Mají češi zájem o kosmonautiku?

Název mluví za vše
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 334
Reputace: 224
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Mají češi zájem o kosmonautiku?

Příspěvek od Hawk »

milantos píše: 30.9.2023 18:19 No, pokud vím, tak J.Grygar zastává konzistentně názor, že pilotovaná kosmonautika nemá žádný přínos pro astronomii. A že při astronomických pozorováních je člověk spíš překážkou než přínosem. Dovedete tohle vyvrátit ?
P.S.: tedy jiným argumentem než tím, že je věřící? ( ve světových vědeckých institucích pobíhá možná více věřících než nevěřících :) )
Zadny urcite ne, viz. oprava Hubblova teleskopu v roce 2009
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10836
Reputace: 10290
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Mají češi zájem o kosmonautiku?

Příspěvek od Pospíšil »

Hawk píše: 30.9.2023 18:30
milantos píše: 30.9.2023 18:19 No, pokud vím, tak J.Grygar zastává konzistentně názor, že pilotovaná kosmonautika nemá žádný přínos pro astronomii. A že při astronomických pozorováních je člověk spíš překážkou než přínosem. Dovedete tohle vyvrátit ?
Zadny urcite ne, viz. oprava Hubblova teleskopu v roce 2009
Dobrý zásah, Hawku. :palec nahoru:

A já bych doplnil, že kosmonautika rozhodně nemá za cíl sloužit pouze astronomii, tzn. její přínosy jsou převážně jinde.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Mají češi zájem o kosmonautiku?

Příspěvek od MaG »

Jednu věc si nemohu odpustit - kdybych to měl vzít do důsledku a předpokládat, že Jiří Grygar vidí do budoucnosti a jen to neumíme pochopit, tak má podle mě pravdu. Protože vše při letech do kosmu zvládne budoucí technika lépe než člověk. Ano, bude to ještě trvat a role člověka bude mnohde nezastupitelná, ale člověk by do budoucna v řadě případů létat nemusel.

V čem je podle mě jeho pohled krátkozraký, to je jeho pohled na úplné zastavení letů člověka. Jsou to právě lety s posádkou co posouvají techniku nejvíce. Dříve i dnes. A člověk je tvor zvídavý a bude tedy nadále létat do kosmu, ať si někdo myslí to, nebo ono.

Jura je prostě už starý a poslední roky je to častější, že říká věci, co tahají za uši, ale já jej vždy budu respektovat a podle mě má právo na svůj názor. Smutné je, že se to dostává i do hodně čtených médií. Já už bych ho asi přeci jen v těchto věcech upozadil. Máme mnoho jiných mladších popularizátorů, ale Jura zůstane jen jeden.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 234
Reputace: 138
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Mají češi zájem o kosmonautiku?

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

MaG píše: 30.9.2023 20:16 Jednu věc si nemohu odpustit - kdybych to měl vzít do důsledku a předpokládat, že Jiří Grygar vidí do budoucnosti a jen to neumíme pochopit, tak má podle mě pravdu. Protože vše při letech do kosmu zvládne budoucí technika lépe než člověk. Ano, bude to ještě trvat a role člověka bude mnohde nezastupitelná, ale člověk by do budoucna v řadě případů létat nemusel.

V čem je podle mě jeho pohled krátkozraký, to je jeho pohled na úplné zastavení letů člověka. Jsou to právě lety s posádkou co posouvají techniku nejvíce. Dříve i dnes. A člověk je tvor zvídavý a bude tedy nadále létat do kosmu, ať si někdo myslí to, nebo ono.

Jura je prostě už starý a poslední roky je to častější, že říká věci, co tahají za uši, ale já jej vždy budu respektovat a podle mě má právo na svůj názor. Smutné je, že se to dostává i do hodně čtených médií. Já už bych ho asi přeci jen v těchto věcech upozadil. Máme mnoho jiných mladších popularizátorů, ale Jura zůstane jen jeden.
Já si hlavně myslím, že jsou lidé, kteří by chtěli létat do kosmického prostoru, i kdyby se třeba státní programy zastavily.

A ke druhé části. Samozřejmě má právo na názor, to vůbec nezpochybňuji. Navíc ano, má svůj věk, rozhodně. Právě proto by možná u sám neměl tolik hovořit do médií, a i on sám by si to mohl přiznat. Nicméně jeho zásluhy o popularizaci vědy v Československu a Česku jsou pochopitelně nepopiratelné. Na druhou stranu dnes už právě máme celou řadu dalších skvělých popularizátorů. Ať už je to Petr Kulhánek nebo můj favorit Jiří Podolský.
Organizátor přednáškového cyklu Pátečníci, fyzik, astronom, skeptik, horolezec a turista.

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Mají češi zájem o kosmonautiku?

Příspěvek od MaG »

Ano, člověk má v sobě prostě touhu dobývat a proto bude vždy létat. A podpoří to turistika.Asi bych to tím uzavřel. Nic nového nevymyslíme. Stejně uvažovali někteří lidé před Kolumbem, před lety prvních letadel i před lety do kosmu.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“