Psyche

Novinky o sondách a družicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Psyche

Příspěvek od Dugi »

Dneska je můj šťastný den! NASA dnes oznámila finální výběr misí v programu Discovery. Jednou ze dvou vybraných sond je i Psyché, která by měla odstartovat v říjnu 2023. Téhle misi jsem neskutečně fandil. V roce 2024 provede gravitační manévru Země a o rok později u Marsu. V roce 2030 dorazí ke svému cíli - metalickému asteroidu 16 Psyche, který je s velkou pravděpodobností jádrem dřívější planetky, která nějak přišla o své nadložní vrstvy. Složení tohohle asteroidu se velmi podobá zemskému jádru - tvoří jej především železo a nikl.

Na této ilustraci je sonda Psyche vpravo.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Psyche

Příspěvek od slappy »

Ano ano ano! Oni fakt vybrali dvě! A oboje moji favorité! Tak jestli toto nejsou druhé Vánoce.....!

Psyche je čtrnáctý největší asteroid a zdaleka největší mezi metalickými, dosud nenavštívenou kategorií těles. Rozhodně vysoko na žebříčku nespatřených světů. :tlesk:

Radarové pozorování asteroidu Psyche a jeho tvar.



Primární mise Psyche by měla trvat 20 měsíců na orbitě Psyche : ) Pohon bude solárně elektrický, neboli iontové motory...

UPDATE: Použít by se taky měla optická komunikace! A mezi přístroji nebude chybět magnetometr...
Naposledy upravil(a) slappy dne 4.1.2017 22:39, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Psyche

Příspěvek od Dugi »

Já jsem téhle misi fakt hodně fandil a mám z jejího výběru ohromnou radost. Nechci snižovat význam Lucy, ale Psyche je moje srdcovka. :tlesk:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Psyche

Příspěvek od slappy »

Já jsem doufal přesně v tenhle výsledek - nemuset si vybírat a mít obě mise, takže nemohu být spokojenější! A navíc projekt NEOCam dostane taky nějaké peníze na další studie! No není to paráda?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Psyche

Příspěvek od Dugi »

Je, slavím opožděné Vánoce a doufám, že za pár dní přidá svůj dárek i SpaceX. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Psyche

Příspěvek od slappy »

Přesně tak : )

Lindy Elkins-Tanton, vedoucí projektu Psyche:
@ltelkins
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Psyche

Příspěvek od slappy »

Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Psyche

Příspěvek od Lynx »

Nádhera. Realizace nebo dokonce výsledky jsou ještě daleko, ale jak známe NASA, tak bude jak v případě Lucy, tak v případě Psyche udržovat příznivce meziplanetárního výzkumu průběžně v pohotovosti pomocí všemožných informací a animací :palec nahoru:
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Psyche

Příspěvek od slappy »

A také se dá očekávat zvýšený počet návrhů na pozorování Psyche pozemními a kosmickými teleskopy - vždy je snaha o daném tělese vědět co nejvíc, než tam přiletí sonda. To samé se týká Trojanů, cílů pro Lucy : )
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Psyche

Příspěvek od Dugi »

Dobré zprávy! Zatímco v prvním příspěvku tohohle vlákna se píše:
Dugi píše:... odstartovat v říjnu 2023. (...) V roce 2024 provede gravitační manévru Země a o rok později u Marsu. V roce 2030 dorazí ke svému cíli
Tak podle aktuálních informací by se měl přelet urychlit na pouhé čtyři roky! Vědci provedli revizi trajektorie a mohli vynechat gravitační manévr u Země, čímž se krátí přeletová doba. Sondy u tohohle mimořádně zajímavého světa bychom se tak mohli dočkat už na přelomu let 2027/28. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Sondy a družice“