Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Amper »

na aerospike jsem docela zvedavej. Tesil jsem se na Venture Star ale zase nic :-D

Obecny dotaz - tusi nekdo jake je tepelne namahani, casova narocnost atd... pri aerobrakingu ? Pokud by se na Mars posilal (nebo zpet) nejaky naklad ktery by nebyl casove kriticky tak by se to prece dalo v pohode pouzit ne ?

Rikam si ze i pri pouziti nafukovaciho stitu by melo cenu si parkrat skrtnout o atmosferu s nerozbalenym nafukovacim, tim pribrzdit a po nekolikatem pruletu rozbalit nafukovacku a jit na pristani.

Kdyz mohlo MRO brzdit solarnima bateriema tak habitat by s tim nemohl mit zasadni problem
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 210
Reputace: 112
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od AlesH »

Pokud dobře chápu princip aerospike (polootevřená tryska), tak to snad principiálně nemůže zvýšit efektivitu raket ani o 10%, což podle mne nestojí za to.

Aerobraking není problém. Z velmi eliptické oběžné dráhy se tak na nízkou kruhovou dá dostat poměrně rychle (týdny až měsíce) a "levně" (skoro žádná spotřeba paliva a ohřev by měl být přijatelný tak, aby se nemusel používat speciální tepelný štít, ale jen "odolnější konstrukce"). Aby to ale fungovalo, tak už musíme být na oběžné dráze.

Při příletu např. od Marsu musíme u Země dostatečně zpomalit "naráz" (při jediném průletu), abychom se zachytili alespoň na té výstředné dráze. K tomu je potřeba snížit rychlost minimálně cca o 1000 m/s. Pokud to (jednorázové, rychlé) brzdění uděláme aerodynamicky, tak se tomu pak říká "aerocapture".

Ten "aerocapture" manévr je zatím problém proto, že to vyžaduje extrémně přesné navedení do atmosféry (včetně manévrování v atmosféře), vyžaduje speciální tepelný štít (relativně těžký) a navíc je nutno extrémně přesně znát okamžitý stav atmosféry (má různou výškovou hustotu při různé sluneční aktivitě). Stačí drobná chyba a buď se nezachytíme (a odletíme od Země), nebo to přeženeme a rovnou padneme na zem (spíš ještě předtím shoříme). Ve skutečnosti "aerocapture" zatím nikdo nikdy prakticky nevyzkoušel (v kosmu). Přesto tento způsob považuji za perspektivní a jsem zvědav, jaký bude další vývoj.
Uživatelský avatar
vombat
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 221
Reputace: 18
Registrován: 3.9.2015 17:29
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od vombat »

Vícenásobně použitelný pevný tepelně-aerodynamický štít. Třeba alá raketoplán. Po brždění výměna vadných destiček za náhradní z trvalého habitatu. Nebo jiný pevný vícenásobně použitelný. Schopný výměny propáleného segmentu za nový ze zásob. Které by bili na oběžných drahách země marsu v podpůrných stanicích. Něco málo pro jistotu v habitatu ? Už sovětská kabina Merkur byla znovupoužitelná . Týkalo se to i štítu ? A nové americké lodě? stačili by na 2 kosmickou rychlost patřičně dymenzované současné štíty? Nebo to chce vývoj nového?Na těch obrázcích museli z něčeho vycházet. Jsou to oficiální návrhy NASA.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Jardax »

AlesH píše:Pokud dobře chápu princip aerospike (polootevřená tryska), tak to snad principiálně nemůže zvýšit efektivitu raket ani o 10%, což podle mne nestojí za to.
Ne, neni to tak jednoduche. Aerospike ma nekolik zasadnich vyhod, ktere se v souctu dost zasadne projevi na cene za vynesene kilo.
Pridavny zdvih indukovany atmosferickym tlakem, jednoducha a levna vyroba trysek, zadne slozite chlazene expanzni casti a automaticke (atmosfericke) prizpusobeni expanzniho pomeru od hladiny more az po vakuum...
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4838
Reputace: 48
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od tomas »

Btw vombate, kde jsi sehnal ty obrázky? Já je mám doma jako výstřižky z časopisu starého 25 let. Mělo se jednat o společnou výpravu SSSR-USA na Mars s průletem kolem Venuše.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Amper »

