Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od MaG »

Asi jsem musel přehlédnout to "Už tři roky" :-)
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Samo »

Áno sú tam a dokonca aj v google mapách, záhada vyriešená. To niekto urobil poľa dvoch pozorovaní odhad kde to asi je a nikto nepozrel satelitné mapy v priesečníku? 😀 Ten borec čo spravil tie priamky to trafil na 1 km cca. čo som to primeral.

Obrázek

Obrázek
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Meybe »

Dnes už nic z uvedených oblastí vidět nešlo.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od petrsida »

Ty skleníky jsou teda fakt síla. Podobný problém byl u Bogatyne. Tam to snad nějak nakonec zastínili.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od MaG »

Večer a ráno jsem je pravidelně vídal i teď (sleníky u Bogatynie), hlavně na podzim (ještě v listopadu svítily až zhruba do 11 a pak ráno zhruba od pěti - bez zastínění), teď v zimě tam nejezdím, ale fakt jsou i teď občas vidět i když jedu do práce v Liberci, tedy stínění používají jakýmsi zvláštním způsobem, který jsem ještě nepochopil.
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Andy »

Taky jsem je jeste na podzim vidal. Ted uz tam tak casto nejezdim. Bylo to sileny...
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od petrsida »

Aha, kluci, tak to se omlouvám, jenom se o tom psalo, že to udělají, a vyřeší úplně

když jsem naposled spal na Poledních kamenech, tak to byl šílený pohled, ale to je už rok 2018, od té doby jsem nahoře v noci nebyl a z Tanvaldské strany vidět nejsou
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1374
Reputace: 765
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Saturn1234 »

Rád bych našel galaxii v Andromedě, ale nevím jak. Najdu si na obloze nejbližší jasnou hvězdu, ale když na to pak zaměřím dalekohled je jich tam najednou strašně moc. Mám dalekohled s ohniskovou vzdáleností 700 mm, průměrem objektivu 70 mm a okuláry 20 mm a 4 mm. Stačí na to vůbec? Máte s tím někdo zkušenosti? :krčící rameny:
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od MaG »

S Lídlskopem ji najdeš snadno při to menším zvětšení s okulárem 20. Problém je, že ve výsledku z ní uvidíš jen jasné jadérko, malou mlžinku a jako nezkušenému člověku se ti tedy bude hledat těžko. Vzhledem k tomu, že je jinak vidět bez problému pouhým okem na aspoň trochu tmavé obloze předpokládám, že ji tedy uvidíš těžko, když ji nevidíš okem. V tom je kámen úrazu. Nauč se raději hledat jiné objekty. M42 v Orionu, M45 Plejády a podobně a podle toho pak zjistíš, jak takzvaně skákat z hvězdy na hvězdy, dotrojúhelníka a podobně a tedy jak doskákat k hledanému objektu. Tam si identifikovat, že jsem ve správném poli a najít kýžený cíl.

Okulár 4 mm je ti prakticky k ničemu, pohled do něj je obtížný a dává rel. zvětšení zhruba jako 6 mm okulár. Aspoň mi to tak přišlo. Nicméně viděl jsem s tímto okulárem přes Lídlskop i jednotlivé hvězdy v centru kulové hvězdokupy M13, což je ale úplný extrém zkušeného a trpělivého pozorovatele.

Hodně by ti pomohla praxe s treidrem - naučil by ses objekty hleda apak by to bylo snazší i dalekohledem.
Uživatelský avatar
haluzarium
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 98
Reputace: 6
Registrován: 1.10.2013 22:46
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od haluzarium »

Čiastočné zatmenie Slnka 10. 6. 2021
Obrázek
Nikon D40+55-200VR@200mm

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“