Stránka 1 z 1

ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Napsal: 15.11.2018 14:34
od indian22
NASA v rámci programu Science Mission Directorate představuje koncept penetrátoru, který by se měl do hloubky prokousávat pomocí laseru na špici. Tento přístup má přinášet natolik vyšší efektivitu, že by penetrátoru umožnil proniknout do hloubky tisíců metrů.

Můj osobní názor je, že by se mi to moc líbilo. Ale na první pohled tu vidím docela dost otázek, konkrétní spotřeba vztažená třeba k uražené vzdálenosti nikde ani v odkázaném PDF IMHO není, nikdo se nezabývá ani otázkou kde tu energii vezmem. Krom toho mi vždy u těchto plánů vrtá hlavou možná na pohled malicherná, ale řekl bych podstatná otázka, a to co s kabelem, který za penetrátorem bude nejspíš zamrzat?

https://www.universetoday.com/140499/ar ... th-lasers/

Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Napsal: 15.11.2018 19:51
od hulvath
Jakze co s kabelem ? Pokud bude civka v penetratoru, nicemu to nevadi. Kabelem navadene protitankove strely si take drat vozi sebou...

Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Napsal: 15.11.2018 19:57
od Wopat
indian22 píše:Krom toho mi vždy u těchto plánů vrtá hlavou možná na pohled malicherná, ale řekl bych podstatná otázka, a to co s kabelem, který za penetrátorem bude nejspíš zamrzat?
hulvath na to odpověděl docela trefně. Mi zase při podobných úvahách vrtá hlavou, co bude penetrátor dělat, když narazí na kousek skály nebo ne úplně homogenního ledu. Lze zaručit, že v místě tavení bude v celém profilu lehce tavitelný led?

Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Napsal: 17.11.2018 11:34
od indian22
No já právě NVM. Je třeba zdůraznit, že se bavíme s nejvyšší pravděpodobností čistě hypoteticky, je to přesně z těch překrásných konceptů co většinou končí někde v archivu. Ale přesto si nemůžu pomoct nad tím dumat, co kdyby tu třeba někdo z NASA hledal inspiraci? :-D

No k věci, pokud budu uvažovat tloušťku kabelu 1 cm, což je IMHO optimistické, kabel musí i při vyšší efektivitě tavení pomocí laseru zajistit přenos nemalého množství energie - pravda závisí to na zvolené rychlosti posunu a čelní ploše penetrátoru, ale tak jako tak to málo nebude, krom toho také musí zajišťovat datové spojení, to celé v teplotě -160 na rovníku. Při tomto průměru mám v objemu 1 krychlový metr 10 Km kabelu, takže mi při průměru penetrátoru okolo půl metru vychází jeho délka bratru 5 metrů, jenže to by takový penetrátor byl tvořen pouze kabelem. Ovšem špulka kabelu bude mít nějaké jádro a nemám užitečné zatížení - to by nakonec mohlo být v té špulce, některé - navíc musím mít nějaký plášť, už jenom kvůli udření vnitřní teploty, počítám že tak dlouhý penetrátor bude na konci zase zamrzat.

Jasně, zamrzlé kusy hornin jsou další otázka. Sice bych to nepovažoval za pravděpodobné, ale za možné určitě, rozhodně natolik, že za zamyšlení by to případně stálo. Případ s krytkou kamery na Venuši je dostatečné memento ohledně nepravděpodobných událostí. :-D

Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Napsal: 19.11.2018 14:18
od hulvath
A co brani - krome "politicke korektnosti" vrtat tak, ze budou postupne odpalovany male jaderne naloze ?

Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Napsal: 19.11.2018 14:18
od Dugi
Třeba technologická složitost?

Re: ARCHIMEDES - penetrátor pro ledové měsíce

Napsal: 19.11.2018 22:57
od hulvath
indian22 píše: Při tomto průměru mám v objemu 1 krychlový metr 10 Km kabelu, takže mi při průměru penetrátoru okolo půl metru vychází jeho délka bratru 5 metrů, jenže to by takový penetrátor byl tvořen pouze kabelem.
No jo a to nevis co vse se s takovym kabelovym bubnem muze stat i v gravitacnim poli nasi vlastni planety :D https://elektrika.tv/video/2009/09_bube ... term=buben