Jak popularizovat kosmonautiku

Tady můžete debatovat o tom jak popularizovat kosmonautiku. Můžete hodnotit již existující projekty, nebo sami navrhovat nové.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Dugi »

Popularizace vědy je krásný koníček. Člověk při něm může předávat informace, které někde najde. Díky jeho práci se tak o zajímavých věcech dozví i lidé, kterým by tyto zprávy jinak zůstaly zapovězené. Jak jsem psal, je to krásný koníček, ale na druhou stranu musím připomenout, že to není nic snadného. A právě proto jsem založil tohle vlákno, které by mělo sloužit jak takový základní návod pro všechny, kdo by si chtěli vyzkoušet, jaké to je popularizovat vědu. Můj návod bude pokud možno všeobecný - aby jej šlo aplikovat jak na naší milovanou kosmonautiku, tak i na biologii, fyziku, nebo cokoliv jiného.
Doba, ve které žijeme je pro popularizátory přímo požehnaným obdobím. Díky internetu máme okamžitý přístup k bezpočtu zdrojů, ze kterých můžeme čerpat. Oproti původním generacím, které byly odkázány pouze na psanou formu, případně televizi či rádio můžeme pracovat s multimédii a přinášet informace prakticky v reálném čase.
Na druhou stranu současné pojetí internetu umožňuje prakticky každému aby ne jen přijímal, ale i publikoval. Začalo to už někdy v roce 2004, kdy se začal prosazovat formát Web 2.0, díky kterému byl uživatel vtažen do děje a mohl relativně snadno vytvářet díla na internetu. Už nebylo potřeba psát kód stránky v HTML, optimalizovat všechno pro různé prohlížeče atd. Stačilo si jen založit blog, který už měl předdefinovaný redakční systém a jednoduše psát.Vrcholem této technologie je služba WordPress, na které běží třeba i náš blog.
Na jednu stranu to bylo výrazné usnadnění pro tvůrce, ale na straně druhé mohli tímto způsobem produkovat i lidé, kteří by na to normálně neměli schopnosti. To je na jedné straně dobře, ale na straně druhé vzniklo velké množství webů "o ničem". A část z nich se věnovala i popularizaci vědy. Protože, co si budeme nalhávat, každý chce mít na svém webu něco atraktivního. A věda to splňuje. Jenže současná situace se podobá stavu, kdy se kuchařský učeň z prvního ročníku dostane do kuchyně mezinárodního hotelu. Má kolem sebe špičkové zázemí, ale neví, jak jej používat, jak připravit chutný pokrm.
Proto tedy zakládám tohle vlákno, ve kterém bych chtěl shrnout alespoň základy toho, jak by měl tvůrce přistupovat k popularizaci. Ke každému bodu zkusím přidat svůj vlastní příběh, nebo alespoň úvahu (označené kurzívou) - aby bylo vidět, že jsem si to nevycucal z prstu, ale že jsou to opravdu moje vlastní zkušenosti. Tenhle návod bude zaměřený na všechny kategorie popularizátorů. Tedy jak na ty, kteří ještě chodí do školy, tak i na nás starší. Nedivte se proto, že se konkrétně na Vás všechny rady nedají aplikovat. :-)

