Stránka 48 z 50

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 1.10.2023 19:58
od matej
No nepochopili ste to :Takhle tedy ne: , alebo ste si to nepozreli.
Rozumiem, z nadpisu článku to tak vyzerá.
On hovorí ( hneď na začiatku) že jediná možnosť je presun ľudí inam. Takže neteba sa ukvapovať a odsudzovať človeka v úctihodnom veku.
A Grygar roky tvrdí že cesta človeka mimo obežnú dráhu našej planéty je (zatiaľ) zbytočná. Obhajuje to tým že najprv musíme mať technológie a ...
Stárneme všetci, ale on presne vie čo hovorí. A preto na tomto fóre nieje moc obľúbený, pretože fanúšikom kozmonautiky robia najviac radosť pilotované lety. Je mi to ľúto, ale podľa môjho názoru všetci zostarneme a nikto z nás sa návratu živého pozemštana z Marsu nedočká pokiaľ sa nevyrieši obrovské množstvo prekážok.

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 1.10.2023 20:17
od petrsida
Ne, on primárně tvrdí, že automaty při průzkumu udělají práci lépe, než člověk, což je z mého pohledu geologa blbost

to co dělá Curiosity, nebo Perseverance za roky práce by člověk měl hotové za dny, spoustu věcí navíc stroje nedokážou, viz teplotní čidla a problém je dostat pod povrch

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 2.10.2023 7:11
od matej
Samozrejme máš pravdu, to tvrdí, ale ja som reagoval na komentár k tomu videu že: "Jiří Grygar: Zastavme lety člověka do kosmu. A vysvětluje, proč už by lidé obecně měli s vesmírnými lety skončit". - to je bulvár a zavádzanie.
Ja rozumiem Grygarovi takto:
Nedávno sa na zem vrátil prach z cudzieho telesa, odobral ho automat, samozrejme geológ by to odobral lepšie, ale aká by bola cena ... Za náklady jedného pilotovaného letu sa môže vykonať mnoho odberov s automatom na rôznych miestach.
Myslím si že som už OT.

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 2.10.2023 14:33
od Hawk
V pripade Mesice jsme ,ale v situaci kdy tam vysilame stale automaty, ale casove efektivnejsi a tim padem vedecky prinosneji by byla uz pritomnost cloveka. Je to misto, kde byl jiz cloveka pred cca 50-55 lety nekolikrat, ale bohuzel pak vyvoj se zabetonoval na nize obezne draze.

A naopak i kdybychom vytypovali automatickymi pruzkumniky ruzne asterodidy pro mise s lidskou posadkou, tak diky tomu, ze pilotovane lety ustrnuly na misich na LEO, tak podle meho nazoru nejsme na tak vysoke technologicke urovni v tomto smeru, abychom bezpecne vyslali pilotovanou misi k asteroidu.
Nemame ani vhodne skafandry ani vhodne pristavaci moduly. Pilotovana kosmonautika defacto 50 let stagnuje.

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 2.10.2023 19:04
od petrsida
matej píše: 2.10.2023 7:11 Samozrejme máš pravdu, to tvrdí, ale ja som reagoval na komentár k tomu videu že: "Jiří Grygar: Zastavme lety člověka do kosmu. A vysvětluje, proč už by lidé obecně měli s vesmírnými lety skončit". - to je bulvár a zavádzanie.
Ja rozumiem Grygarovi takto:
Nedávno sa na zem vrátil prach z cudzieho telesa, odobral ho automat, samozrejme geológ by to odobral lepšie, ale aká by bola cena ... Za náklady jedného pilotovaného letu sa môže vykonať mnoho odberov s automatom na rôznych miestach.
Myslím si že som už OT.

ja to vidim tak, že jedině lidske vypravy do dali mohou posunout kosmonautiku daly jinak budeme jenom preslapovat na Leo a to neni dlouhodobě udržitelné

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 27.1.2024 18:39
od VitezslavSkorpik
Pozdě, ale přece. :-D Já a Dušan Majer jsme byli hosty v pořadu Jadrná věda natáčeném pro TalkTV. Rozhovor z plné nezkrácené verzi je jen pro předplatitele TalkTV, ale sestříhaná verze je ke zhlédnutí na YouTube.

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 7.4.2024 18:01
od VitezslavSkorpik
Ondřej Šamárek v rozhovoru na YouTube kanálu Vědátor

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 7.4.2024 18:08
od Hawk
Kniha me tedy nechytla a je zatim u ledu, ale treba to bude jako s prvni Dunou, kde se musela prelouskat prvni 1/5-1/4


"Lukačevič o Problému tří těles: Ve vesmíru jsme jako lesní jahůdky, není rozumné na sebe upozorňovat"

https://www.stream.cz/dvtv-interview/lu ... .seznam.cz

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 14.4.2024 13:10
od slappy
S knihou to mám podobně.. Leží rozečtená.. Ale rád bych se skrz ni prokousal, protože prý ten druhý díl je úplně skvělý.

Re: Vystoupení v médiích

Napsal: 13.7.2024 19:13
od VitezslavSkorpik
Dušan Majer a já v rozhovoru pro podcast Zjisti víc.