Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Zdenecek »

Jeden Vánoční. :palec nahoru:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Zdenecek dne 25.12.2022 14:53, celkem upraveno 1 x.
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od petrsida »

Nechtěl bych být sob v poslední řadě 😁
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Edemski »

Zdenecek píše: 24.12.2022 8:49 Jeden Vánoční. :palec nahoru:
Připomnělo:
Prečo nemôže existovať Santa Claus?
Na svete sú zo 7 miliardovej populácie približne 2 miliardy osôb mladších ako 18 rokov. Skutočnosť, že Santa Claus nemôže navštevovať deti moslimov, hinduistov a židov znižuje ich počet na asi 378 miliónov. Ak na 3,5 domácnosti pripadá jedno dieťa, znamená to 108 miliónov navštívených domov. Predpokladajme, že Santa cestuje smerom na západ. Vďaka rôznym časovým pásmam má na roznášanie darčekov okolo 31 hodín, a tak mu na každý dom zostáva približne jedna tisícina sekundy. Ak sú tieto domy, teoreticky, na Zemi rozložené rovnomerne, vzdialenosť medzi dvoma je 1,25 kilometra, čiže celkovo treba prejsť 135 miliónov kilometrov. Santove sane sa teda musia pohybovať rýchlosťou vyššou ako 1 000 kilometrov za sekundu. Na porovnanie, vesmírne sondy – najrýchlejšie dopravné prostriedky vyrobené človekom – dosahujú rýchlosť okolo 50 km/s. Predpokladajme, že žiadne dieťa nedostane ťažší darček ako jeden kilogram, sane potom okrem Santu vezú ďalších 108 000 ton. Obyčajný sob utiahne okolo 150 kg. Aj keby boli lietajúce soby desaťnásobne silnejšie, Santa by ich potreboval 72 000. Tým sa zvyšuje celková hmotnosť záprahu o 21 600 ton. Objekt vážiaci takmer 130 000 ton pohybujúci sa v atmosfére rýchlosťou 1000 km/s musí čeliť obrovskému odporu vzduchu, ktorý zahrieva jeho povrch. Prvý pár sobov by absorboval takmer 14,3 quintiliónu joulov a okamžite by zhorel, vystavujúc rovnakému náporu nasledujúci pár. Celý záprah by sa vyparil za 4,26 tisíciny sekundy, čiže počas návštevy piateho domu. Ale Santovi by to už i tak príliš neprekážalo. Pokiaľ totiž sane akcelerujú z 0 na 1 000 km/s za tisícinu sekundy, preťaženie dosiahne hodnotu 17 500 g. Ak má Santa okolo 125 kg, o sedadlo saní ho pritlačí sila zodpovedajúca 2 187 500 kilogramom. Preto, ak Santa Claus vôbec niekedy existoval, musí byť už dávno po ňom. Koniec koncov, každý predsa vie, že darčeky nosí Ježiško.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Squierik »

Toto sú proste technici. Výpočty, výpočty, výpočty a pritom im unikne taký základný fakt, že Santa nie je hlupák a roznášanie darčekov už dávno outsourcoval na rodičov :roll:
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od petrsida »

Nikdo ho nikdy neviděl právě proto, že se pohybuje tak rychle, to přeci dá rozum ;)
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Edemski »

Dám to sem. Koukal jsem na Spektru na dokument Expedice na měsíc v osmi dnech. By mne zajímalo, co tam Armstrong vlastně měl, když walkmann Sony uvedlo na trh až o 9 let později... :)

Obrázek
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Pospíšil »

Edemski píše: 3.1.2023 8:10 By mne zajímalo, co tam Armstrong vlastně měl, když walkmann Sony uvedlo na trh až o 9 let později... :)
Je potřeba rozlišovat komerční uvedení SONY Walkman na trh (1979) a dřívější nekomerční produkty (např. SONY TC-50) pro vědu, armádu, letectvo, NASA a podobně.
Malé kazetové přehrávače měli astronauti ve vesmíru už při misích Gemini, kde měli pomocí nich zaznamenívat na kazety své poznámky z letu.
A co tam poslouchali za muziku? Většinou country a folk, ale i Franka Sinatru a pod. Neil A. měl ale při misi A11 i nějaký jazz a klasiku a taky "space music", hranou na elektronický nástroj Theremin.
Více tady: https://airandspace.si.edu/stories/edit ... ide-apollo

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Edemski »

WOW, díky!
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Zdenecek »

Něco pro konspirátory. :P

Obrázek

(Mlhovina Carina a pobřeží Alžírska)
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Vtípky a srandičky z kosmonautiky

Příspěvek od Zdenecek »

SLS IV Heavy. :lol:

Obrázek

Ntrn. :P

Obrázek
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“