Posádky pilotovaných letů Artemis

Název mluví za vše
Odpovědět
snebka
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 3
Bydliště: Petrovice u Karviné
Registrován: 8.4.2022 17:28
Posádky pilotovaných letů Artemis

Příspěvek od snebka »

Zdravím,
v příštích několika letech se snad konečně dočkáme pilotovaných letů kolem a na Měsíc. Jak už jsem si všiml v některých příspěvcích na webu, spekuluje se, kdo poletí na první misi nebo, kdo jako první po více než padesáti letech vkročí na povrch Měsíc. Zajímalo by mě tedy jaké jsou vaše typy na složení posádek příštích misí. Myslím, že by mohlo být zábavné podívat se za pár let na toto vlákno jak daleko byl kdo od správného tipu :)

V týmu Artemis se v tuto chvíli nachází: z 16. skupiny astronautů (1996): Stephanie Wilson (55, tři lety)
z 19. skupiny astronautů (2004): Joe Acaba (54, tři lety)
z 20. skupiny astronautů (2009): Kjell Lindgren (49, jeden let), Kathleen Rubins (43, dva lety), Scott Tingle (56, jeden let)
z 21. skupiny astronautů (2014): Victor Glover (45, jeden let), Christina Koch (43, jeden let), Nicole Mann (44, bez letu), Anne McClain (42, jeden let), Jessica Meir (44, jeden let)
z 22. skupiny astronautů (2017): Kayla Barron (34, jeden let), Raja Chari (44, jeden let), Matthew Dominick (40, zatím bez letu), Warren Hoburg (36, zatím bez letu), Jonny Kim (38, zatím bez letu), Jasmin Moghbeli (38, zatím bez letu), Frank Rubio (46, zatím bez letu), Jessica Watkins (33, zatím bez letu)

Samozřejmě během té doby mohou řady týmu Artemis doplnit i astronauti nejnovější 23. skupiny astronautů (2021).

Artemis II: tři američtí a jeden kanadský astronaut: Scott Tingle (Joe Acaba), Stephanie Wilson, Raja Chari, Joshua Kutryk (CAN) (osoby v závorkách beru jako možnou alternativu)

Předpokládám, že na první misi nechá NASA vyslat několik starších, zkušených astronautů - Tingle, Acaba. Raja Chariho jsem vybral proto, že na rozdíl od většiny zbylých členů skupiny 22. (Let's Go Turtles!), kteří v současné době nebo blízké budoucnosti absolvují své první lety, Raja už bude mít ten svůj za sebou delší dobu, takže bude mít více času připravit se na další misi. Joshuu Kutryka jsem vybral tak trochu na slepo, ale myslím, že má větší šanci, než Hansen, který možná poletí ještě předtím na ISS nebo Jennifer Sidey-Gibbons, které je teprve 33 let a má tedy dost času.

Artemis III: Victor Glover (Joe Acaba), Kathleen Rubins (Christina Koch), Anne McClain, Kjell Lindgren

V rámci misí Artemis má stanout na Měsíci první žena a nejspíše také první Afroameričan. Já tipuji Kathleen Rubins vzhledem k tomu, že má více zkušeností než ostatní astronautky (s výjimkou Stephanie Wilson, co se týče počtu letů). Jakou alternativu jsem zvolil Christinu Koch, která sice byla v kosmu zatím jen jednou, ale přitom pokořila rekord Peggy Whitson, čímž se dostala do širšího povědomí. Vůbec netuším jestli budou chtít při prvním návratu na měsíc dostat na jeho povrch ženu a zároveň i Afroameričana/ku. V případě, že ano nejvíc věřím Victoru Gloverovi. Pokud si tento primát nechají na budoucí mise, dávám šance Joe Acabovi vzhledem k tomu, že má z celého týmu Artemis nejvíc zkušeností s vesmírnými lety (a navíc je geolog). Annu McClain a Kjella Lindgrena jsem vybral tak trochu na náhodu. Anna se možná ještě před touto misí vrátí na ISS, ale možná dostanou přednost astronauti posledních dvou tříd a její "spolužáci" kteří nejsou v týmu Artemis. Samozřejmě, že existuje možnost, že jedno z míst připadne japonskému/evropskému astronautovi.