1) Dobře si rozmyslete, co chcete popularizovat.
  • Když jsem začínal s popularizací kosmonautiky, ještě jsem tomu neříkal popularizace, prostě mě bavilo psát o vesmíru. A později ne o celém vesmíru, ale jen o raketách, ISS atd. Na svém webu jsem tehdy nepsal jen o kosmonautice, ale i o všech možných zajímavostech. Než jsem založil tohle fórum, uplynul skoro jeden celý rok. Tak dlouho jsem si v hlavě třídil, zda mne tenhle obor skutečně zajímá natolik, abych spustil nový projekt. Jsou ale i výjimky. Třeba Vesmírné výzvy jsem vymyslel dopoledne v práci, během odpoledne jsem je sestříhal a večer už byly na inetrnetu.
2) Pokud nebudete mít jistotu, že se svému projektu budete moci věnovat pravidelně, ani se do něj nepouštějte.
  • Souvisí to s bodem 1. Zhodnoťte si svůj den. Zeptejte se sami sebe, kolik máte času a kolik z toho můžete věnovat novému projektu? Jak často jste u počítače? Pokud každý den, je to super, ale čím míň, tím hůř. Počítejte s tím, že na začátku jste plní optimismu, nadšení a chuti tvořit. Tento pocit po čase vyprchá - obvykle to trvá pár měsíců. Odpovězte si zodpovědně na otázku, zda budete schopní se projektu věnovat i poté, co už vás prvotní nadšení opustí. Pomůžu si přirovnáním s láskou - v první fázi vás spolu drží hlavně bláznivá zamilovanost, která po čase vyprchá a buďto se ti dva lidé rozejdou, nebo spolu zůstanou - potom už bude bláznivá zamilovanost nahrazena mnohem pevnějším poutem, sice už ne tolik akčním, ale o to pevnějším. A stejné je to i s popularizací.
3) Zvažte, jestli máte natolik dobrý pravopis a sloh.
  • Každý nemůže dělat všechno. pokud někdo nemá hudbení sluch, nikdy se nestane slavným houslistou. Člověka, který má problémy s očima nevezmou jako pilota stíhačky. Stejně tak pokud trpíte nějakou vadou, která se odráží v psaní, či chápání textu, zvažte, zda je popularizace vědy vhodná právě pro Vás. Pozor! Rozhodně Vás od toho neodrazuji. Netvrdím, že dysgrafik nemůže popularizovat vědu. Jen mu to dá mnohem víc práce. Stejně tak pokud dostáváte ve škole špatné známky ze slohu, vyjadřujete se až přespříliš komplikovaně, skáčete z myšlenky na myšlenku, tak se dá očekávat, že čtenáři Vašeho obsahu budou zmatení. Marně budou hledat smysl některých vyjádření A místo toho, aby si z článku něco odnesli, budou přemýšlet "co tím chtěl básník říct".
    Pokud máte problémy s pravopisem, hodně problémů vyřeší Word, nebo jiné systémy pro kontrolu překlepů, ale nejsou všemocné. Věta "Pot účesem se točil velký výr" sice smysl nedává, ale Word ji bude považovat za bezchybnou.
4) Sežeňte si dobré zdroje informací.
  • Na internetu může publikovat každý. To ale znamená, že na něm můžete najít protichůdné informace a je jen na vás, kterým z nich dáte přednost. Abych byl konkrétní - existují spousty stránek věnovaných konspiračním teoriím o tom, že Američané nepřistáli na Měsíci. Ale existuje i spousta stránek, které tvrdí, že program Apollo byl skutečný. Je na každém, aby použil vlastní úsudek, vlastní selský rozum a zvážil, ke které straně se přikloní. Obecně řečeno se dá říct, že pro popularizaci vědy je nezbytná znalost cizích jazyků. Angličtina je základ, ostatní jazyky se hodí trochu méně, ale v některých případech mohou najít uplatnění. Existují totiž tři úrovně zdrojů:
    • A) Weby v češtině - je jich málo a navíc - čím víc se zpráva předává, tím víc se projevuje efekt "tiché pošty"
      B) Weby v angličtině - zlatá střední cesta, kterou doporučuji všem začínajícím popularizátorům. Pokud se zaměřím na kosmonautiku, pak existují weby, jako je nasa.gov, spaceflightnow.com, nasaspaceflight.com a další, které přináší pravidelné zpravodajství. Pokud takový článek přeložíte a místy sem tam něco upravíte, pak získáte ve většině případů kvalitní materiál, který se nemusíte stydět vyvěsit na svůj web.
      C) Originální (původní) zdroje - možnost nejsložitější, kterou doporučuji pouze těm, kdo mají opravdu dobrou angličtinu a umí výborně pracovat s informacemi. Pokud půjdete třeba na weby univerzit, které se podílely na experimentech pro ISS, budete před sebou mít ohromné množství informací. Ale aby z toho vznikl článek, tak nestačí text jen přeložit a přeformulovat. U originálních zdrojů musíte velmi výrazně krátit, hledat souvislosti a texty spojovat do větších celků.

