Jak popularizovat kosmonautiku

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Dugi »

Plně souhlasím. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od geal »

Pche. Dva týdny minimum. :palec nahoru: (Ale je fakt, že historicky to pro mě shora omezovaly externí vlivy, jako třeba platící zákazníci. :lol:)
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 25
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Adhara »

Ešte by som dodala, že dôležitou súčasťou popularizácie je vytrvalosť. Nie je nič horšie, ako keď si zvykneme na pravidelný kvalitný obsah na nejakom webe a jeho tvorca to zrazu zabalí, lebo už sa mu proste nechce alebo prišli iné priority (nič proti, no aspoň slovíčko vysvetlenia v takých prípadoch svojím čitateľom, myslím, dlží). Pri popularizácii treba myslieť dopredu na celé roky. Tiež je dosť nepríjemné, ak je tvorcov viac a niektorí to potom zabalia a nechajú kolegov v štichu. To fakt neznášam. Snažila sa potom utiahnuť prácu aj za odídených kolegov, ale je to nezvládnuteľné.

Viem, že nemať spočiatku „veľké oči“ je náročné. Kto by napríklad povedal, že vymyslenie troch krátkych zaujímavostí zo sveta kozmonautiky mesačne je nezvládnuteľný stav? Ale je, ak to máte praktizovať po dobu deväť rokov a popritom máte ešte iné povinnosti. Alebo nájsť jeden pekný kozmonautický obrázok za týždeň a vymyslieť k nemu stručný popis... To mi vydržalo iba štyri roky, kým som to vzdala.

No jo, prehovoril starý vyhorený popularizátor. :-) Ale naozaj by som bola rada, keby sa niekto poučil z mojich chýb. Je dobré mať kopu obsahu predpripraveného dopredu pre obdobia budúcej choroby/ nechute/ zaneprázdnenosti, aby tieto obdobia nečinnosti neodplašili čitateľov. Tiež je fajn nedávať si vysoko latku a počiatočný prebytok energie a nadšenia použiť nie na zvýšenie frekvencie pridávanie nového obsahu, ktorá nebude dlhodobo udržateľná, ale na prípravu už spomínaných zásob pre horšie obdobia. A za kolegov si brať len spoľahlivých ľudí (ak takí sú), a zabezpečiť celý systém tak, aby sa úplne nezrútil ani v prípade, že vám jedného dňa dajú zbohom.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Dugi »

Mluvíš mi z duše. Já naštěstí mám to štěstí, že v našem týmu jsou jen samí spolehliví lidé, na které je spoleh. Právě díky tomuhle úžasnému týmu vydáváme už více než dva roky jeden článek denně a poslední dobou spíše dva denně. Upřímně jsem nevěřil, že tohle tempo udržíme. Ale když jsme překonali pár krizí, tak se ukázalo, že to jde. V popularizaci, stejně jako v životě, platí, že právě krizové momenty rozhodnou o tom, zda projekt má, či nemá budoucnost. Psát, když má člověk hodně času, venku je hnusně atd. je snadné. Ale když přijde škola/práce, rodina, povinnosti, dovolená, kamarádi, osobní problémy, nedostatek času atd. tak teprve tehdy se láme chleba. Kdo tohle to vydrží, ten má našlápnuto ke světlým zítřkům. Je to někdy hodně těžké, ale když to člověk zvládne, tak není nic lepšího. Vidí, jak si poradil s těžkým obdobím a ustál to. To mu do budoucna dodá energii.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Wopat »

Jaký je největší problém při popularizaci vědy?

The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
slenderman626
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 10.3.2018 21:41
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od slenderman626 »

Dobrý deň.
Hneď nazačiatku Vám poviem, že sa nejedná o žiadnu reklamu. Kozmonautika je moja vášeň, zaujíma ma od dectva, no nikdy som nemal možnosť sa jej aktívne venovať. Teraz tu stojím, po rokoch mám konečne čas a rozhodol som sa písať články. Písať ich tak, ako by sa mi ako čitateľovi páčili. Rád sa hrabem v transkriptoch starých misií a dávam ich do spojitosti s mojimi a iných znalosťami. Ešte raz chcem upozorniť, že mi nejde o reklamu. Chcel by som len vedieť Váš názor, čo vylepšiť a či to má zmysel. Naozaj mi nejde o like-y alebo o väčší dosah. Chcem len vedieť názor iných ľudí, ďakujem.
Ak som teraz porušil nejaké pravidlo fóra, tak sa vopred ospravedlňujem a chápem prípadné zmazanie príspevku.
https://www.facebook.com/notes/space-be ... 389629132/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Dugi »

Ahoj, vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.

