Nové rozhovory nejen o kosmonautice

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Odpovědět
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 223
Reputace: 124
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Nové rozhovory nejen o kosmonautice

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Vážení a milí přátelé. Nedávno jsem obdržel zajímavou nabídku od mého kolegy z klubu skeptiků, spisovatele a publicisty Leoše Kyši. Dovolím si část jeho zprávy ocitovat.

"Dostal jsem nabídku dělat tam jednou za dva týdny rozhovory o vědě. Napadl mě jediný schůdný model, který by mi přišel zajímavý a funkční a to postavit rozhovory na 1 + 1 moderátorovi. Vždy bych si k tématu přibral někoho, kdo se danému tématu odborně věnuje. Pokud bychom například měli hosta, který se věnuje evoluci, moderoval bych rozhovor s Jelenou, kosmonautiku s Vítkem (se mnou, pozn. autora), medicínu s Jaromírem a podobně. Já bych se snažil z hosta dostávat informace spíš základní, jednoduché, nutil ho k vysvětlování pro laiky, druhý moderátor by naopak měl být tím, kdo nastaví laťku výše, tedy přinese odbornější diskusi, vytáhne téma, které laika nenapadne, bude oponentem v případě, že se host bude pohybovat na hraně vědeckého konsenzu.
Rozhovory budou jednou za dva týdny, ergo by někdo z vašeho oboru přišel na řadu jednou za dva měsíce. Není to tedy moc práce. Rozhovory jsou honorované. Má to tedy i zajímavý bonus. Dalším je, že vše bych měl mít pod kontrolou včetně titulků a podobně. Rozhovory budou sice v placené sekci pro předplatitele, ale jejich sestřihy by měly být na homepage Seznam zpráv. Plus si můžeme vybírat hosty jaké chceme. Tedy byste si například vymysleli hosta ze svého oboru, poladili bychom s ním termíny a mohli ho vyzpovídat. Točí se do záznamu, takže v tom není žádný stres. K ruce bychom měli produkčního i střihače a technika."

Nejsem úplně na pevno přesvědčen, že já jsem ta správná osoba do dvojice s Leošem na tato náročnější témata. Nicméně Leoš chce k sobě jistě někoho, koho dobře zná a vzhledem k tomu, že se natáčí v Praze, tak i někoho z okolí. Pokud byste měli zásadní připomínky, či návrhy, kdo by to měl moderovat místo mne, klidně to napište, nebudu si to brát osobně. :-)
Pokud byste měli návrhy na hosty či témata, nemusí být nutně jen z kosmonautiky, opět mi je můžete sdělit buď do tohoto vlákna, či případně i do soukromých zpráv. Stejně tak uvítám jakékoliv další náměty, návrhy a podobně.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“