    Ať už si zvolíte jakoukoliv z výše vypsaných možností, pamatujte si základní pravidlo - nikdy netvořte články systémem Ctrl+C, Ctrl+V. Je to absolutní základ všech popularizátorů. Zároveň je více než vhodné na konec článku uvést adresy, ze kterých jste čerpali informace. To ostatně ocení i návštěvníci, které článek zaujme, ale chtěli by znát více podrobností.
5) Rozmyslete se, pro koho budete psát.
  • Výběr "cílové skupiny" Vašeho projektu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí. Zdaleka totiž není jedno, pro koho budete psát. Pamatujte si ale základní pravidlo - nikdy nemůžete psát články pro zkušenější čtenáře, než jste vy. Na druhou stranu popularizace vědy pro dětské publikum je možná ještě složitější. Nejvhodnější je psát pro široké publikum. I to má ale své zásady.
    • A) Buďte názorní - pokud narazíte na nějakou složitější pasáž, zkuste se na chvíli zastavit a zamyslet. Položte si otázku, jestli by to nešlo k něčemu přirovnat. K něčemu, co je důvěrně známé. Čtenáři pak získají lepší pocit. Na druhou stranu - tohle je hodně vzácné koření, které se musí používat s rozmyslem. Pokud budete v článku na každém třetím řádku používat nějaký opis, ztratí se tím kouzlo.
      B) Pokud to není nezbytně nutné, neuvádějte odborné termíny. Pokud to potřeba je, nezapomeňte hned vzápětí uvést nějaký český ekvivalent. Např. "Pan Novák trpí hexakosioihexekontahexafobií, tedy chorobným strachem z čísla 666".
      C) Pro popularizaci vědy je potřeba být srozumitelný. Připomenu výrok Alberta Einsteina: "Pokud nedokážete látku vysvětlit tak, aby ji pochopil žák druhého stupně základní školy, pak tématu dostatečně nerozumíte."
6) Mějte jistotu, že je článek správný
  • Jsme lidé, chybujeme. Jakmile napíšete článek, nezveřejňujte jej hned. Vím, hlavně v začátcích se chcete svým dílem pochlubit co nejdřív. Ale věřte mi, že je to často kontraproduktivní. V dopsaném článku jsou velmi často chyby - nejčastěji jsou to překlepy, chybějící interpunkční znaménka, opakující se slova atd. Osobně doporučuji po sepsání článku jít alespoň na půl hodiny dělat něco jiného - zaběhat si, slunit se na zahradě, odhazovat sníh před garáží, nebo zahrát PC hru. Po nějaké době se k článku vraťte a od začátku si ho přečtěte. Důkladně, pomalu. Opravdu není kam spěchat. Čas, který tomu věnujete není ztracený. Možná se až budete divit, kolik chyb ve Vašem, na první pohled bezchybném, článku bylo. Nikdy nespoléhejte na to "že si toho nikdo nevšimne". Věřte tomu, že všimne a výrazně to srazí hodnotu Vašeho článku. Ve chvíli, kdy článek zveřejníte, musíte mít naprostou a neochvějnou jistotu, že je sepsaný správně.
7) Nepřepalte začátek
  • Zase se dostávám k tomu, že v začátcích je každý plný síly a odhodlání. Největší hloupostí, kterou byste mohli udělat je nabalit na sebe velké množství aktivit. Ano, na začátku to budete stíhat, bude vás to bavit, ale jen za cenu toho, že budete muset omezit některé své předchozí aktivity. A to nevydrží dlouho. Čím víc totiž kvůli novému projektu "překopete" svůj denní režim,tím dřív odejde nadšení. Začněte proto pomalu, bez závazků. Není potřeba hned na začátku tvrdit, že budete psát jeden článek denně. Zkuste třeba dva články za týden. Za dva týdny si objektivně zhodnoťte, jak stíháte. Pokud je všechno ok, zkuste psát jeden článek za dva dny. Chvíli to takhle aplikujte a můžete zvyšovat limity. Teprve až když budete mít jistotu, že zvládáte a stíháte jeden projekt, rozjeďte něco nového. Já začal s články na svém webu. Po měsíci přišly Vesmírné výzvy, po necelém roce naše fórum, až za dva roky se rozjelo Dobývání vesmíru a o další rok později blog. Pamatujte si, že pokud rozjedete na začátku víc projektů, je velká šance, že je nebudete stíhat. Projekty budou strádat a stejně tak i fanoušci, které jste stihli oslovit.
8) Pohrajte si s designem webu
