Obecně o projektu ExoMars

Debaty o společném evropsko-ruském projektu pro průzkum Marsu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od Wopat »

Na to já určitě nejsem ani vzdáleně kvalifikovaný či znalý, abych dokázal fundovaně odpovědět. Z mého osobního laického pohledu je ale Rosalind z mnoha důvodů pro sky crane nekompatibilní a nevhodný. Jednodušší by určitě bylo postavit si vlastní lander.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od Dugi »

Já bych viděl problémy ve velikosti. Přece jen Rosalind je rozměrově podobná spíše MERům než Curiosity či Perseverance, které Skycrane využily. Nejsem si jistý, zda je konstrukčně rover stavěný na to, aby mohl být zavěšen, aby se mu vyklopila kola ... to jsou drobnosti, které se ale nasčítají a ve výsledku by to bylo dost komplikovaé.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od Snoopy »

Taky bych řekl, že tohle jsou na míru šité projekty a jejich kompatibilita je malá až nulová. Změnit to může až nástup soukromých aktivit. U landerů třeba současné "rušno" kolem Měsíce. To ale bohužel Rosalind nepomůže. ExoMars je, jak se zdá, odsouzen ke spolupráci (nebo zrušení)
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od slappy »

Meybe píše: 25.2.2022 9:06 Jsem pro ukončení veškeré spolupráce s Ruskem. Veřejnost by měla dát jasně najevo, že nechce spolupráci s agresorem, který zabíjí lidi kousek od našich domovů. Nebo chceme z našich peněz podporovat vojenskou mašinerii? Jsem pro odpojení ruského segmentu ISS, nebo řešení bez ruské účasti. Jsem pro zastavení spolupráce mise Exomars a doufám, že se tak stane. Plánuji napsat pár dopisů. Efekt bude nula, ale alespoň mám pocit, že můžu udělat alespoň něco.
Doufám, že diplomaté v kosmickém programu jasně odsoudí, co se stalo, a budou tlačit na ukončení všech spoluprací a přeruší kontakt s ruskou stranou.
My víme jaké to, když nám cizí stát vstoupí na území a ostatní jen přihlížejí. Nezapomínejme, že klidně můžeme být další na řadě.
Nulová tolerance. Rusko si to samo zvolilo. A přál bych si, aby západ byl mnohem rozhodnější a doufám, že taky bude. :nogo:
Pokud je to možné a mělo by to smysl, věřím, že spousta zdejších přispěvatelů včetně mě k těm dopisům rádo připojí své podpisy..
Naposledy upravil(a) slappy dne 26.2.2022 21:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3281
Reputace: 4047
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od Vaclavik »

Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od Meybe »

slappy píše: 26.2.2022 17:05
Pokud je to možné a mělo by to smysl, věřím, že spousta zdejších přispěvatelů včetně mě k těm dopisům rádo připojí své podpisy..[/quote]

Dopisy jsem již odeslal. Dostal jsem už i odpověď od ESA a na další odpovědi. Čekám. ESA byla překvapivě velmi rychlá a poskytla jasné a stručné vyjádření, že o tom bude jednáno v pondělí a poté se k situaci možná vyjádří. Doufám, že budou opravdu rozhodní a tu spolupráci na ExoMarsu ukončí. Podle mě by to v opačném případě vrhlo hodně špatný stín na celou ESA i evropskou kosmonautiku.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od milantos »

Nějak mě uniklo, že bys dával podobné výzvy v případě války v Afganistánu, Libyi či při útoku na Jugoslávii.
Bořit spolupráci ve vědě i sportu kvůli politice, mi nepřijde zrovna jako prospěšné pro jakékoliv budoucí vztahy - pokud tedy nemíníme vstoupit do vzájemné války.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od Wopat »

Možná ti to uteklo proto, že při válce v Jugoslávii fórum neexistovalo. :facepalm: V případě ozbrojených konfliktů Afghánistánu či Libyi se nejednalo o bezdůvodné napadení demokratického státu jiným státem. Tudíž je tvůj komentář naprosto mimo.

Na světě jsou důležitější věci než věda nebo sport. A vzájemná válka? Ta už dávno probíhá. Rusko ji proti nám vede už roky, ale valná většina lidí to ignoruje. Teprve teď se někteří začínají probouzet.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od Meybe »

milantos píše: 27.2.2022 15:50 Nějak mě uniklo, že bys dával podobné výzvy v případě války v Afganistánu, Libyi či při útoku na Jugoslávii.
Bořit spolupráci ve vědě i sportu kvůli politice, mi nepřijde zrovna jako prospěšné pro jakékoliv budoucí vztahy - pokud tedy nemíníme vstoupit do vzájemné války.
Tvůj komentář je úplně mimo, jak už psal Wopat. Navíc se zmíněnými státy ESA nespolupracuje na takové úrovní jako s Ruskem. Rusko už není partnerem, ale reálnou hrozbou. Tohle není jen válka na Ukrajině, toto je útok na celý svobodný svět. Je na každém z nás, jak si s tím naloží.
Nebo chceš potom všem koukat jak technickou chloubu Evropy na Mars vynáší Ruská raketa? Já ne. Myslíš si, že většinová veřejnost toto podpoří? Myslíš, že reputace ESA tím neutrpí?
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 580
Reputace: 193
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Obecně o projektu ExoMars

Příspěvek od milantos »

Meybe píše: 27.2.2022 16:43 Nebo chceš potom všem koukat jak technickou chloubu Evropy na Mars vynáší Ruská raketa? Já ne.
USA má v tomto tisíciletí na svědomí desítky tisíc lidí v naprosto nesmyslných válkách. A přesto mi nevadí, že USA vynesou satelit ESA. Zrovna tak, pokud by to bylo Rusko.

Odpovědět

Zpět na „ExoMars“