Artemis 1 (EM-1)

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Tjov »

Příroda má účinné nápravné opatření - CH4 . Laboratorně to není nejlepší, ale ostatní nevládní rakety nové generace na něj spoléhají:

Neutron
Vulcan
New Glenn
Terran 1
StarShip/SuperHeavy

Edit: samozřejmě pro první stupeň, ať nevíříme diskuzi :palec nahoru: tam jde o obrovské množství a rychlé tankování
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od MaG »

Opravdu z toho nejde udělat rutinu ani po pěti pokusech? Copak u raketoplánů tam byly taky úniky běžné? Nějak se v tom ztácím. Přiznám se, že jsem i trochu rozčarován, byť je mi jasné, že primárně je jedno, zda se odstartuje dnes nebo za tři měsíce. Ale mě to tedy úplně jedno není, když na to lákám veřejnost a NASA se ukázala jako krajně nespolehlivý společník s kamarády u Boeingu :)
EdgarPo
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 17
Registrován: 13.2.2013 12:18
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od EdgarPo »

Tjov píše: 3.9.2022 20:30 Ono je to spíše o tom, že tankovat vodík není lehká disciplína - a zatím každý pokus čelil úniku vodíku. Tak netuším jak chtějí z této disciplíny udělat rutinu když to zatím vypadá jako metoda pokus-omyl, a další letový hardware bude k dispozici za dlouho. Takže za mě je to rozumné inženýrské rozhodnutí vzít ji zpátky do VAB a nezkoušet jestli si to těsnění na po x-té nesedne a raději přijít problému na kloub. :go:
určite rozumné, len...STS , Delta IV a ktovie čo ešte tankovali a tankujú rutinne vodík ...tak...neviem, neje ľahká, ale v rôznych časoch a miestach už zvládnutá disciplína, alebo ?
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Squierik »

Každá nová raketa má pôrodné bolesti 😎 Keby bol prvý štart Saturnu V posunutý o mesiac od skutočného kvôli tesneniu, možno by sme o tom dnes ani nečítali v knihach.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Lakely »

Dodávám, že Saturn V s Apollem 4 - tedy první let této rakety doprovázela také řada zpoždění. Start měl proběhnout 20. září, ale vinou řady problémů, nefungující počítače, komunikace a dalších věcí se start odsunul až na 9. listopadu.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Tjov »

Tak musím říct, že takový twist jsem nečekal. V NASA reálně zvažují opravu přímo na rampě :go: :tlesk: , sice to má úskalí jménem FTS, museli by dostat povolení protáhnout expiraci o 25 dnů.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od petrsida »

MaG píše: 3.9.2022 22:22 Opravdu z toho nejde udělat rutinu ani po pěti pokusech? Copak u raketoplánů tam byly taky úniky běžné? Nějak se v tom ztácím. Přiznám se, že jsem i trochu rozčarován, byť je mi jasné, že primárně je jedno, zda se odstartuje dnes nebo za tři měsíce. Ale mě to tedy úplně jedno není, když na to lákám veřejnost a NASA se ukázala jako krajně nespolehlivý společník s kamarády u Boeingu :)
Teď budu možná osklivej, ale jeden start za rok rutina nebude nikdy...


Ale jinak co, dětské nemoci, vzpomeňte na začátky F9
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Alchymista »

výhovorky - Saturn V šiel na prvú dobrú, či nie?
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od jakubv »

Alchymista píše: 4.9.2022 12:23 výhovorky - Saturn V šiel na prvú dobrú, či nie?
Myslíš?, zkus si to ještě jednou tady přečíst ;-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_4

jinak k Apolu/Saturn 5 měli ještě mobilní strukturu, ze které mohli k celé raketě, to teď k SLS zatím nemají,

Obrázek
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od jakubv »

Tjov píše: 4.9.2022 8:42 Tak musím říct, že takový twist jsem nečekal. V NASA reálně zvažují opravu přímo na rampě :go: :tlesk: , sice to má úskalí jménem FTS, museli by dostat povolení protáhnout expiraci o 25 dnů.
No, spíš jsem pochopil, že zatím neví, co s tím, že se podívají až odčerpají palivo na rampě a pak se podle toho, co půjde udělat s FTS rozhodnou, zda to zkusí na rampě (a budou moci udělat hned cryotest těsnosti) nebo to odvezou rovnou do VAB.
Tak těsnění na LH s jeho teplotou -253stC a průměrem trubky 8" je něco, co se ne tak často používá a předpokládal bych, že STS měli ten průměr trubek o něco menší.....
-----------------
xx jakubv

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“