Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

petrsida píše: 22.2.2023 21:07 Pozemní stanice?
Požadavky koncových uživatelů na data přes Starlink družice potřebuješ dostat na pozemní servery, kde ta data jsou a pak ta data zase musíš z pozemních serverů přes Starlink družice k danému koncovému uživateli dostat. Je tam tedy 2x rozhraní/přenos dat z pozemní sítě na satelitní síť. K tomu potřebuješ pozemní vysílací stanice, někde blízko páteřní internetové sítě, aby data tekla do kosmu co jejkratší a nejrychlejší cestou.

Obrázek


Např. skrze tuto gateway v Turecku:

Obrázek


Uvnitř bývá něco takového:

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

Aha, takže pozemní stanice jsou potřeba pro urychlení dodání dat a ne proto, že by nemohla běžet přes satelity přes půl zeměkoule, stáhne se požadavek v Americe a pak se přes satelity pošle uživateli výsledek. Lepší je pozemní stanice v dané zemi a tím roste náročnost a je třeba schválení. Díky za vysvětlení. 1 000 000 je na to, jak moc to degradovalo pozorování, hodně malé číslo. Takže je to, jak by se dalo říct, jen síť pro horní 1 milion z řekněme 5 miliard, kteří nemají pořádný přístup na internet? A jinak nic neslušného jsem nenapsal. Jenom jsem něco podotkl v jednom z vláken diskuzního fóra, takže připomínky typu "tak sem nechoď" mi přijdou hodně přes čáru a podrážděné.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od petrsida »

Spíš jde o to, že zatím nefunguje komunikace mezi satelity, tak musí jít na velkou vzdálenost na zem
rorejs
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 12
Registrován: 1.7.2017 0:37
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od rorejs »

MaG píše: 22.2.2023 22:41 Aha, takže pozemní stanice jsou potřeba pro urychlení dodání dat a ne proto, že by nemohla běžet přes satelity přes půl zeměkoule, stáhne se požadavek v Americe a pak se přes satelity pošle uživateli výsledek. Lepší je pozemní stanice v dané zemi a tím roste náročnost a je třeba schválení. Díky za vysvětlení. 1 000 000 je na to, jak moc to degradovalo pozorování, hodně malé číslo. Takže je to, jak by se dalo říct, jen síť pro horní 1 milion z řekněme 5 miliard, kteří nemají pořádný přístup na internet? A jinak nic neslušného jsem nenapsal. Jenom jsem něco podotkl v jednom z vláken diskuzního fóra, takže připomínky typu "tak sem nechoď" mi přijdou hodně přes čáru a podrážděné.
Pozemní stanice jsou potřeba pro obsloužení velkého počtu klientů v hustě osídlených oblastech. Naopak třeba na oceánu se data opravdu přenáší přes lasery mezi družicemi. Tam kde je ale hodně klientů by to bylo neudržitelné kvůli přenosové kapacitě systému. A taky je pak velká latence. Každopádně, ty pozemní stanice jsou z hlediska technické složitosti i finančních nákladů na celý systém víceméně zanedbatelné.
Pokud jde o schválení, tak to by bylo potřeba i bez pozemních stanic. Každý satelit i klientský terminál Starlinku vysílá v pásmu, které podléhá schválení, prakticky v každém státě. Koneckonců, každý poskytovatel bezdrátových komunikací potřebuje povolení, to platí i pro pozemní operátory, takže to je celkem samozřejmé.
Že je milion klientů malé číslo? Tak určitě, jenomže to je jen začátek. Časem to bude nejmíň o dva řády víc. Věřím, že jen na moři je prostor pro zhruba milion klientů, když budu počítat všechno od velkých obchodních lodí, přes trajekty všech velikostí, dále rybáře, soukromé jachty, celý charterový průmysl, obyvatele ostrovů po celém světě, atd.
Kromě toho, Starlink není jen pro horních xxx. Může dobře posloužit i chudým lidem, stačí když se domluví na sdílení, třeba v rámci komunity, apod. Dovedu si představit malou vesnici třeba někde v Africe, kde se místní složí na Starlink, a terminál s počítačem dají třeba do místní školy. Nebo si pak signál roztahají do okolních domácností přes wifi.
Celkově, ten potenciál je obrovský, to teprve ještě uvidíme.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

