Starship/BFS

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše: 11.4.2023 12:57 Ahoj, víme cca návratovou hmotnost lodě Starship?
A co přesně myslíš pod pojmem návratová hmotnost?
Něco jako suchá hmotnost + PHM pro reentry a přistávací zážeh + náklad?
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Meybe »

Kolik bude vážit během přistání. Stačí mi přibližně. Prázdná hmotnost je něco jiného bych řekl.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše: 11.4.2023 13:28 Kolik bude vážit během přistání. Stačí mi přibližně. Prázdná hmotnost je něco jiného bych řekl.
Co je to během přistání?
Buď můžeš znát celkovou hmotnost před zahájením přistávacího manévru, nebo po přistání.
Během přistání se hmotnost průběžně mění, jak spotřebováváš palivo na reentry a landing zážehy.

Suchá hmotnost SS bude někde mezi 85 - 100 t. Kolik bude potřeba paliva na přistání je otázka, protože to bude závislé na hmotnosti nákladu, se kterým bude SS přistávat. Předpokládám, že se bavíme o přistání na Zemi.
Pokud bude SS prázdná bez nákladu dolů, např. po vynesení družic Starlink, bude celková hmotnost před přisávacím manévrem jiná, než když se bude v budoucnu vracet z pilotovaného letu a na palubě bude posádka s veškerým vybavením, které potřebovala pro svou misi (např. Dear Moon).
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Meybe »

Díky. Pořád jsem se však nedozvěděl úplně odpověď na jasně zadanou otázku. :facepalm:
Raketoplán mohl mít sebou náklad zpět okolo 15 tun a max. návratová hmotnost byla cca 105 t. Limit bude mít i Starship. Mě jen zajímalo zda je ta hmotnost známa, či ne a případně kolik.
Ten zbytek je mi jasný.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše: 11.4.2023 17:11 Pořád jsem se však nedozvěděl úplně odpověď na jasně zadanou otázku. :facepalm:
:lol:
Raketoplán mohl mít sebou náklad zpět okolo 15 tun a max. návratová hmotnost byla cca 105 t. Limit bude mít i Starship.
To určitě bude, ale až ve chvíli, kdy bude dokončen vývoj, což ještě několik let potrvá. ;)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Starship/BFS

Příspěvek od AlesH »

Podle dostupných informací očekávám obvyklou přistávací hmotnost Starshipu v rozmezí 120 až 170 tun (podle hmotnosti nákladu).
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Pospíšil »

AlesH píše: 11.4.2023 18:08 … očekávám obvyklou přistávací hmotnost Starshipu v rozmezí 120 až 170 tun …
Aleši, abychom si všichni rozuměli, tuto “pristávací hmotnost” (s rozptylem 50 tun) bude mít Starship podle tebe v jakém okamžiku letu?
Na LEO před deorbitačním zážehem, nebo před přistávacím zážehem, nebo po přistání a vypnutí motorů?
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 209
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Starship/BFS

Příspěvek od AlesH »

Po přistání a vypnutí motorů.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Meybe »

Místo výsměchu stačilo Mirku napsat, že nevíme. Odpověď na mou otázku je tedy: Ne. Díky. :palec nahoru:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starship/BFS

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše: 11.4.2023 23:03 Místo výsměchu stačilo Mirku napsat, že nevíme.
Karle, špatně jsi mě pochopil. Já se ti primárně nevysmíval, jen jsem chtěl, abys upřesnil svou otázku. Původně ses totiž ptal na “návratovou hmotnost”, u čehož není zcela jasné, co tím přesně myslíš.

Raketoplán po deorbitačním zážehu už svou hmotnost až do přistání nijak významně neměnil. Starship to ale bude mít jinak. Dokud nepřistane, bude ji průběžně snižovat.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“