Stránka 93 z 94

Louisiana

Napsal: 12.5.2026 22:26
od VaclavC
SpaceX zjevně zvažuje další lokalitu a to v Lousianě. A nejenom tam, bez dalšího upřesnění:

Re: Všeobecně o společnosti SpaceX

Napsal: 13.5.2026 7:15
od Hawk
Elon se dal na reality, kopil cca 550 km ctverecnich pozemku , to je vice nez ma Andorra nebo Praha.

[tweet]

https://x.com/SERobinsonJr/status/2051440979878559829
[/tweet]

Re: Všeobecně o společnosti SpaceX

Napsal: 13.5.2026 11:15
od Pospíšil
Spekuluje se, že by SpX pozemky s pobřežními mokřady v jižní Louisianě (Vermilion Parish) chtěla využít jako nový kosmodrom pro Starship, nebo výrobní závod na LOX a CH4 s přístavem pro lodní přepravu pohonných látek. Možná toto vše dohromady. Lokalita by byla vhodná pro starty na polární dráhy přes Mexický záliv.
Lokalita má ale i několik nevýhod: přírodní rezervace v okolí, časté hurikány, pobřežní záplavy. V podstatě je to ale podobné, jako situace ve Starbase TX.

...

A SpaceX sama potvrdila, že hledají pozemky pro další kosmodromy, takže asi se to blíží víc k realitě, něž ke spekulacím.
Obrázek

Re: Všeobecně o společnosti SpaceX

Napsal: 21.5.2026 9:00
od Hawk
Hospodarske vysledky SpaceX za rok 2025 , dale rozdelene na Starlink, nosice atd.

Re: Všeobecně o společnosti SpaceX

Napsal: 21.5.2026 9:35
od Pospíšil
Ta ztráta v kategorii "space" je asi dána započítáním vývojových nákladů na Starship. Jinak si to nedokážu vysvětlit, protože veškeré znovupoužitelné nosiče a kosmické lodě v provozu jsou zcela určitě ziskové.
Někde jsem dnes/včera na X zahlédl info, kolik na Starship SpX vynaložilo ve 2025 a porovníní této částky s náklady na SLS ve stejném období. Jestli to najdu, tak sem přidám.

...
Edit:
Daný twít jsem nenašel, zato přidávám originální SpaceX dokument Registration statement (Form S-1), pro podání žádosti o IPO.
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data ... nologi.htm
Má to několik set stran, mnoho tabulek, tak vezmu za vděk informaci z článku Space News: https://spacenews.com/spacex-files-for-ipo/
kde se píše, že SpX utratila na vývoj Starship 3 mld USD ve 2025 a dalších 930 mil USD za první kvartál 2026.

Re: Všeobecně o společnosti SpaceX

Napsal: 22.5.2026 7:19
od Tjov
Zatím je to čerstvé, takže to dávám sem.

Chun , který si koupil misi Fram2 (polární dráha) bude členem posádky Starship na první meziplanetární misi. V druhém Iks dále SpaceX uvádí , že bude také členem první soukromé posádky mise obletu Měsíce

Re: Všeobecně o společnosti SpaceX

Napsal: 23.5.2026 7:35
od Hawk
"Musk oznámil nevídané monstrum. Terafab je 200× větší než Václavák a spálí energii pěti Temelínů "

"Elon Musk oznámil Terafab, společný projekt firem Tesla, SpaceX a xAI. Terafab bude gigantická továrna na špičkové čipy pro robotiku, umělou inteligenci, vesmírná datová centra a další aktivity Muskových firem. Terafab má vyrábět 50násobek dnešní globální produkce čipů!"

https://www.zive.cz/clanky/musk-oznamil ... Kx6lymWCVQ

Re: Všeobecně o společnosti SpaceX

Napsal: 25.5.2026 12:27
od Hawk
"Grok prohrál ve Washingtonu. A s ním i velký sen SpaceX o AI impériu"
"Elon Musk sliboval revoluci v umělé inteligenci pro americkou vládu. Místo toho jeho chatbot Grok skončil jako statistická chyba v seznamu federálních AI nástrojů. A to může být problém nejen pro prestiž, ale hlavně pro oceňování SpaceX v řádu bilionů dolarů."

https://e-news.cz/aktuality/grok-prohra ... .sznhp.box

Re: Louisiana

Napsal: 29.5.2026 19:34
od Pospíšil
Tak trochu duplicitní vlákno. Už o tom máme príspěvky tady: viewtopic.php?t=1946&start=920

Jako samostatné vlákno mezi SpX kosmodromy bych to viděl, až se potvrdí, že to nový kosmodrom skutečně bude.

Re: Louisiana

Napsal: 29.5.2026 20:12
od VaclavC
Přišlo mi to vhodné na nové vlákno, příspěvky tam ještě nebyly, když jsem to sem napsal. Je ale pravda, že kosmodrom to zatím není. Určitě to jde i smazat ;-)