  • Průzkum ukázal, že návštěvníkům webové stránky stačí jen půl vteřiny na to, aby zhodnotili, zda se jim líbí či nikoliv. můžete mít na svém webu skvělé informace, ale pokud bude design webu svítit kolotočářskými, nebo disco barvami, jistě mnoho lidí nezaujme. Snažte se být umírnění, neplýtvejte barvami. Design by měl být spíše usedlejší, přesto by měl zaujmout. Vyvarujte se jakýchkoliv blikajících vylepšení, nebo hudba hrající v pozadí. To jsou věci, které váš projekt pošlou hluboko pod bod mrazu.
    Snažte se, aby měl web přehlednou strukturu - aby se čtenář nemusel ke každé informaci proklikávat přes x stránek. ideální je když je web provázaný vzájemnými prokliky na jiná místa webu - v tom má výhodu třeba WrodPress díky klíčovým slovům atd.
9) Buďte aktivní
  • Snažte se hledat a oslovovat potencionální čtenáře Vašeho projektu. Pokud máte web, zapracujte na SEO, aby si Vás všímaly vyhledávače, založte skupinu na Facebooku (uznávám, v dnešní době asi není potřeba zrovna tohle připomínat). Snažte se, aby fanoušci na FB měli nějaký "bonus". Nějakou odměnu za to, že zrovna u Vás klikli na "To se mi líbí". Konkurence je velká a proto musíte své fanoušky hýčkat. Já třeba fanouškům Dobývání vesmíru každý týden přináším bonusové informace, které se do posledního dílu už nevešly. Je to logické - divákovi se pořad líbí, stane se fanouškem na FB a tak si zaslouží o něco víc informací než jen ten, kdo si pustí video, které ho asi tolik nezaujalo.
    Ale pozor. Snaha o sebeprezentaci má své hranice. Nikdy se nesnižte k tomu, že byste spamovali cizí stránky odkazy na Váš web. Čím víckrát tak učiníte, tím níže v očích ostatních návštěvníků klesnete. Ostatně vzpomeňte si na to, jak vás v televizi otravuje reklama, kterou vidíte v krátké době už po několikáté.
    Ke svým fanouškům na FB, ale i k těm, kteří se vyjádří v komentářích přistupujte s úctou a slušně. Když vás někdo upozorní na chybu, omluvte se, poděkujte a chybu opravte.
    Zároveň se připravte na to, že se najde nemalá skupina lidí "haterů", kteří budou vaše snažení urážet - najdou si jakýkoliv důvod. Osobně doporučuji odpovídat i haterům, ale vím, že ne každý je toho schopen. Při takové reakci se oprostěte od jakékoliv emoce. Odpovídejte klidně, bez afektu. Já třeba někdy haterům poděkuju za zajímavý tip a pohled z druhé strany. Pokud jim poděkujete, často jim vezmete vítr z plachet.
10) Úspěch přijde
  • Na začátku nemáte nic, jen nadšení. Žádné články, počítadlo návštěv ukazuje jednu velkou nulu, případně pouze vaše návštěvy. A vy přitom toužíte po stovkách návštěv denně. Věřte tomu, že pokud budete dodržovat výše popsaná pravidla, tak se úspěchu dočkáte. Nečekejte, že přijde hned, nečekejte, že přijde sám od sebe. Návštěvy budou vaší odměnou za práci, kterou do webu vložíte. jakmile se Vám podaří získat první návštěvníky a na webu bude pravidelně chodit kolem 50 lidí denně, máte zčásti vyhráno. Podařilo se Vám nastartovat systém, který pohání sám sebe - více návštěv dává vyhledávačům najevo, že web je kvalitní - tím pádem jej budou vyhledávače posouvat na vyšší místa v zobrazených výsledcích, což s sebou přinese další návštěvy - takové malé perpetuum mobile.
Doufám, že Vám tenhle návod pomohl a že díky němu budete už lépe vědět, jak se dělá popularizace. Možná někomu přijde divné, že jsem tu na některých místech prozradil své know-how a "vychovávám" si konkurenci. Ale o tomhle v popularizaci nejde. Správný popularizátor by měl stáhnout své ego ve prospěch toho, co dělá. A jelikož mi na popularizaci kosmonautiky záleží, budu jen rád, když vzniknou nové projekty, které o ní budou informovat. Čím víc se totiž o kosmonautice bude psát, tím líp.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
ZelvaCZ
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 1
Bydliště: Příbram
Registrován: 8.6.2013 9:17
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od ZelvaCZ »

