Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od slappy »

Tak to je hodně dobré! Obzvlášť se mi líbí ten závěr:
Critically, we will also share our insights with other operators to protect the shared space
domain. To that end, SpaceX will continue to make the dielectric mirror film and dark paint we’ve developed available at cost to other satellite developers and owner/operators.

Důležité je také sdílet naše poznatky s ostatními operátory, abychom chránili sdílený vesmírný prostor. Za tímto účelem bude SpaceX pokračovat ve výrobě vyvinutého dielektrického zrcadlového filmu a tmavé barvy a prodávat je jiným vývojářům, vlastníkům a provozovatelům satelitů.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

Já si tam přečetl i to, že zatím budou jasnější a že bude potřeba sledovat, jak se nové úpravy opravdu projeví v praxi. Kdyby tento zázrak nějakým způsobem fungoval a nebyl vidět ani solární panel, vůbec bych se nezlobil, ale je to reálné? Uvidíme. Zatím vím, že širokoúhle už se krajina (zvláště krátce po soumraku a v létě) s hvězdami bez družic fotit nedá (a pochybuji, že mi na snímku překáží jiné družice než Starlink, leda by se někdo odvážil tvrdit opak).
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Malky »

Já si nemůžu pomoct, ale tohle je tak strašně first world problem :)
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od matej »

Malky píše: 2.3.2023 14:09 Já si nemůžu pomoct, ale tohle je tak strašně first world problem :)
Keby sa ráno zobudíš, a pred tvojim oknom sa točí 100m list vrtule veternej elektrárne ktorý ti bude blikať kým sa slnko nepresunie tak by to tiež nebol najväčší svetový problém. Ale Tvoj určite. ;). Ja Martinovi rozumiem.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Malky »

Já tomu v principu rozumím taky. Ale zrovna dneska jsem narazil na článek který rozebíral dopady Starlinku na astronomii. V jedné větě zmínili "tyto společnosti se vymlouvají na to, že internet nemají 3 miliardy lidí" a v dalších pěti odstavcích řešili jak satelity ničí fotky noční oblohy. K tomu že dobrá třetina lidstva nemá internet už se nijak nevrátili. To je jenom taková poznámka pod čarou.

Já velmi dobře dokážu pochopit ten pocit, když má někdo celoživotní hobby, neřeknu kariéru, a najednou o to přijde. Jen mi v těch diskuzích občas schází určitá míra perspektivy.

Životní úroveň (té nejchudší) třetiny lidstva versus pár fotek.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

Jenže já v tom příspěvku z 28. 2. jen citoval z té zprávy. Přesto jsem dostal mínusy. Vlastně jsem nenapsal nic, než fakta. Nebo chce někdo rozporovat, že mám reálně problém udělat širokoúhlé fotky krajiny bez čárek od družic? Chce někdo rozporovat, že to co mám na snímku nebyly hlavně Starlinky? Víte, mně nevadí mínusy, když ujedu, jako tuhůe nedávno, ale tady jsem jen citoval, co jsem mimo jiné v té zprávě viděl já a co je jistě reálný fakt a přidal k tomu další reálná fakta. Neřeším další diskuze o nějakých miliardách lidí a tom, zda mají nebo nemají internet a zda na to mají nárok. Tady chápu, že už to bylo mimo téma, ale to jsem nenapsal teď na konci února a navíc jsem se za ten předchozí úlet omluvil. Přesto mám pocit, že třeba Malky tu na mě reaguje, jakobych to stále dál chtěl řešit. Ne toto už fakt ne a ani to sem nepatří. A Prosím vraťme se spíš k obsahu toho dokumentu a reálným satelitům nové generace a podobně a ne věcem, které jsou jen naše doměnky a spory.
CarlJARx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 412
Reputace: 389
Registrován: 8.5.2017 12:32
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od CarlJARx »

Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od matej »

Tak Martin, nie si sám komu vadia "korálky na oblohe": https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3573 ... ruzicovych
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

SpX se minimálně pro dva následující starty vrátí zpět k vypouštění starších satelitů Starlink V1.5, jelikož u první vypuštěné dávky satelitů V2.0 Mini z 27.2. zaznamenali blíže neupřesněný problém.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od jakubv »

Trochu se to v noci EM rozvilo, uživatelé hlásí až půl hodiny výpadek-
-----------------
xx jakubv

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“