Artemis IV: Kayla Barron, Warren Hoburg, Jessica Meir (Christina Koch), Frank Rubio

Tady už opravdu jenom pracuji s tím, co zbylo a s tím, že podle toho co je zatím známo nebudou astronauti této mise přistávat na Měsíci. Kayla Barron a Jessica Meir byly vybrány vzhledem k letovým rotacím, ale je možné, že na jejich místech se objeví třeba Christina Koch, Anne McClain či Jasmin Moghbeli. Warren Hoburg se podle mě hodí více na tuhle misi, než na Artemis V a Franka Rubia, jsem vybral zkrátka proto, že je nejstarším z 22. skupiny v týmu Artemis :) . Opět tak jako výše a i při následující misi je dost možné, že ne všechny čtyři sedačky budou patřit americkým občanům.

Artemis V: Jessica Watkins, Jonny Kim, Jasmin Moghbeli, Matthew Dominick

Vybírat členy pátého letu Orionu pro mě bylo snazší, než u toho předchozího a to nejen proto, že už mi ubyl počet uchazečů :-D , Jessica Watkins je podle mě sázka na jistotu, protože se jedná vedle Joe Acaby o jediného geologa v týmu, což bude pro mise na Měsíc určitě velmi důležité. Jonny Kim je zase hvězda sám o sobě, kterého proslavila jeho pestrá kariéra už, když byl vybrán před pěti lety do nové skupiny astronautů. Myslím, že i pro NASA by to byl velmi dobrý marketingový tah, kdyby jako jeden z prvních lidí na Měsíci byl poměrně dobře známý astronaut jako Jonny Kim. Po bok Jessicy Watkins a Jonnyho Kima jsem připsal jejich spolužáky z oddílu Matthewa Dominicka a Jasmin Moghbeli, dva bývalé válečné piloty, ale tady už si svým odhadem tak jistý nejsem.

A jak myslíte, že bude vypadat složení prvních pěti posádek misí Artemis vy?

Doufám, že jsem zvolil správně, když jsem toto téma vytvořil ve volné diskuzi, protože si nejsem jistý jestli by se tato otázka/odhad hodil přímo do sekce Program Artemis nebo někde jinde :)
Naposledy upravil(a) snebka dne 16.4.2022 11:47, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Posádky pilotovaných letů Artemis

Příspěvek od Wopat »

Můj tip je založený spíše na pocitu a osobních dojmech z astronautů než na nějaké podrobné analýze. Myslím si, že by v první posádce mířící na povrch Měsíce mohla být Christina Koch. Jako prvního Evropana (v kdovíkteré misi) bych viděl Alexandera Gersta.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Posádky pilotovaných letů Artemis

Příspěvek od Dugi »

Moc pěkný rozbor a opravdu bude za pár let zajímavé se podívat, co jsme tipovali.
Jinak plně souhlasím s Wopatem. První ženou na Měsíci bude podle mého názoru Christina Koch.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
snebka
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 3
Bydliště: Petrovice u Karviné
Registrován: 8.4.2022 17:28
Re: Posádky pilotovaných letů Artemis

Příspěvek od snebka »

Wopat píše: 8.4.2022 22:22 Můj tip je založený spíše na pocitu a osobních dojmech z astronautů než na nějaké podrobné analýze. Myslím si, že by v první posádce mířící na povrch Měsíce mohla být Christina Koch. Jako prvního Evropana (v kdovíkteré misi) bych viděl Alexandera Gersta.
Pokud by šlo o osobní sympatie tak bych rád viděl na Měsíci jako prvního někoho od Želv. Ale jsem přesvědčen, že přednost dostanou astronauti ze starších oddílů :)

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“