Jardax píše:Ne, neni to tak jednoduche. Aerospike ma nekolik zasadnich vyhod, ktere se v souctu dost zasadne projevi na cene za vynesene kilo.
Pridavny zdvih indukovany atmosferickym tlakem, jednoducha a levna vyroba trysek, zadne slozite chlazene expanzni casti a automaticke (atmosfericke) prizpusobeni expanzniho pomeru od hladiny more az po vakuum...
JJ, kdysi jsem videl dokumet o X33 a rozebirali tam ze Aerospike je vhodny specialne pro SSTO prostredky. U normalnich stupnovych raket uz neni ten pomer tak vyhodny.
Uživatelský avatar
vombat
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 221
Reputace: 18
Registrován: 3.9.2015 17:29
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od vombat »

Mám časopis celí schovaný ;) . Energia měla vynést dva planetolety USA SSSR. Ty se měli po startu spojit a vytvářet umělou tíži. Primitivní ale účinné! Měli využívat aerodynamické brždění to měla vyvinout NASA. V časopisu jsou fotky zkoušek štítu s lodí v hluché komoře,aerodynamickém tunelu teplotní profily atd. Proto mě zarazila odpověd že k obrázkům je daleko...Asi to stopli po pádu SSSR. Ale nebude to tak těžké když s tím počítali už tehdy. Myslím že s jaderným motorem. A vícenásobně použitelným modulem(dále jen rhronzův modul na počest vynálezce) :palec nahoru: by to mohl být dobrý projekt i ted.

Ještě k laciné cestě na LEO.Kromě supertechnologických vícenásobně použitelných projektů. Je možná přesně opačná cesta. Vyvinout lacino nosič na jedno použití kdy po dosažení LEO by se z nosiče nedalo použít už nic k ničemu. Tak laciný materiál práce kvalita atd. Tak laciná doprava na LEO. Tuším firma Bae málem takovou raketu dokončila dokonce jí vyvinutý motor pro první stupen patří k největším a nejsilnějším...Také jistá německá firma po válce vyvíjela svazky levných motorků které se měli spojovat do levného nosiče na míru. Udajně klacky pod nohy z východu i západu vedli k nezdaru...

Principiálně tento koncept nepřináší nové technologie využitelné i jinde (nové supr svařování atd) Možná proto se do tohoto konceptu neinvestuje. Každopádně i tu je na co navazovat. Nejde o plané spekulace. Levnou cestu do vesmíru nám tedy nemusí přinést supr projekt naší oblíbené firmy ;) Ale sfušovaný nekvalitní laciný kosmohadrník!

Na obrázky jsem už jednou odpovídal.Do jakéhokoli vyhledavače zadat google obrázky. Potom téma např:lunar lander. Nebo autora Chris Foss. A :o kuk .Tak ještě moderní verze aerobrake.

Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Dugi »

Proč jsi vložil ten obrázek zase do nového příspěvku? Předtím jsi ho měl v tom příspěvku s textem a ukazovalo se to správně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vombat
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 221
Reputace: 18
Registrován: 3.9.2015 17:29
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od vombat »

Jj ale text tam byl dvakrát.Někdy to jde dobře a někdy to blbne. Taky si všimni že mám na začátku půl odkazu na obrázek a je mi záhadou jak se tam zjevil...Ale hlavně že to nějak de.PS na tom webu kde jsou články kdosi prosil o pomoc že se nemůže vůbec přihlásit do fora . Psal do diskuze pod článek. Bohužel nevím který. Tak já to mám ještě zlatý.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2105
Reputace: 1310
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Samo »

Použitie SLS s aktuálnou konštrukciou z isogrid panelov pre ekonomickosť letu k Marsu síce nedáva zmysel ale ak by sa zmenil postup výroby z doslova vystrúhaním na 3D tlač :idea: (keď už nasa chce všetko tlačiť :-D ) tak by sa ušetrením cca. 60% materiálu dalo celkom dobre ušetriť, ale asi to moc v blízkej budúcnosti reálne nebude. :Drbe se na hlavě:
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“