Stránka 1 z 6

Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 6.5.2021 10:07
od pbibr
Vážení čtenáři Fóra
Rozhodl jsem se založit toto vlákno, abych Vám umožnil "bližší" seznámení s vývojem, slepými uličkami a úspěchy dobývání vesmíru na okřídlených raketoplánech (wingled vehicles)
Léta se zajímám o kosmonautiku (jako malý jsem viděl přistání člověka na Měsíci) a jsem čtenářem kosmonautixu od jeho založení (velké díky redakční radě a přispívatelům)
Někdy na podzim 2018 jsem si položil otázku "kolik vlastně bylo navrženo, postaveno a letěno raketoplánů (okřídlených těles)". Začal jsem stahovat z internetu (volně dostupných informací) a výsledkem bylo cca 2000 stran textu, stovky obrázků a cca 1 Gbitů (cca 120 článků,knih,reportů) podkladovvých dokumentů.
Po provedení překladů (díky google.translator) z angličtiny, ruštiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a slovenštiny (zvládán první dva a poslední jazyk) a textové úpravě jsem svou práci ukončil ve formě 12-ti Knih o celkovém počtu stran 1640. Každá kniha nepřesahuje 20 Mbitů (i to je dost), vzhledem k množství obrázků. Mám připraveny pro zpracování dalších 200 stran textu, proto na titulní straně je uvedeno Díl x-12+.

A teď to nejdůležitější. Všechny Knihy jsem uložil na web Uložto.cz pod jménem P_BIBR nebo Okřídlená kosmická tělesa.
Texty jsou v doc. formě pro lepší použití čtenářů.


A nyní bych chtěl vyjádřit své přání ohledně vývoje vlákna a nakládání s Knihami. Nebudu zasahovat, komentovat, přispívat do diskuzí (doufám, že to vydržím) a nechám vývoj diskuze o jednotlivých typech raketoplánů (a dalších informací o nich) - něco podobného jak se děje na foru Secrect Project (UK), na čtenářích. Také použití textů z Knih nechám na volném použití, ale jejich komerční použití by asi narazilo na schválení prvotních tvůrců (např. encyclopedia astronautica), z jejichž databáze jsem také čerpal.

Takže na závěr - těším se na vývoj vlákna, podnětné diskuze, a na nové informace o starých (zapomenutých) projektech.

S pozdravem budoucím čtenářům

Petr Bíbr

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 6.5.2021 11:39
od tonda
Zdravím pane Bíbr.Jen jsem nakoukl do jedné knihy,o X-15,a musím říci,že určitě mě to bude velmi zajímat,byť je to historie.Ale já jsem taky pamětníkem programu Apollo,bohužel anglicky neumím,takže vaše překlady jsou voda na můj mlýn!Cením si vaší práce,muselo to zabrat dost času,a také toho,že to dáváte k dispozici na Uložto.Už jsem si s dovolením stáhla postupně budu procházet a na konec dám určitě nějaký poznatek.Ale určitě a hned Vám moc děkuji,myslím nejen jménem svým,ale i dalších kosmonadšenců!Díky moc! :palec nahoru: :klaní se:

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 13.5.2021 14:30
od Evžen111
Srdečně pozdravuji a neméně srdečně děkuji za knihy. Velmi dobrý počin. :klaní se: Určitě si to v nejbližších dnech rád přečtu! (jsem doma na neschopence, času mám dost... :naštvaný: )
E

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 20.11.2021 18:20
od pbibr
Vážení přátelé
Dnes jsem uložil na web Uložto.cz, zatím poslední "knihu" Okřídlená kosmická tělesa 12+1.
Zatím se jeví jako poslední počin na toto téma, protože se mi nedostává podkladového materiálu.

Ale nezoufejte. V současnosti pracuji na "knize" LEM aneb jak jak dostat člověka na Měsíc. Bude popisovat varianty dopravy - přímé přistání, setkání na oběžné dráze Země nebo Měsíce (poslední varianta byla uskutečněna). Jde o americký projekt.

Doufám, že si mi to podaří cca do června 2022. Po té bude následovat lunární projekt sovětský (ruský).

S pozdravem

Bíbr

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 21.11.2021 8:15
od Saturn1234
Přiznám se, že okřídlená kosmická tělesa jsem nečetl, ale LEM si přečtu určitě, můj oblíbený kosmický stroj :palec nahoru:

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 14.5.2022 10:53
od pbibr
Vážení přátelé
Jak jsem slíbil v předchozím příspěvku, uložil jsem na "uložto.cz" historii přistání američanů na Měsíci prostřednictvím LM (LEM). Jsou toho tři díly a je možné je naleznout pod "BIBR_PETR-USA lunární modul"
Díly mají název x/3-+, protože mám ještě nějaké podklady, které nejsou uvedené v dílu 1 až 3. Doufám, že budu mít ještě chuť se tomuto tématu ještě věnovat.

Dále budu pracovat na Sovětském (ruském) LM. Tento bude kratší, protože rusové neplýtvali penězi a prací, jako američané.

S pozdravem

Bíbr

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 14.5.2022 12:40
od Sajri
pbibr píše: 14.5.2022 10:53 rusové neplýtvali penězi a prací, jako američané.
Pokud někdo vyvine lunární modul, a pak jej ani jednou nepoužije, tak to je zatraceně velké plýtvání penězi a prací :-D.

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 18.5.2022 10:03
od pbibr
Vážený(á) Sajri
dle jména a krátkosti příspěvku není možné poznat pohlaví. Budu Vás považovat za muže (ženy se málo zajímají o tento obor).
Vidím že se málo zajímáte o poměr vynaložených peněz/počet výrobků, jejich efektivní využití (množství dovezeného měsíčního materiálu, následné pokračování programu a TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ - kdo má větší péro (mužské pohlaví). A to u Američanů je jeden z nejdůležitějších parametrů (my jsme nejlepší, ať to stoji co to stojí). Rusové se vždy snažili o dosažení prvního místa (ve vesmíru), ale vojensko-politické poměry, vztahy mezi vládou/konstruktéry (i navzájem), byly obrovskou překážkou.

Takže poměr peníze/efektivní využití - těch několik set kg při pilotovaném přistání na Měsíci (Američané) ver. několik desítek kg automatické přistání na Měsíci (rusové). A to nemluvím že automatické přistání je daleko složitější než pilotované a pilotované přistání je nesrovnatelně rizikovější.

Dál se nebudu rozepisovat, doufám že jste nenabyl názoru, že jsem rusofil.

S pozdravem

Bíbr

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 18.5.2022 10:09
od Vaclavik
pbibr píše: 18.5.2022 10:03Takže poměr peníze/efektivní využití - těch několik set kg při pilotovaném přistání na Měsíci (Američané) ver. několik desítek kg automatické přistání na Měsíci (rusové).
Pominu vaše vyjadřování a pouze upřesním, že Luny nedovezly na Zemi desítky kg, ale dohromady pouze 326 g (gramů) tedy 0,326 kg (kilogramu).

Re: Okřídlená kosmická tělesa a raketoplány

Napsal: 18.5.2022 10:32
od Sajri
pbibr píše: 18.5.2022 10:03 ale vojensko-politické poměry, vztahy mezi vládou/konstruktéry (i navzájem), byly obrovskou překážkou.
Samozřejmě. A to je jeden z důvodů, proč vývoj (nikdy v praxi nepoužitého) ruského lunárního modulu bylo obrovské promrhání peněz a práce. Pokud jste se svým komentářem snažil vyvrátit tento holý fakt, tak se vám to nepodařilo - pouze jste vysvětlil jeho příčiny.