Nádherně sepsáno :tlesk:

Díky za rady a tipy, myslím, že to pomůže (nejen) mě a mému webíku ExoSpace - nezajímám se přímo o kosmonautiku, spíše o astronomii, konkrétně exoplanety, ale kosmonautika mě taky baví a tak se snažím občas nějaký článeček na její téma stvořit :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Dugi »

To mám radost. Držím palce :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Samo1995 »

Super Dugi. Diki za rady. Veľmi pekne napísané :palec nahoru:

btw/ Želva... snáď ťa poteší, že aj ja som tvoj fanúšik ;)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Gubarev »

Supr! :palec nahoru:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Dugi »

Děkuju za pochvaly. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od tomas »

Ty jo. Hodně dobré shrnutí problematiky.

Možná malá rada pro ty, kteří jsou na tom s angličtinou podobně bídně jako já. Google translate je sice výborná věc, ale občas přeloží nesmysl, který na první pohled není snadné odhalit a někdy změní pořádek slov tak, že dá zápor k jinému slovu. Proto je třeba neustále kontrolovat originálni text a pokud si nejste jisti, tak použít i jiné slovníky.

Větší problém nastává, je-li zdroj v některém z exotičtějších jazyků, které navíc nepoužívají latinku, např čínština. I tam doporučuji neustálé konfrontování více slovníků, případně zkusit ověřit zjištěné informace na některých zahraničních fórech např. nasaspaceflight.

Pokud se ptáte, proč by vám neměla stačit angličtina, tak vězte, že anglické mutace národních agentur a dalších lokálních zdrojů obsahují proti mateřské verzi podstatně méně informací. Dokonce ani japonská JAXA nemá plnou anglickou mutaci.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Wopat »

Tak to je opravdu paráda, Dugi. Poklona :klaní se:

Jen můj malý tip k bodům 5 a 6. Po sepsání článku si jej vždy nejdříve přečtu tak, že vůbec nepřemýšlím nad obsahem, ale soustředím se jen na pravopis. Když mám hotovo, následuje druhé kolo kontroly, kdy se do toho snažím začíst jako čtenář a přemýšlím, jestli to vůbec dává smysl. Výsledek je tak bez chyb (většinou :lol: ) a dá se číst.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od Dugi »

Díky, jsem rád, že se Vám to líbí. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
dominog
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 171
Reputace: 0
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Registrován: 2.5.2013 20:46
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak popularizovat kosmonautiku

Příspěvek od dominog »

U nás je to tak že je nás více. :)
A vím jsou jsou asi hrozné

snad vám ten odkaz půjde. :)
https://www.facebook.com/Vesmirnycyklista.cz

Odpovědět

Zpět na „Popularizace vesmíru“