rorejs píše: 23.2.2023 0:47 [q
Že je milion klientů malé číslo? Tak určitě, jenomže to je jen začátek. Časem to bude nejmíň o dva řády víc. Věřím, že jen na moři je prostor pro zhruba milion klientů, když budu počítat všechno od velkých obchodních lodí, přes trajekty všech velikostí, dále rybáře, soukromé jachty, celý charterový průmysl, obyvatele ostrovů po celém světě, atd.
Ale to není zvýšení o 2 řády , ale jen 2x :)
Je nějaká rozvaha, kdy bude ekonomické (= minimálně neztrátové ) vypuštění těch x desítek tisíc satelitů, jejich vývoj a provoz , včetně pravidelné obměny satelitů ? . Tedy, kolik platících stanic bude potřeba ?
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2081
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Tjov »

To rozvaha je dost dynamická s ohledem na StarShip a gen. 2 satelity. Nicméně už měli jeden kvartál v černých číslech. A letos mají začít generovat zisk dle Gwynne Shotwell - takže k Tvé otázce : už/ve velmi blízké době.
“This year, Starlink will make money. We actually had a cash flow positive quarter last year,” Shotwell said at the Federal Aviation Administration’s annual Commercial Space Transportation conference in Washington, D.C. on Feb. 8
cit. Gwynne Shotwell
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

MaG píše: 22.2.2023 22:41 ... A jinak nic neslušného jsem nenapsal. Jenom jsem něco podotkl v jednom z vláken diskuzního fóra, takže připomínky typu "tak sem nechoď" mi přijdou hodně přes čáru a podrážděné.
Martine, moc dobře víš, že když na tomto fóru, do tohoto vlákna napíšěš: "...já jako Američan (hypoteticky), který zasírá bez optání oblohu lidem po celém světě...", tak na určitou skupinu zdejších uživatelů to spolehlivě zapůsobí jako červený hadr a nezůstane to bez reakce. :)

Snažil jsem se ti hlavně odpovědět na tvou otázku: "Může mi někdo vysvětlit proč ..., nemám dostupný Starlink všude jako třeba Iridium?"
Snad ti to vysvětlení pomohlo, i když se to tu v minulosti probíráno už několikrát a stačilo by ve vláknu trochu zapátrat.

A ta poslední poznámka, že "nemusíš toto vlákno číst vůbec" byla pouze reakcí na tvé "Tyhle zprávy ..., si tu fakt nepotřebuju číst."
Nikdo tě ale odsud nevyání, klidně sem choď, čti co chceš, piš co chceš, jen buď připraven na to, že ne všichni se vždy s tvými názory ztotožní a další diskutující mohou na tvé negativní příspěvky o Starlinku reagovat i podrážděně. ;)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Malky »

Tjov píše: 23.2.2023 7:09 To rozvaha je dost dynamická s ohledem na StarShip a gen. 2 satelity. Nicméně už měli jeden kvartál v černých číslech. A letos mají začít generovat zisk dle Gwynne Shotwell - takže k Tvé otázce : už/ve velmi blízké době.
“This year, Starlink will make money. We actually had a cash flow positive quarter last year,” Shotwell said at the Federal Aviation Administration’s annual Commercial Space Transportation conference in Washington, D.C. on Feb. 8
cit. Gwynne Shotwell
Kdyžtak mně někdo opravte, ale mám za to, že ten kvartál v černých číslech je s přihlédnutím k tomu, že momentálně je Starlink součástí SpaceX a nemusí tedy platit za starty. Až budou samostatná společnost, a budou muset platit za starty, bude dosažení černých čísel mnohem náročnějších.

Ne že bych nevěřil že se jim to podaří. Jen ať víme na čem jsme.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Se Starlink IPO (Initial Public Offering - emise veřejně obchodovatelných akcií) se nepočítá dřív, než bude konstelace dobudována a systém plně funkční.
Do té doby bude Starlink stále pod hlavičkou SpX, která tento projekt ještě stále dotuje z vkladů velkých investorů.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

Mirku je to mimo téma diskuze, ale v obou bodech máš pravdu. napsal jsem něco neslušného a rozčílil se nad bezvýznamnou zprávou, že už je dostupný i v XY. Jasně, musím se obrnit trpělivostí, až bude to expresivní slovo, které jsem použil, opravdu na místě v případě velkých Starlinků 2. generace. To se z toho teprve po....

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“