V první řadě chci říct, že jsi žádné pravidlo neporušil, takže buď v klidu. ;-) V řadě druhé ti tleskám za to, že ses rozhodl popularizovat kosmonautiku. Takoví lidé jsou potřební a čím víc nás bude, tím více lidí můžeme oslovit. Je super, že ses odhodlal do toho jít.

A teď pár postřehů. Je fajn, že jsi na Facebooku. Je tam dost lidí, můžeš si takhle vytvořit publikum. Ale uvědom si, že Facebook je pro okamžitou spotřebu. Hrozně špatně se v něm třeba dohledávají starší příspěvky (několik měsíců a víc). Určitě bych ti tedy doporučil (pokud to myslíš vážně), aby sis založil vlastní web (třeba na systému WordPress) a na něm vydával články. Upřímně řečeno si myslím, že dávat tak rozsáhlé výtvory jako je Apollo 12 na Facebook kompletně celé je úplně mimo. Kdybys ten článek publikoval na svém webu a pak na něj odkázal na FB, měl bys mnohem lepší návštěvnost.
Druhá věc, které jsem si všiml, je jistá nepravidelnost příspěvků. Dovolil jsem si vypsat termíny vydání několika za sebou jdoucích příspěvků a do závorky jsem vždy napsal, za kolik dní vyšel další příspěvek.

7. únor (1 den)
8. únor (2 dny)
10. únor (19 dní)
1. březen

Jasně, nejsme stroje. Plně chápu, že třeba nemáš vždycky čas na psaní příspěvků, ale tímhle si hodně snižuješ dosah. Facebook rád lidem ukazuje příspěvky stránek, které jsou aktivní. Když máš skoro tři týdny dlouhou pauzu bez příspěvku, tak to není úplně dobré. Nemusíš psát každý den, to bys asi na začátku nezvládl. Ale zkus si dát závazek napsat za týden třeba dva příspěvky na Facebook. Pokud po nějaké době zjistíš, že to stíháš, tak můžeš trochu přidat. Ale je lepší nasadit pozvolné tempo než na začátku napálit tří příspěvků za 4 dní a pak mít 19 dní pauzu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od MaG »

Ahoj, přečetl jsem si tu pasáž o Apollu 12 celou (shodou okolností jsem si dnes četl Wikipedii, mj. o Saturnu IB, Saturnu Va Apollu 12 a blesku, co jej zasáhlo) :-) Takže mě to potěšilo si to přečíst v této podobě. Možná by podobné příspěvky měly místo i na webu jako je kosmonautix, myslím, že za podobný článek by se tu nikdo nezlobil. Hlavně si ale založ vlastní web, převzít se to z něj dá vždy a když ti to půjde dobře, nikde není psáno, že by si mohl psát i na blog.
Uživatelský avatar
TomasPribyl
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 10
Registrován: 23.5.2012 21:40
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od TomasPribyl »

Jen drobnost: na úvod je správně uvedený start 14. novembera (listopadu). Ale pak je v textu a popiscích u obrázků snad třikrát uvedeno datování následných událostí do septembera (září) - např. "Posádka sa 24.septembra 1969 úspešne vrátila na Zem..."
slenderman626
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 10.3.2018 21:41
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od slenderman626 »

Tak v prvom rade sa Vám chcem poďakovať za odozvu, ani neviete koľko motivácie spraví to, že Vám niekto venuje svoj čas...za to Vám ešte raz ďakujem. Čo sa týka dátumov, za to sa hrozne hanbím, kontrola asi vždy spadla len pod gramatickú časť ( :D )...S tým webom je to naozaj dobrý nápad a priznám sa, že som nad tým neuvažoval, ale teraz mi to príde ako veľmi dobré riešenie...niekoľko článkov mám už rozpracovaných, tak tá kadencia prispievania pôjde hore (aspoň tak plánujem)...ešte raz, ďakujem chalani :palec nahoru:

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“