek od Alchymista »

Ak sa niekomu chce "merať a počítať ako veľký chlapci", môže z videa (jednotlivých políčok) skúsiť zmerať priestorovú orientáciu Superhavy pri manévri a spočítať z toho uhlové rýchlosti a uhlové zrýchlenia - a zo známych rozmerov aj skutočné zrýchlenia...

Mne s ten manéver zdá príliš razantný, príliš agresívny vzhľadom na rozmery Superheavy a i v porovnaní s podobným manévrom Falconu.
A ako píše petrsida vyššie - manéver bol odlišný. Otázka potom je - prečo bol odlišný. Plán alebo porucha?

BTW - je to prvý podobný manéver objektu takých rozmerov v podobnej výške a rýchlosti?
Naposledy upravil(a) Alchymista dne 18.11.2023 19:01, celkem upraveno 1 x.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...

Odpovědět

Zpět na „Testování“