Artemis 1 (EM-1)

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Zdenecek »

:palec nahoru:
Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Zdenecek »

Po úspěšném přistání mise Artemis I u pobřeží Kalifornie v
18:40:30 SEČ 11. prosince budou odborníci NASA diskutovat o dalších krocích pro kosmickou loď Orion. Orion strávil 25,5 dne ve vesmíru a cestoval 1,4 milionu mil (2,3 milionu km) kolem Měsíce a zpět po startu na palubě rakety Space Launch System (SLS) 16. listopadu z Kennedyho vesmírného střediska NASA.

Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od AS504 »

urcite to byl nejaky velice komplikovany prevod pres ty "farenhajty".
mozna autor toho prepoctu je stejny, ktery vypocital, ze Baumgartner pri svem seskoku prekonal jednak rychlost vzduchu, a po oprave zjistil, ze prekonal rychlost svetla. :-D
Sam :)
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Vaclavik »

Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Vaclavik »

Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od jakubv »

Jak to bude Michale s astronauty, plánují jejich výstup na vodě jako u misí Apollo nebo je v plánu zkrátit těch 5.5h na 1-2h, jako u Crew Dragonu (kde na ten čas byl ze strany NASA tlak, pokud si dobře pamatuji)...
dík
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Zdenecek
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 402
Reputace: 707
Bydliště: Pár km od Hradce Králové
Registrován: 30.4.2022 12:59
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Zdenecek »

Rekapitulace mise Artemis 1 :palec nahoru:

Když jsem oblétával zemi ve své kosmické lodi, viděl jsem, jak je naše planeta překrásná. Lidé, chraňme a zvětšujme onu krásu a neničme ji!

Jurij Alexejovič Gagarin
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Andy »

jakubv píše: 12.12.2022 7:50 Jak to bude Michale s astronauty, plánují jejich výstup na vodě jako u misí Apollo nebo je v plánu zkrátit těch 5.5h na 1-2h, jako u Crew Dragonu (kde na ten čas byl ze strany NASA tlak, pokud si dobře pamatuji)...
dík
Pokud se nepletu, tak Sarafin říkal, že Orion nechají naschvál delší dobu na moři a zapnutý, aby opět vyzkoušeli co se dá a jak to bude zvládat. Očekávám, že s astronauty na palubě to bude rychlejší.

Sarafin:
"“And then post splash down, we are deliberately going to keep the vehicle powered, assuming the vehicle is healthy, for two hours after splashdown, to understand how much heat is sought back after that peak heating of up to 5,000 degrees Fahrenheit (2,760 degrees Celsius) outside the vehicle, the heat shield protects the vehicle. There’s still gonna be heat that soaks into the structure that is the Orion capsule. It will splash down into the ocean, the ocean is gonna cool the vehicle. But some of that heat is gonna be resident in the structure of the vehicle. So we want to understand how hot the cabin's gonna get, so we leave the vehicle powered for two hours, keep it on the cooling system, for two hours to understand for our astronauts on the very next mission what the temperature profile in the cabin is gonna look like.""
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od jakubv »

Andy píše: 12.12.2022 8:55
Pokud se nepletu, tak Sarafin říkal, že Orion nechají naschvál delší dobu na moři a zapnutý, aby opět vyzkoušeli co se dá a jak to bude zvládat. Očekávám, že s astronauty na palubě to bude rychlejší.
OK, tohle jsem nezaregistroval, to dává smysl. Proto jsem se Michala zeptal... Díky
-----------------
xx jakubv
Tjov
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1230
Reputace: 2086
Registrován: 29.1.2021 9:27
Re: Artemis 1 (EM-1)

Příspěvek od Tjov »

pěkná bárka, pomáhá jim námořnictvo a nebo to je něco z flotily NASA ? - :facepalm: USS Portland odpovím si sám - hledal jsem možnost text přeškrtnou, tak alespoň dolní index :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“