Stránka 1 z 2
Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 11:43
od Graetz
Dobrý den, potřeboval bych stručně znát Váš názor - či odkaz na nějakou studii či knihu - zda Stalinismus v době S. Koroljova (resp. před tím, než se stal důležitou osobou pro sovětský raketový program) byl spíše na škodu nebo byl prospěšný.
Neřešme tu teď morální stránku věci.
Celkově se říká, že vojenští diktátoři jsou efektivní při prosazování projektů, kterým "dají zelenou".
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 13:34
od Dugi
Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. Na tvou otázku jistě odpoví někdo jiný, kdo se historii věnuje víc než já.
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 14:01
od Graetz
Děkuji, vážím si uvítání.
A tvůj osobní názor? V podstatě v každém dokumentu, kde se mluví o Stalinových zločinech se zdůrazňuje, že v ruském kulturním prostředí to prostě jinak nejde.
I to je jeden z argumentů Lukašenka: "Chcete, aby se to tu vše rozkradlo jako v Rusku či na Ukrajině?"
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 14:21
od Pospíšil
Pro začátek tvého studia sovětské kosmonautiky v době vlády Josifa Vissarijonoviče Džugašviliho (Stalina) by se ti mohly hodit tři díly skvělého seriálu spisovatele Ondřeje Šamárka:
Vesmírné osudy 5. díl – Sergej Koroljov
https://www.kosmonautix.cz/2013/05/vesm ... -koroljov/
Vesmírné osudy 6. díl – Sergej Koroljov
https://www.kosmonautix.cz/2013/05/vesm ... -koroljov/
Vesmírné osudy 7. díl – Sergej Koroljov
https://www.kosmonautix.cz/2013/06/vesm ... -koroljov/
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 14:28
od Dugi
Nevím o tématu dost, abych si mohl udělat komplexní názor.
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 14:33
od Graetz
Jak říkám, to je spíše o SPK a jeho osobním životě - ano, dostal nakládačku od NKVD.
Což se mu asi moc nelíbilo, ale není to odpověď na to, zda Stalinismus byl zbytečná brzda, anebo tvrdý hnací motor.
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 14:46
od vai777
Samozřejmě v jistém ohledu to pozitivní vliv mělo. Stalin (byť se to obecně moc neví) měl poměrně slušný přehled o moderních technologiích a brzy po válce označil vývoj raket jako prioritu. U jednoho z raketových projektů (teď si ani za prase nevybavím, který to byl) dokonce rukou připsal poznámku ve smyslu "ihned rozpracovat" a to byl klíč k velmi velkorysým zdrojům a kontaktům. Samozřejmě se to týkalo čistě vojenských projektů.
Takže koncentrace moci byla v tomto případě ku prospěchu věci (pokud je cílem dotyčného vyvinut nějaký zbraňový systém). Na druhou stranu nelze zapomínat, že díky šíleným Stalinovým čistkám byli Sověti pravděpodobně ochuzeni o výraznou intelektuální kapacitu a před válkou dosáhla všeobecná paranoia naprosto kolosálních rozměrů (doporučuju přečíst si Sousostroví Gulag od Solženicyna).
Mimo téma - v tomto kontextu je paradoxní, že například závod o Měsíc byl v decentralizované Americe pojmut centralizovaně pod vedením NASA, zatímco v centralizovaném SSSR probíhal formou konkurenčního boje mezi konstrukčními kancelářemi, který odčerpával čas a zdroje všem zúčastněným. Jak se říká, "умом Россию не понять..."

Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 15:00
od Pospíšil
Graetz píše:Jak říkám, to je spíše o SPK a jeho osobním životě - ano, dostal nakládačku od NKVD.
Což se mu asi moc nelíbilo, ale není to odpověď na to, zda Stalinismus byl zbytečná brzda, anebo tvrdý hnací motor.
Nevím, jestli jsi dokázal tak rychle přelouskat 3 díly VO, žes tento zdroj tak šmahem odsoudil jako nepotřebný, ale já v nich čtu něco víc, než jen osobní osudy SPK. Je tam poměrně jasně a v chronologickém pořádku popsáno, jak podpora a represe v jednotlivých dekádách Stalinovy vlády sovětské kosmonautice přála, nebo naopak ji ochromovala.
Autor (vai) ti to pak shrnul do jednoho odstavce.
Nevím, co bys chtěl ještě víc vědět.
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 17:58
od Graetz
Četl jsem "Jeden den Ivana Děnisoviče", a to je - podle mě - v principu stejné.
Koho by zajímal pojem GULAG z více historického hlediska, doporučuji toto:
https://vufind.mzk.cz/Record/MZK01-000926109
A ano, ty tři články jsem dokázal přelouskat docela rychle, kolik to bylo A4? 8?
Jde spíš o to, zda by bylo třeba stalinistické metody řízení lidí efektivní aplikovat i na současné firmy (to je i myšlenka, se kterou si v současné době hraji).
Re: Stalinismus a věda
Napsal: 18.6.2020 18:20
od vai777
Obávám se, že aplikaci skutečných stalinistických metod pro řízení lidí brání jedna maličkost. Zákoník práce se to tuším jmenuje.
Nicméně jistou (byť velmi divokou) paralelu je dnes možné najít například ve SpaceX. Musk jde tvrdě za svým a řekl bych, že SpX řídí poměrně pevnou rukou. Svým způsobem je to firma jednoho muže, čímž nechci snižovat práci ostatních, ale když se Musk rozhodne, že se dejme tomu nepoletí na Mars, tak to tak bude.